Var väldigt nyfiken på att se debatten mellan Charlie Weimers (SD) och Helen Fritzon (S) i gårdagens Agenda men det blev inte mycket till debatt om klimatet. Lögnerskan Fritzon förnekade hur hon och Socialdemokraterna röstat i EU-parlamentet och hur man svängt fram och tillbaka.
”Men röstningsprotokollet från den 14 mars visar att Fritzon och övriga svenska Socialdemokrater röstade för ståndpunkten där tvångsrenoveringar ingick. Något som Sverigedemokraternas EU-parlamentariker Charlie Weimers ilsknar till emot.
”Era förbannade lögnare. Ni röstade för tvångsrenoveringar som skulle tvinga svenskar från hus och hem. Jag vet. För jag satt mitt emot er när ni gjorde det”, skriver han på X.”
Från en artikel i Aftonbladet.
Jag kan bara säga att jag föraktar politiker som inte är ärliga och hederliga. Till den skaran hör utan tvekan Helen Fritzon.
En annan sak som förvånar mig är att alla numera uppenbarligen accepterat att det benämns ”klimatfrågan” och inte ”koldioxidfrågan”, vilket är den korrekta benämningen. Att vi skulle kunna styra jordens klimat genom att marginellt förändra utsläppen av koldioxid är rent ut sagt hyckleri. Men genom ett medialt bombardemang så ifrågasätter inget detta längre. Ingen vågar ifrågasätta det längre.
I Agenda framgick det också att Public service vill att ”klimatfrågan” skall vara den viktigaste frågan i EU-valet, man fick både Helene Fritzon och Charlie Weimers att säga på en skala 1-5 att klimatfrågan var en femma! Programledaren mer eller mindre tvingade fram det svaret.
Public service gör detta för att lyfta fram Miljöpartiet i opinionen! Skrämma upp alla lättskrämda personer att rösta på Miljöpartiet.
Jag tycker massinvandring, kriminalitet och islamisering är betydligt viktigare frågor i EU-valet än de långsamma ändringar som sker av klimatet och som vi inte vet vad det beror på. Koldioxidhypotesen är sannolikt bara en del av svaret och aerosoler är sannolikt också en del av svaret. Klimatförändringar som vi kanske inte heller kan påverka.
EU:s organisation Copernicus jobbar nu för högtryck och har gjort det senaste året med att hävda att varje månad de senaste året har varit det varmaste sedan mätningarna startade. För några dagar sedan fick vi veta att även april varit den varmaste månaden globalt, fast Sverige och Norden var ett undantag, så praktiskt.

Jag tror inte ett dugg på dessa siffror. För det första har man startat detta diagram 1940 och det har man gjort därför att man inte vill ha med data från1930-talet, ett decennium som var väldigt varmt med smältande glaciärer. Att starta ett diagrams tidsaxel vid en ”lämplig tidpunkt” är ett klassiskt exempel på lögn, förbannad lögn och statistik.
Dessutom har jag sett hur ledande aktörer, myndigheter, organisationer och universitet räknat om gamla dataserier med temperaturdata med olika förevändningar. Det märkliga är att alla dessa omräkningar alltid leder till att klimatförändringarna framstår som än värre, aldrig tvärtom.
Är det någon som vågar ifrågasätta detta?: – Europeiska unionen (EU) har inget parlament [Svensk ordbok, SO: ‘högsta beslutande församling i ett land, som representerar hela befolkningen och tänks uttrycka folkets vilja’], eller ett fotbollslag. Det är bara nationer som kan ha ett, därför att det är i denna ‘instans’ som demokratin verkar, och från vilka lagen skickas till VM.
Vad EU har är en församling, där stadgar författas och regler skrives, men inte lagar.
GillaGilla
Svensk demokrati i ett nötskal
Extremt tilltagna inkomster som lön och arvoden samt att stjäla och syssla med bedrägerier, skapar trygghet och makt. Otrygghetens och maktlöshetens folk som gör rätt för sig äro samhällets offer.
GillaGilla
@ Thoralf. Förstått att du kommer rösta på SD. Har du någon koll på vad Weimers gör i EU? Är han engagerad och värd ett kryss enligt dig?
Finns det någon svensk i EU oavsett parti som du uppskattar?
GillaGilla
Ja, jag tycker Charlie Weimers verkligen talar klarspråk i EU-parlamentet. Jag kommer sätta mitt personkryss på honom. Företrädare för de andra partierna i EU tycker jag väldigt illa om som Fritzon och liberalen Karin Karlsbro. Usch, säger jag bara, vilka stolpskott.
GillaGillad av 1 person
Det gick för Kith i Sölvesborg men inte för Roger i Ronneby vad det verkar.
https://www.svt.se/nyheter/lokalt/blekinge/thomas-hasselskog-m-utmanar-om-kommunalradsposten-i-ronneby
GillaGilla
https://www.blt.se/om/Stormen%20kring%20roger%20fredriksson/
Bakom betalvägg men bara rubrikerna säger en hel del.
Det finns många skitstövlar men frågan är nog om inte moderaterna är de värsta.
GillaGilla
Folk är som zombier, babblande papegojor, de bara återupprepar vad Thoralf tycker och säger. Ett sorgligt gäng av halvknäppisar.
GillaGilla
Men ändå är du här och läser varje dag, kanske flera gånger om dagen.
GillaGilla
Det är på så vis man lär känna knäppgökarna.
GillaGilla
Hej då!
GillaGilla
De flesta människor har inte en aning om mängden koldioxid i atmosfären och hur stort det mänskliga bidraget av koldioxid utgör. Man får vilda gissningar på allt mellan 1 % och 20-25 % koldioxid i atmosfären. Vad gäller det mänskliga bidraget av koldioxid är det lika illa med gissningarna.
Fakta: Koldioxidhalten i atmosfären är för närvarande ca 0,04 % (400ppm) och det mänskliga bidraget utgör 4 % av 0,04 %, vilket blir 0,0016 %. Det mänskliga koldioxidbidraget är alltså 0,0016 % och det är just dessa 0,0016 % koldioxid som styr temperaturen och klimatet på jorden enligt IPCC. Det förstår ju var och en att detta inte är sant. De mänskliga utsläppen av koldioxid är helt försumbara och har ingen som helst påverkan på klimatet och jordens temperatur. Dessutom är koldioxid inget gift. Koldioxid ingår i fotosyntesen som ger oss grödor och syre. Koldioxid är en förutsättning för liv på jorden.
Den kraftigaste växthusgasen är vattenånga, problemet är dock att vattenånga inte kan beskattas och just av den anledningen så valdes koldioxid, ty den kan beskattas. Allt kokar, som alla förstår, ner till pengar, mycket pengar och ännu mera pengar. Dock har det och mängden koldioxid i atmosfären ingenting med klimatet och jordens temperatur att göra.
GillaGillad av 2 personer
Ett litet kärnvapenkrig mellan Pakistan och Indien hade kanske fått världen att vakna upp och inse att det bästa vore att skrota alla kärnvapen.
GillaGilla
Jag drömmer om en jord utan arten människa. En planeten Tellus där denna vidriga varelse med all sin girighet och vidskepelse har försvunnit.
GillaGilla
Jag tycker vi börjar med Putin.
GillaGilla
Naomi Abramowicz: [GP, Ledare ]
## Rädda tjänstemän är ett hot mot demokratin ##
##Sverige fruktar tjänstemän för sin säkerhet. De måste skyddas bättre än i dag.##
## ”Det tog fart förra sommaren då en person parkerade sin bil utanför mitt hem och sedan trakasserade mig via telefon på nätterna.” Det berättar Johan Malmberg, tidigare kommundirektör i Finspång, i fackförbundet TCO:s rapport ##
## Det finns två intressen som står i konflikt mellan varandra, och båda är förutsättningar för en välfungerande demokrati: journalisters möjlighet att granska makthavare och tjänstemäns möjlighet att upprätthålla lagar och regler utan att påverkas av rädsla för konsekvenserna. Dessvärre är det inte längre bara en risk att tjänstemän styrs av rädsla i sin myndighetsutövning – det är redan verklighet, enligt TCO:s rapport. Om utvecklingen fortsätter och sprider sig i allt fler myndigheter utgör det ett allvarligt hot mot både rättssäkerheten och svensk demokrati, då medborgare riskerar att få olika utfall på besluten beroende på deras våldskapital. ##
## Och det är inte förvånande att tjänstemännen är rädda. Deras utsatthet har vuxit och hoten mot dem har systematiserats på ett sätt som Sverige aldrig har sett tidigare. ##
## Utredaren verkar ha underskattat både den organiserade brottslighetens och rättshaveristens ihärdighet. ##
https://www.gp.se/ledare/radda-tjansteman-ar-ett-hot-mot-demokratin.d5d32a37-173d-4586-a5ba-4d004e916bb5
Inför anonymisering av alla personer i statlig/kommunal tjänst OCH inför Tjänstemannansvar igen!!!
Invandringen och muslimifieringen har gått åt he…. för långt i sverige och andra länder där de tränger på och väller in med sina ensidiga kravbegär på VÅR välfärd !!!
GillaGillad av 1 person
en fråga
vad händer om vi får för lite co2 i atmosfären.
några ppm upp ger enorma effekter borde inte några ppm ner ge lika stora effekter
borde inte forskarna veta exakt ppm som ger optimalt klimat.
om inte gör vi människor betydligt mer skada genom att styra mot ett mål som ingen kan definiera.
Varför går forskarna inte frågan vad händer med för lite co2 i atmosfären.
GillaGillad av 2 personer
Det är givetvis inte populärt att skriva om att allt liv skulle dö ut vid för låg halt koldioxid. Ingen vet vad som är optimalt för klimatet när gäller koldioxid, precis som det inte finns någon optimal global temperatur.
GillaGillad av 4 personer
och ändå är människor redo att bli veganer sälja bilen och sluta åka på semester för att rädda klimatet.
Att så många gett upp sitt sunda förnuft och vill att politikerna skall ta bort en stor del av deras frihet och sänka välståndet utan konkreta svar på hur klimatet blir om man genomför denna enorma statliga styrningen av våra liv är för mig en gåta
GillaGilla
Finns det ärliga socialdemokrater?? Nej, nej, nej!!
GillaGillad av 3 personer
Så sant, det finns bra oärliga socialdemokrater, detta då det inte finns något annat verktyg än lögnen som de vet fungerar för att hålla den groteska sossesekten vid liv.
GillaGillad av 1 person
Helen Fritzon vet uppenbarligen inte hur hon röstar i EU-parlamentet.
Som alla andra sekter anser de klimathotsreligiösa att de har rätt, ser det som självklart att de ska sätta agendan, det är det som förenar religiösa och politiska aktivister.
GillaGillad av 3 personer
Fruntimret Fritzon är en nolla, det visade hon redan under sin tid som minister.
GillaGillad av 4 personer
Det gör henne inte mindre farlig…..
En korkad person är illa.. en korkad med makt är riktigt illa…
GillaGillad av 6 personer
Hade de sett filmen Climate – The Movie, hade det inte blivit någon debatt om klimatet, se den!
https://swebbtv.se/w/1XjSEUXgTgWUCd5ZhZ1bwHhttps://www.youtube.com › watch?v=A24fWmNA6lM Svensk text.
Climate: The Movie – YouTubehttps://tomn.substack.com › p › climate-the-movie-faqMartin Durkin’s masterpiece ”Climate: The Movie” is now online!
19 mars 2024Where is the movie available? It has been available for free in its entirety starting on March 21, 2024 at many online locations, including YouTube, BitChute, Rumble, Twitter, Vimeo, Substack, Spotify, and Telegram.
https://www.imdb.com › title › tt31851190
https://thestreamable.com › movies › climate-the-movie-the-cold-truth-2024
GillaGilla