5,5 MILJARDER KRONOR ÅT SKOGEN

Rubrik Dagens PS

”Sammantaget ser vi kostnadsökningar på upp till 40%. Utvecklingen påverkar framtida lönsamhet och innebär att Vattenfall gör en nedskrivning av vindkraft i Norfolk, Storbritannien, med en total resultateffekt om 5,5 miljarder SEK. Vi har valt att avbryta utvecklingen av Norfolk Boreas i dess nuvarande form och inte fatta något investeringsbeslut nu på grund av tidigare nämnda faktorer, vilket ger upphov till denna nedskrivning.”

Citat från Vattenfalls delårsrapport

Delårsrapporten släpptes i torsdagsmorgon men detta fick ingen större uppmärksamhet. Dagens Industri skrev kort om det och SR hade en kort notis.

Men SVT, DN, SvD, Expressen, Aftonbladet, Sydsvenskan eller GP har inte skrivit en enda artikel om detta vindkraftshaveri för statliga Vattenfall med en förlust på 5,5 miljarder kronor. Det är häpnadsväckande!

Detta är ju i grund och botten skattemedel det handlar om då Vattenfall AB är ett helstatligt företag och all utdelning från företaget går in i statskassan. Nu tappar statskassan med andra ord 5,5 miljarder kronor.

Jag kan bara se en enda anledning till varför de stora medieredaktionerna mörkar denna stora nyhet. Den passar inte in i det narrativ som pk-media har byggt om angående vindkraftens förträfflighet och låga kostnader. Och det enda alternativet för att öka elproduktionen.

Slutsatsen blir ju också att dessa chefredaktioner med sina medarbetare uppenbarligen är klimatalarmister/klimataktivister hela bunten!

Hur många andra nyheter mörkas av dessa redaktioner? Ja, vi vet det redan då det är samma redaktioner som i decennier lovprisade invandringen och fortfarande gör det. Samma redaktioner mörkar namn och pixlar kriminella invandrare eller förses alias med svenska namn ide artiklar som de tvingas skriva, samtidigt som etniska svenskar hängs ut med både bild och namn i deras tidningar

Fy fan vilka jäkla lögnare och hycklare det är på dessa redaktioner! Syftet tycks vara att förstöra vårt land!

13 svar på “5,5 MILJARDER KRONOR ÅT SKOGEN

  1. Profilbild för Goliat Goliat 2023-07-22/23:31

    Detta säger något om Kalmar.

    ”Under lördagen håller den muslimska föreningen Ahmadiyya manifestationer i fem svenska städer. Stockholm, Göteborg, Malmö, Luleå och – Kalmar.”

    Ska vi vara stolta?

    Gilla

  2. Profilbild för Högt hårfäste Högt hårfäste 2023-07-22/23:12

    Manifestation idag i Kalmar mot koranbränningar. Var någon där och såg spektaklet? Var JP med?

    Gilla

  3. Profilbild för Skogsmulle Skogsmulle 2023-07-22/19:57

    Det är lätt att rumla med andras pengar…………

    Gillad av 1 person

  4. Profilbild för Christer Christer 2023-07-22/18:34

    Nu imploderar sosse/miljöpartiets politik .
    Det förstod alla tänkande personer
    Men inte politikerna.
    Därför är Sverige illa ute idag .

    Gillad av 4 personer

  5. Profilbild för Leif Leif 2023-07-22/14:38

    Hela styrelsen i Vattenfall borde avgå, in med kompetenta människor.

    Gillad av 6 personer

  6. Profilbild för ivarandersson ivarandersson 2023-07-22/10:00

    Den billiga vindkraften till havs visade sig vara olönsam. Inte ens Vattenfall kunde räkna hem projektet utan föredrog att hoppa av till en kostnad av 5.5 miljarder kronor rakt i sjön.

    Gillad av 5 personer

  7. Profilbild för turrim turrim 2023-07-22/09:44

    Om Vattenfall vore ett börsbolag så skulle VD Anna Borg som enligt Google har lön och förmåner på över 20 miljoner sparkas på måndag.

    Gillad av 6 personer

Kommentarer är stängda.