En företrädare för svensk industri vid namn Malin Johansson från IKEM påstod i söndagens Agenda att det krävs 50 procent mer elenergi om sex år i förhållande till 2023. Vilket motsvarar ca 80 TWh.
Sedan intervjuade Anna Hedenmo energiminister Ebba Busch (KD) och ställde upprepande frågor om hur Sverige skall kunna utöka elproduktionen. Anna Hedenmo köpte Malin Johanssons påstående med hull och hår och pressade Ebba Busch om utökad vindkraft. Helt i linje med vänsterpartiernas agenda som inte vill ha ny kärnkraft.
Dessa 80 TWh med ny elenergi skall finnas på plats redan till 2030 enligt den linje som SVT/public service drev genom Anna Hedenmo. Jag blev ganska irriterad ju längre intervjun pågick.
Det här diagrammet sågs skymta förbi i programmet.

Under 2023 var elförbrukning i svensk industri ca 45 TWh och till 2030 förväntas den till närmare 120 TWh.
Varför visade man inte utveckling av elförbrukningen de senaste 10 åren? När man presenterar något på det här sättet blir jag alltid lite skeptisk. Därför så började jag leta efter statistik och jag hittade den hos SCB.
Det jag hittade var statistiken från 2008 fram till 2023. Den var väldigt intressant! Eller vad tycker mina läsare?

Elförbrukningen inom industrin har alltså minskat under hela denna tidsperiod. År 2008 var förbrukningen 56,6 TWh för att sedan minska fram till 2023 med ca 20 procent eller 45,1 TWh.
Borde inte elförbrukning redan börjat öka under de senaste åren då omställningen redan börjat men det verkar som energieffektiviseringar gör att elförbrukningen fortsatt att minska. De höga elpriserna de senaste åren har säkert också skyndat på energieffektiviseringar.
Jag förstår att Anna Hedenmo och Agenda-redaktionen undvek att visa den verkliga utvecklingen sedan 2008. Jag förstår vilken agenda som gällde när Ebba Busch skulle attackeras och kritiseras.
Den som intresserat sig för klimatalarmismen kommer säkert ihåg den så kallade ”hockeyklubban”. När jag lägger till åren 2024-2030 i diagrammet får man faktiskt en ny ”hockeyklubba”!

Nu har vi även fått elenergialarmister! Jag tror inte det minsta på den här utveckling. Så Ebba Busch behöver inte lyssna på vindkraftshetsarna.
Dagens bild över energiproduktionen borde väl även vindkraftshetsarna förstå! Vindkraft står för 1 procent av elproduktionen.

ÄR DET KALMARS (S)TARKE MAN SOM SITTER MED I STYRELSEN PÅ ”KATASTROFMYNDIGHETEN” TRAFIKVERKET???
https://www.trafikverket.se/om-oss/var-verksamhet-vision-och-uppdrag/organisation/trafikverkets-styrelse/
GillaGilla
Farliga tider. Äggstremister överallt!
GillaGilla
Thoralf, du som bor i närheten av Blåkulla. Planer du någon mer utflykt likt det till sandreveln vid Ottenby? Som jag fann mycket intressant. Eller firar du med dom andra häxorna?
GillaGilla
Inget könsbyte här så häxorna får fara till Blåkulla på sin käpp utan mig. Jag inväntar mer vårliknande väder innan det blir någon ny utflykt i naturen,
GillaGilla
Ägg-celent.
GillaGilla
## Efter krympflation – cheapflation har kommit till Europa ##
## Det innebär sämre kvalitet på livsmedel.##
##Cheapflation skulle kunna översättas till snålflation och innebär att kvaliteten på livsmedel sjunker, ofta genom att en ingrediens byts ut mot ett billigare alternativ.##
## Samtidigt kan priset ligga kvar eller till och med höjas. ##
https://www.expressen.se/ekonomi/konsument/efter-krympflation-cheapflation-har-kommit-till-europa/
Snart finns det ingen ”riktig” mat!!!!
GillaGillad av 1 person
Få kommer i framtiden ha råd med sund mat. Titta på priset för torskfilé eller lax. Det är redan idag för dyrt för många. Det kommer att resultera i att hjärt- och kärlsjukdomar kommer att bli det normala för främst kommande generationer.
Sjukvården blir överbelastad, och det enda besked dom kan ge är: Varsågod dö!
Det kommer inte att finnas resurser för att ta hand om alla som söker vård.
GillaGilla
Torskfile och lax?
Båda lika high-end mat..
På torsken ska nån filea/förpacka enbart de bästa bitarna. Då kostar det..
(Resten blir väl mald fyrkantig fisk?)
Likadant på laxen som utfodras med fiskmjöl beredd på fin matfisk som skulle kunna ätas som den är och inte malas ner..
Sånt kostar.
Idag blev lunchen stekt strömmingsflundra och stuvad potatis samt kokt haricots vert..
Pris får två portioner inkl sockerfri dryck: 48:-.
GillaGilla
Tjafsande Anna Hedenmo på SVT har en förmåga att inte vara fakta-påläst som programledare. Men vad gör det. Allra viktigast för Anna Hedenmo tycks vara tryggheten att välavlönas av tvingande skattebetalare.
Tokstolliga alarmister är utan tvekan en negativ bromskloss för en positiv samhällsutveckling.
GillaGillad av 3 personer
Sant
GillaGillad av 1 person
jag tror det var samnytt som hade en beskrivning av att det låg 1000 havsvindkraftverk som bara väntade på att få tillstånd att bygga. idag stod det att holmen skall satsa 1,5 miljarderpå vkv. allt detta trots utredningar som visar att dom inte är lönsamma.
GillaGilla
Mer än 1000 vkv
GillaGilla
Hur kan valda politiker ställa upp på att skövla landets natur, kust, fauna och flora samt närboendes hälsa och fastighetsvärde? Hur är det med alla gamla träd som fälls med fågelbon? Har ni ingen kontakt med era väljare utanför storstaden?
Var finns Naturskyddsföreningen? Tidigare drivande Svante Axelsson har ju belönats med att bli nationell samordnare för Fossilfritt Sverige (avsättbar och besparingspost för nya regeringen?). Törs ni inte frigöra er från Axelssons egoism?
GillaGilla
Äggstremt
GillaGilla
”De planerade satsningarna på stålproduktion med vätgas kräver lika mycket el som hela Finland idag.”
En intressant artikel i Epoch Times på samma ämne, men med en annan slutsats.
https://www.epochtimes.se/Jan-Blomgren-Vad-kostar-el-till-vatgasstal
GillaGillad av 1 person
Hur har H2GS försäkrat sig om leveranser av järnmalm och elenergi till sitt projekt?
GillaGilla
SvT agerar som MP:s tredje språkrör, det fjärde språkröret är Klimatpolitiska rådet.
GillaGilla
Det finns även andra klimatalarmister som bör visas upp med fakta. i bloggen ”I allmänhetens tjänst – granskning av public service” så beskriver man en busringning till Erika Bjerström. Klimatboven har för SVT under fem år flugit 47 reportageresor till jordens alla hörn. Hon har flugit 1 672 000 kilometer med 800 ton utsläpp av koldioxid motsvarande en bil på tomgång i 50 år dygnet runt.
Busringaren gratulerar till 200 000 bonuspoäng. Erika är sugen på en resa till Hanoi.
GillaGillad av 5 personer
Det positiva i sammanhanget är att hon bidragit med mer koldioxid till de historiskt låga nivåerna som vi har för närvarande.
GillaGilla
Troligen blir det inte mer förbrukning i Sverige. Men det blir nog fler kablar och el till Tyskland mfl. Vi har högst pris i södra Sverige men merparten av exporten sker härifrån också. Så utvecklingen kan kanske stämma men det kommer gå på export.
GillaGilla
Energiminister Ebba Busch har väl tillgång till samma statistik som du har och då är det minst sagt märkligt att hon inte redovisade den. Sanningen är kanske att hon har dålig koll.
Att satsa på ännu mera vindkraft, som Ebba och regeringen uppenbart vill, är totalt fel väg att gå. Att en energiminister inte begriper detta säger en hel del om Ebba och regeringen.
GillaGillad av 1 person
Jag skulle säga att det är tjänstemännen på hennes departement som skall ha koll på det!
GillaGillad av 2 personer
De tjänstemännen är nog anställda av Bolund.
GillaGillad av 1 person
Jaha så en energiminister behöver inte ha någon koll alls då?
GillaGillad av 1 person
Självklart, men hon kan ju inte själv gräva i allt. Det har hon medarbetare till på departementet.
GillaGillad av 2 personer
Dessa tjänstemän (svensk Deep State) servar sannolikt helst MP resp SVT, med ”rätt” statistik.
GillaGillad av 3 personer