”Vi har valt bort böneutrop men arkitekten har valt att ha kvar en arkitektonisk detalj som påminner om en minaret dock återigen utan böneutrop och utan någon form av möjlighet till böneutrop.”
Muslimska trossamfundet i Kalmar, replik i Barometern 16 november.
Hur många tror att Muslimska Trossamfundet kommer stå fast vid denna hållning om man får bygglov för denna ”arkitektoniska detalj som påminner om en minaret”? Jag är övertygad om att det kommer inte dröja många månader innan det inkommer en ansökan om böneutrop.
Jag har nu granskat en stor del av Muslimska Trossamfundets kommunikation med Kalmar kommun och det detaljplanearbete som pågått under 2023.
I detaljplanen kallas denna arkitektoniska detalj för ett ”litet torn”, på maximalt 20 meters höjd. Men i den dialog som pågått mellan parterna så kallas det alltid ”minaret” både av ansvariga på Kalmar kommun och deras motpart Muslimska Trossamfundet.
Varför kallar då det helt plötsligt för ett ”litet torn” i planbeskrivningen? Vem har de tänkt att lura?
Det visar sig också att den illustration som finns i detaljplanen på den tänkte moskéns utformning är utförd av arkitekten som Muslimska Trossamfundet anlitat. Det finns dessutom även illustrationer utan någon minaret (litet torn).

Det finns även andra illustrationer där kolonistugorna som angränsar till den tänkta moskén finns med. Där framgår det hur nära dessa kommer att komma. Men dessa illustrationer ville Kalmar kommun inte ha utan man begärde att få illustrationerna i en lägre vinkel så att träden skulle dölja närheten till kolonistugeområdet.

Men det finns även andra intressanta detaljer i kommunikationen mellan Muslimska trossamfundet och Kalmar kommun men detta kommer jag ta upp i mitt yttrande under samrådet och granskningen av detaljplanen.
Samtidigt vädjar jag till invånarna i Kalmar att skriva på namninsamlingen för att kräva en folkomröstning om mosképrojektet. Skriv ut och skicka in den till oss enligt uppgifterna på blanketten.
https://framtidkalmar.files.wordpress.com/2023/09/blankett-a4-namninsamling-2.pdf
OT.
Kan vi lita på våra nämndemän i domstolarna?
https://www.friatider.se/klimataktivist-slipper-straff-handlade-i-klimatnodlage
GillaGilla
Vem ansöker de hos om tillstånd för böneutrop? Det krävs väl ingen formell ansökan för det, så länge ljudnivån hålls på rimlig nivå, enligt miljöbalken?
GillaGilla
Politiker har lyckats förvandla en välmående industrination och ett välfärdssamhälle till ett veritabelt dårhus. Genom en oansvarig massinvandring där man helt tagit bort all form av selektion av de som anlänt har man lyckats fylla Sverige med en massa kriminella, dårar och parasiter.
GillaGillad av 2 personer
Jag undrar hur det känns för de som bor i Kungsmarken. Som inte är muslimer. Om det nu finns några sådana kvar.
GillaGilla
När jag läser om Thoralfs enmanskamp så blir jag mer och mer förtvivlad över landets förfall om sanning och rätt. Här kan tydligen en kommunledning gå ut med ett samråd där man ljuger om fakta. En minaret som är till för utrop maskeras som ett litet tyst torn. Moskén till en samlingssal. Alla insiders vet att det är så.
Media har presstöd så de håller tyst, särkilt SVT/SR som helt lever på våra nio miljarder skattepengar. Den tredje statsmakten är infiltrerad av vänstern och mutad till tystnad när det gäller aktiv och objektiv granskning av stat, kommun och de myndigheter som har en ”god” GD.
Det borde vara möjligt av något av alla våra skatteavlönade organ att objektivt granska en så flagrant oförskämdhet mot medborgarna i ett officiell samråd som är fallet i Kalmar.
Men vem? Ironiskt säger jag DO som är orädd att fälla det subtila eller KO som gärna hoppar på privata företag. Törs någon? Barometern? ”Objektiva” SVT/SR?
GillaGilla
Jag läser nu om ett annat förfall av ordning och reda i statsapparaten. Den nya rikspolischefen är medlem i Hilda. Vem kollar jäv i hennes blivande beslut mot Expo och andra?
GillaGilla
Det kallas dialektik och araberna har skolats väl i det av Sovjetunionen.
GillaGilla
Kan det vara så illa att Kalmars moskébygge är ett ”trappstegs bygge” för att gynna kommunstyrelsens ordförande, Johan Persson (S) och samtidigt lura/missgynna kommunens väljare/skattebetalare:
1. Moské utan torn. Inget böneutrop.
2. Moské med 20-meters torn. Inget böneutrop.
3. Därefter böneutrop från 20-meters tornet.
Intressant att följa hur Johan Persson och hans vänner på vänsterkanten kommer att hantera ”trappstegs bygget”.
GillaGilla
Invånarna i Kalmar att skriva på namninsamlingen för att kräva en folkomröstning om mosképrojektet.
Agera före i stället för att reagera efter beslut.
GillaGilla
Ngn av alla kolonistugeägare borde väl vakna, kontakta dig, få blanketter för namninsamlingen, gå runt på området och få påskrifter och lämna in. Du kan ju inte göra allt själv. Detta gäller även inom andra föreningar, organisationer och inom företag.
GillaGilla
I koloniområdet så är det redan ordnat för de som vill skriva på namninsamlingen men en del tycker uppenbarligen inte att det är något problem med en moské in på knuten.
GillaGilla