HERTZ SÄLJER SINA ELBILAR

Jag följer även en del ekonomisajter och idag läste jag ett nyhetstelegram gällande biluthyrningsföretaget Hertz enligt följande.

”Biluthyrningsjätten Hertz avser att sälja cirka 20 000 av sina elbilar från sin amerikanska flotta, vilket motsvarar ungefär en tredjedel av den globala flottan.

Hertz räknar med att återinvestera en del av intäkterna från försäljningen i att köpa bilar med förbränningsmotorer för att möta kundkrav. Hertz förväntar sig att redovisa en kostnad på 245 miljoner dollar i fjärde kvartalet relaterat till extra nettokostnader för avskrivningar.”

Detta är onekligen ytterligare en varningssignal att elbilarna inte uppfyller de krav som kunderna ställer eller att underhållskostnaderna är alldeles för höga.

Istället skall Hertz investera i bilar med förbränningsmotorer. Kommer fler biluthyrningsföretag följa efter Hertz. Sannolikt borde alla biluthyrningsföretag fundera på samma sätt som Hertz.

Undrar om Volvo Cars och andra bilmärken kommer börja inse att beslutet att stoppa försäljningen av bilar med förbränningsmotorer kanske är något förhastat.

17 svar på “HERTZ SÄLJER SINA ELBILAR

  1. Profilbild för Janne Lundgren Janne Lundgren 2024-01-12/21:05

    Jag behåller mina få aktier i tesla! Tesla är så mycket mer än elbilar med starlink satellit mobiltelefoner, raketer och så mycket annat. Bara så tragiskt att se hur volvo med polestar förfaller med sina nya okunniga feminist chefer med pride halsband drivna i masspsykos av dumma S/MP politiker och 100 procent elbilar till 2030, som
    inte är med i matchen alls. Återigen 3-0 till Japan! 25% hybrid- 25% bensin- 25% diesel och 25% EL. Hur svårt kan det vara?

    Gilla

  2. Profilbild för Jakob Sparre Jakob Sparre 2024-01-12/17:32

    Hej. Läste om något liknande i förra veckan. Ett stort problem är, att när bilarna säljs vidare efter 3 år, är värdeminskning avsevärt högre för elbilar än för vanliga bilar.

    Gilla

    • Profilbild för Thoralf A Thoralf A 2024-01-12/17:34

      Det är ju en självklarhet som dessa bolag borde haft med från början i sina kalkyler!

      Gillad av 2 personer

  3. Profilbild för Ó Hyra Ó Hyra 2024-01-12/16:35

    Thoralf, har du funderat på att ställa upp i Hahnenkammrennen?

    Gilla

      • Profilbild för Ó Hyra Ó Hyra 2024-01-12/17:38

        Nej, men du är ju van skidåkare från dom öländska alperna.

        Gilla

      • Profilbild för Thoralf A Thoralf A 2024-01-12/18:54

        Du har uppenbarligen missuppfattat att jag inte åker utförsåkning utan på längden om tillfälle och väder medger. Har du något problem med det?

        Gilla

    • Profilbild för Bergman Huvaligen 2024-01-12/18:37

      Va?

      Gilla

  4. Profilbild för Anders L Anders L 2024-01-12/12:03

    Mja, problemet ligger nog i att elbilarna har lite för bra acceleration och att många kunder hyr dem av just den anledningen. När de slipper tänka på däckslitage o annat så är det plattan i mattan som gäller. Liknande problem som elsparkcykelföretagen har – varför Hertz ”missade” det kan man ju fråga sig…

    Gilla

      • Profilbild för turrim turrim 2024-01-12/16:15

        När man hamnar bakom en elbil så kör de ofta något under fartgränsen. Jag tror alltid att det beror på att de vill spara sitt batteri. Även hyrbilar är nog betalda för en längre körsträcka. Knappast som leksak.

        Gilla

      • Profilbild för messkalle messkalle 2024-01-12/18:41

        Gasen i botten är häftigt för den som pengar har. Jag åkt, som passagerare, 3,1 sekunder till hundra är häftigt när det inte svider i plånboken. Som gäst hör vi en E-smartcar till affären där passar den bra. Två personer några matkassar är bilen full. Tanken att bli påkörd gör att motorvägar är bannlysta.

        Gilla

  5. Profilbild för ivarandersson ivarandersson 2024-01-12/08:51

    En svårsläckt brand utbröt i en industribyggnad på Stallbackaområdet i Trollhättan tidigt på fredagsmorgonen. Ett fat med litiumjonbatterier hade fattat eld.

    Gillad av 1 person

  6. Profilbild för Kantarellodling Kantarellodling 2024-01-12/07:22

    Volvo Cars högkvarter är fortfarande i Sverige och VD:n är svensk. Volvo ÄR en fantastisk klocka med sin produktutveckling, TA- och TC-fabrikerna i Torslanda, motorfabriken i Skövde, växellådsfabriken i Köping och därutöver tusentals underleverantörer i Sverige och utomlands. Som ett schweizisk ur där alla delar har sin uppgift.

    Plötsligt skall allt detta slås sönder. Det känns inte som om detta skulle komma från det svenska Volvo Cars. Mer som ett beslut från det kinesiska Zhejiang Geely Holding Group.

    Kineserna vet att de aldrig kan bli lika bra som väst på att tillverka bilar med förbränningsmotorer. När Geely köpte Volvo var knappast elbilar på modet utan man köpte Volvo Cars för att bl.a. kunna plocka kompetens i förbränningsmotorer till Kina. Men så såg Kina att elbilar kan bli framtiden och så har de börjat köra det in i kaklet.

    Antingen har kineserna förtrollat det svenska Volvo Cars ledning eller så har Volvo Cars kinesifiearats. Ett ursvenskt Volvo hade aldrig övergett förbränningsmotorerna så snabbt och definitivt som de håller på att göra. Volvo ÄR det ”schweiziska” uret med sina fabriker och underleverantörer (och naturligtvis alla fantastiska människor; inte minst de som arbetar med utveckling av drivlinorna och dess produktion).

    Gillad av 2 personer

  7. Profilbild för ericr45 ericr45 2024-01-12/06:59

    Det finns ju länder med en annan ”struktur” på fossilbränslepriserna, inkl elpriserna.
    Troligen ofta av politiska skäl. (läs: hålla folket lugnt)
    Vi har höga fossilpriser och relativt låga ( iaf när det blåser..) elpriser.
    Nån som tror att de snorrika oljeländerna skulle köpa elbilar när soppan där är nästan gratis?
    Länkar till https://teknikensvarld.expressen.se/nyheter/bil-och-trafik/sa-mycket-kostar-en-liter-bensin-runt-om-i-varlden-572118/
    Tyvärr är listan fr 2018.
    Läs fö själva, många under 5 spänn för bensinen.
    Turkmenistan t ex 2.33/l. (Hittade inte elpriset..)

    Gillad av 1 person

  8. Profilbild för tompas11 tompas11 2024-01-12/00:21

    Det smärtar, men Volvo Cars och övriga bilmärken kommer att inom sinom tid att upptäcka att de är på helt fel spår. Sent skall syndaren vakna är det skrivet.

    Gilla

  9. Profilbild för tompas11 tompas11 2024-01-11/23:54

    Bara ett litet påpekande, det handlar inte om elbilar utan om batteribilar och Hertz har tydligen insett att batteribilar inte har framtiden för sig. Det insåg jag för 60 år sedan då batteridrivna leksaker såsom bilar hade ett stort problem och det var att batterierna tog slut alltför fort. Det gängse då med dåtidens batterier var att i någon mån öka den inneboende effekten var att placera batterierna på varma element, varpå de kunde brukas ännu en tid. Ni som var med på den tiden vet vad jag menar.

    Gilla

Kommentarer är stängda.