Jag fick ett tips om en insändare i Sydsvenskan som personen reagerat på. Jag letade upp den och läste den.

För varje punkt jag läser så förväntar jag mig att det skall komma ett fördömande av Hamas fruktansvärda terrordåd den 7 oktober och att alla dessa organisationer visar att man tar avstånd från terrororganisationen Hamas men det kommer inget i den vägen.
Min tolkningen är att det bara handlar om en ensidig hatisk insändare mot Israel och mot den svenska regeringen som inte går palestiniernas ärenden. Hela insändare luktar dessutom antisemitism.
Hur kan man skriva denna insändare och inte med ett enda ord beröra ondskefulla Hamas? Det är för mig helt obegripligt!
Uppenbarligen så stödjer alla dessa föreningar och organisationer Hamas och de vill inte kritisera det bestialiska terrordådet som dödade 1 400 israeler.
Min rekommendation är att samtliga bidrag på statliga, regional och kommunal nivå dras in till dessa föreningar och organisationer som skrivit under denna insändare!
Det borde SD Malmö skriva en motion om!
SKRIBENTERNA
Feras Ali
Khalil Assi
Romdhane Boussaidi
Salahuddin Barakat
kontaktpersoner för:
Arlövs muslimska kulturförening
Bosniakiska islamiska föreningen i Malmö
Den väntades vänner
Huda förening
Islamakademin
Islamiska förbundet i Malmö
Islamiska föreningen Drita
Islamiska kulturcentret i Lund
Islamiska kulturföreningen i Malmö
Libanesiska kulturföreningen
Malmö muslimska församling
Malmö muslimska samfund (MMS)
Minhaj-ul-Quran International
Shia imamiters samfund
Skandinaviska Wakf i Sverige (WAKF)
Svenska fatwarådet
Al quds insamling
Arab-international cultural forum
Fyra färger föreningen
Integration- och multikulturcenter (IMC)
Nyckeln till friheten
Palestinska återvändande ungdomsrörelsen
Palestinska centret i Sverige
Palestinska Kreativitets förening
Palestinska kulturföreningen i Malmö
Palestinska kulturhuset i Malmö
Palestinska kvinnans centrum
Rättvisa och frihet center
Rättvisa och frihet i Malmö
PS
Jamal El-Haj har ingen sonhustru enligt en artikel från Samnytt.
Hur många av dessa bidrags föreningar är bra för Sverige? Vem kontrollerar att det är seriösa föreningar som gynnar det svenska samhället? Är det:
– Allmänna Arvsfonden: Nej.
– Andra Myndigheter: Nej.
– Kommunerna: Nej.
– Regionerna: Nej.
– Staten: Nej.
Vem fan är ansvarig: Ingen.
GillaGilla
Malmö Arbetarekommun utgör Socialdemokraternas antisemitiska falang.
Det bör betecknas som bekräftat att på samma sätt som Malmö Arbetarekommun med SSU Malmö utgör partiets antisemitiska falang så är Malmö Sveriges tydligaste antisemitiska kluster. Avsevärt mycket tydligare än de orter där Nordiskaa Motståndsrörelsen etablerat sig.
https://ledarsidorna.se/darfor-ar-malmo-
GillaGilla
Att prata om folkmord är fullständigt absurt. För att något skall räknas som folkmord så måste syftet vara att förinta en folkgrupp. Det är inte Israels mål här. Israel har precis samma rätt att strida mot Hamas som dom allierade hade att bekämpa Nazityskland. Är det några som ägnat sig åt folkmord här så är det Hamas. Deras mål är ju nämligen att utplåna Israel från jordens yta och metoden för detta kunde vi se den sjunde oktober.
GillaGillad av 4 personer
Muslimerna bojkottar mcdonalds nu.
GillaGilla
Tänk vilken glädje om de kunde bojkotta att bo i Sverige.
GillaGillad av 2 personer
Tasty Bacon QP. Islamisterna är porcofober.
GillaGilla