MINA TORNSEGLARE

För några år sedan såg jag en ritning på fågelholkar avsedda för tornseglare. Eftersom jag alltid gillat dem ända sedan barndomen så tog jag och byggde ett par holkar. Det dröjde något år men sedan hade jag ett par som häckade i en av holkarna varje sommar. I varje fall så tror jag det var samma par som alltid återvände.

Tornseglare i min holk med kort landningsbana ;-).

I slutet av maj var de åter tillbaka men några veckor senare gjorde jag en tråkig upptäckt. En av tornseglarna låg på marken under holken med huvudet uppätet. Senare såg jag en skata flyga bort med det som återstod av tornseglaren.

Under sommaren var det därmed ingen aktivitet i holken. Tornseglarna brukar sedan återvända söderut runt 10 augusti. Då har de häckat och deras fågelungar är starka nog för att börja resan söderut.

Men ungefär samtidigt upptäckte jag eller rättare sagt så hörde jag aktivitet i holken en morgon när jag låg i sängen, holken sitter nämligen på sovrumsväggen. Jag höll lite extra span på holken de följande dagarna och så en dag så såg jag en tornseglare landa vid holken. Kunde det vara så att jag hade ett nytt par som häckade väldigt sent eller var det den kvarvarande tornseglaren som sörjt färdigt sin döda partner och nu hittat en ny partner.

Idag kollade jag holken och nu var det ett antal fågelungar i holken. Riktigt roligt. Nu hoppas jag på bra väder och gott om insekter så att det nya paret hinner få ungarna flygfärdiga innan det är för sent. Jag får också glädjen att höra deras härliga skri i luften under ytterligare någon vecka eller två. Betydligt längre än vad som är normalt.

5 svar på “MINA TORNSEGLARE

  1. Profilbild för Hemlig X-sson Hemlig X-sson 2023-08-29/08:37

    En av mina favoritfåglar. Lever hela sitt liv i luften, utom just vid häckningen. Jag ska se om jag kan få ihop en holk till nästa sommar.

    Gilla

    • Profilbild för Thoralf A Thoralf A 2023-08-29/08:57

      En riktig sommarfågel, den kommer med sommaren och lämnar när sommaren är över. Jag går helt på tornseglarens definition av sommaren, inte SMHI:s definition.

      Gillad av 1 person

  2. Profilbild för Bergman Huvaligen 2023-08-28/20:25

    ”Skriet kommer först
    flocken seglar efter
    insekterna flyr”
    Irène Svensson Räisänen fortsätter:

    ”Jag skrev dikten när jag satt och tittade på tornseglarna som kom flygande på vår gård, om och om igen. Dessa fåglar lever, sover, äter och älskar i luften. De landar nästan aldrig på marken och många tro att de inte kan lyfta om de landat men de stämmer inte. Seglarna, som du känner igen på deras skrik som ofta hörs innan du kan se fåglarna, är släkt med kolibrier.”

    Gilla

    • Profilbild för Roland Salomonsson Roland Salomonsson 2023-08-29/11:29

      Seglarna funkar liknande som fladdermöss. Skriken ger dem info om var det finns hinder och insekter i luften. Evolutionen pågår!

      Gilla

Kommentarer är stängda.