SVERIGES RADIOS AGENDA, DEL 4

När vetenskapsredaktionen inte tog upp huvudspåret om aerosoler i rapporten från James Hansen och hans kollegor i de första SR-reportagen mejlade jag redaktionens chef Björn Gunér och fick följande svar.

Då förväntade jag mig givetvis ett fördjupande program om aerosolernas inverkan på klimatet och hur den globala solinstrålningen ökat dramatiskt under de senaste decennierna. Men som jag redovisat så handlade ca 20 minuter återigen om James Hansens tidiga karriär som klimatalarmist och senare även klimataktivist. Endast 150 sekunder av ca 41 minuter ägnades åt hans rapport om aerosoler.

Jag skickade därför över diagram på statistik från SMHI på hur globalstrålningen ökat i Sverige och hur medeltemperaturen ökat för att vissa hur väl dessa parametrar korrelerar med varandra. Jag ifrågasatte också varför aerosoler fick så lite utrymme i programmet Klotet och fick efter några dagar följande svar.

Utan minsta reflektion skriver Björn Gunér att man inte har tid och möjlighet i att fördjupa sig i aerosolernas och den ökande globalstrålningens betydelse för den ökande globala medeltemperaturen. Helt otroligt!

Sedan var kommunikationen slut och jag fick inga fler svar från Björn Gunér.

För mig är detta ännu ett bevis för den klimatalarmism som råder inom vänsterredaktionerna på public service. Det gäller att inte ifrågasätta eller äventyra koldioxidhypotesen på något sätt.

Om den allenarådande klimatreligionen med sin koldioxidhypotes skulle börja vittra sönder skulle det kunna få långtgående negativa konsekvenser politiskt för framförallt Miljöpartiet, Vänsterpartiet och Centerpartiet. Med andra ord de riktiga vänsterpartierna i Sveriges riksdag men även Socialdemokraterna skulle få sig en släng av sleven.

Svaren från vetenskapsredaktionens chef Björn Gunér fick mig dock att börja fundera på vilka kunskaper och utbildning som Björn Gunér hade. Som chef på en vetenskapsredaktion bör man väl ändå ha någon form av teknisk utbildning. Enligt Linkedin hade han studerat vid dåvarande Högskolan i Kalmar under 90-talet men det visade sig bara vara en medieutbildning.

Examensarbetet hade titeln ”Musik i Sveriges Radio P3”

Frågan är hur illa ställt det är med utbildningen när det gäller vetenskap för övriga medarbetare på Vetenskapsredaktionen på Sveriges Radio eller är det så att den utbildningen och kunskapen mer eller mindre helt saknas på redaktionen. Är det istället den politiska övertygelsen som präglar vilka som fått anställning på redaktionen?

Jag får säkert en anledning att återkomma till aerosolerna i nära framtid. Sannolikt när forskningsprojektet FORCeS läggs fram för IPCC.

Denna episod som jag har redovisat i fyra blogginlägg har fått till följd att mitt förtroende för public service har halkat ned ytterligare ett steg. Trots att det är svårt att komma närmare botten.

3 svar på “SVERIGES RADIOS AGENDA, DEL 4

  1. Profilbild för turrim turrim 2024-02-13/12:15

    Det är tydligt att Vattenfalls VD Anna Borg fortsätter att flirta med Public Service. Enligt Nyheter I Dag så vill hon att regeringen river upp beslutet att inte finansiera landanslutningar från havsbaserad vindkraft.

    Uppenbart så vill hon inte godta att nu är det kärnkraft som gäller med full fart. Regeringen kan inte lita på att den tidigare infiltrationen från Miljöpartiet inte lever kvar och kan fortsätta att obstruera så länge man inte byter VD till någon som törs leverera.

    Gilla

  2. Profilbild för ivarandersson ivarandersson 2024-02-12/08:54

    Off Topic

    Omkring 20.000 illegala afghanska invandrare i Iran har tagits i förvar och skickats tillbaka till sitt hemland av iranska säkerhetsstyrkor under de senaste två veckorna, uppger afghanska myndigheter för Iran Front Page.

    Gilla

  3. Profilbild för Lars Säwedal Lars Säwedal 2024-02-11/20:50

    När det gäller public service kan man väl säga: ”När man tror att de nått botten så har de bara nått en halvbotten”.

    Gilla

Kommentarer är stängda.