Sverige ska inte ta emot några skadade från Gaza. Det finns många sjukhus i Egypten, Saudiarabien, Qatar, Jordanien, Iran, Irak och andra arabiska länder i regionen. Hur många skadade har dessa länder tagit emot?
Alla länder som stödjer Hamas eller Hizbollah kan ta emot skadade från Gaza! Inte Sverige, vi stödjer inte terrorister!
Så länge Hamas styr i Gaza skall Sverige inte ta emot några skadade! Först skall Hamas släppa de som fortfarande lever i gisslan som man tog den 7 oktober 2023.
Jag är så otroligt trött på allt bråk och våld som dessa invandrare från MENA-länder fört med sig till vårt land, Sverige. Konflikter från hemlandet som många gånger grundar sig i religionen islam eller i konflikter mellan klaner från hemlandet.

Jag vill inte ha dessa människor i mitt land, Sverige!
Alla dessa så kallade palestinademonstrationer visar med eftertryck vad vi har att göra med för människor! De respekterar inte svenska lagar och våra grundlagar eller civilsamhällets regler om hänsyn som i många fall grundar sig på kristendomen.
De kommer hit och anser att de har tolkningsrätt över hur lagar och regler skall tillämpas i Sverige och de styrs av sin barbariska religion islam, en våldsreligion. Absolut inte en fredsälskande religion, som de påstår! Den som påstår det är en stor och falsk hycklare.
Den som tror att dessa extrema sunnimuslimer eller shiuslimer inte finns i Kalmar är fruktansvärt naiv och godtrogen. De finns idag som styrande politiker inom Kalmar kommun och inom myndigheter, som tjänstemän. Hur har vi kunnat tillåta att detta fått pågå år efter år?
Jo, ansvaret ligger på de så kallade vänsterpartierna, där även Centerpartiet ingår i den bedrövliga skaran av politiker. Det så kallade bondepartiet som har övergett sin själ för islam och i synnerhet extrema shiamuslimer. Det kryllar av dem från toppen till botten inom partiet. Jag har pratat och diskuterat med flera av dem.
I Tyskland stormade nyligen polisen den Blå moskén i Hamburg och den shiamuslimska organisationen förbjöds att verka i Tyskland och moskén stängdes. Moskéns kopplingar till regimen i Iran och terroristorganisationen Hizbollah var orsaken till de tyska myndigheternas agerande.
Något liknande kommer inte hända i Sverige trots att vi har exakt samma problem som i Tyskland!
Svenska myndigheter som Polismyndigheten och politiker deltar istället i shiamuslimernas manifestationer, när de istället borde slå igen dessa undercentraler till regimen i Iran.
Detta är ett videoklipp från Kalmar med shiamuslimer.
Vad fan kallar du detta i videoklippet?
Jag kallar det för extrema shiamuslimer som skall kastas ut från Sverige och tillbaka till Iran! Där de hör hemma!
De stödjer regimen i Iran som förtrycker folket och det stödjer Hizbollah och de är antisemiter ut i fingerspetsarna eller skall vi säga bakom lykta dörrar.
2024 blev året då antisemitismen återuppstod i landet.
Något jag aldrig trodde skulle hända..
..OCH VI TILLÅTER DET!!!
GillaGilla
HITTAT PÅ NÄTET AV DGS (Det Goda Samhället)
## DN upptäcker något som vanligt folk redan vet ##
## Något är ruttet bland Malmös Palestinaaktivister, skriver DN på ledarsidan. Nu hånas tidningen på sociala medier. ”Har DN kommit fram till detta först nu, ett halvår efter massakern i Israel?” ##
https://detgodasamhallet.com/2024/07/28/hittat-pa-natet-dn-upptacker-nagot-som-vanligt-folk-redan-vet/
Sent skall syndaren vakna…
GillaGilla
Största problemet är att Sverige i flera årtionden haft styrande politiker och myndigheter som briljerat med inkompetens och ansvarslöshet. Majoritetsväljarna som är hjärntvättade har säkert en annan uppfattning än vad som är sant.
Däremot hedrar jag polisen som arbetar i yttre tjänst. Denna grupp av poliser har ofta en taskig arbetsmiljö och är helt oskyldiga till den negativa utvecklingen i samhället.
GillaGillad av 2 personer
Jag undrar vem som blivit Rikspolischef om poliser i yttre tjänst fått välja när det begav sig. Definitivt Inte någon som endast vill jobba 09:00-17:00 om tillsättningen föregåtts av en anställningsintervju.
GillaGilla
Jag undrar om hon bryr sig om vad skurkarna har för arbetstider?
GillaGilla
## BRITTER DEMONSTERAR ##
## Cirka 10 000 britter demonstrerade igår i centrala London. Demonstrationen arrangerades av Tommy Robinson. ##
## En motdemonstration med pro-palestinier, socialister och kvinnor med diverse hårfärger arrangerades på annat håll.##
https://petterssonsblogg.se/2024/07/28/britter-demonstrerar/
Det är inte bara du, Thoralf, som protestrerar mot menafolket!!!
Det enda gemensamma med dessa protester antingen de är i sverige eller i andra länder är att de berörda myndigheterna i respektive land tycks inte bryr sig.
De tar inte denna proteströrelse på allvar. tyvärr!!!
GillaGilla
Sverige är kanske världens mest sekulariserade land men vår 1000 åriga kultur bygger på den kristna etiken och moralen. Detta vill inte importerade menafolk förstå eller kan inte förstå och accepterar därmed inte heller vårt sekulariserade samhälle och dess värderingar samt vårt sätt att leva. Står vi inte upp för den sekulära staten, kristna etiken och vår kultur kommer allt detta att så småningom ersättas av en våldsam klankultur, ett patriarkalt inferno och en religös islamistisk diktatur.
GillaGillad av 1 person
Drygt 20 procent har utländsk bakgrund i den stad jag bor, många är somalier. Jag är ute på stan varje dag med min hund ,cirka en mil. Jag har aldrig personligen sett nått bråk eller annan incident, där utlänningar varit inblandade. Klart det sker brott och bråk,men jag skulle inte veta om det om jag inte följde media.
GillaGilla
Jag har inte sett något, då finns det inte. Grattis till den slutledningen. Jag förstår att du har starka rödgröna sympatier efter dina inlägg. Du tillhör den naiva och godtrogna skaran som inte förstår vad islam medför till vårt land.
GillaGillad av 4 personer
Såg du iinte att jag skrev att brott och bråk finns. Jag gick ur kyrkan 1964, just därför att jag såg farorna med religion. Att de kristna tappat inflytande var en lång process, nu när de finns så många muslimer här och det sociala tryck det medför, gissar jag att det tar lång tid innan islam blir harmlös, snarare så kommer den att bli starkare för att småningom försvinna. Jag är varken vänster eller höger, tiden har lärt mig att ideologier dödar.
GillaGilla
Du får gärna förklara hur islam kommer försvinna efter att den blivit starkare!
GillaGilla
Jag har förstått att du är väldigt emot Islam, så gott som varje dag kritiserar du muslimer. Likasinnade läser dina inlägg och protester. Jag är också oroad av islams ökande inflytande i samhället. Jag vet inte bästa sättet att bekämpa en religion eller lära. Att klanka på dem gör dem nog inte sekulära. Snarare tvärtom. Att förbjuda dem går inte. Det som skulle göra en viss skillnad är att totalstopp invandringen. Dock föder ofta muslimer många barn så de kommer att öka ändå. Att skicka hem muslimerna till sina hemländer men verkar svårt i praktiken.
GillaGilla
Men det är just det som vi måste förmå makten att förstå. Återvandring av de som inte assimilerar sig i Sverige! Det är enda lösningen och vi kan heller inte acceptera parallella samhällen.
Du har helt rätt min erfarenhet av islam gör att jag är 100 procent emot allt som har med islam att göra!
GillaGillad av 2 personer
”Jag har aldrig personligen sett nått bråk eller annan incident,”
Nej är man både blind och döv samt därtill fullständigt okunnig om islam, så är vägen till helvetet redan utstakad.
GillaGillad av 4 personer
Tompas11, ja vägen till en stark islam är nog ostoppbar. På mina promenader ser jag ofta muslimkvinnor med 5 barn. De bor i samma områden som andra muslimer, går ofta till samlingslokaler, kanske fester eller nått religiöst. De påverkar varandra och lever väl som hemma, men de verkar bli ännu mer religiösa när de är här. Om du tycker att det är helvetet så hoppas jag att du är gammal liksom jag.
GillaGilla
Vad heter mopsen?
GillaGilla
Johan Persson kallas för Jesus hörde vi I Kalmar . Alla har hört talas om honom , men ingen har sett honom .
GillaGilla
”Latmasken pratar vind och väder.
Han hyvlar inga bräder.
Han garvar inget läder.
Han sömmar inga kläder.
Han bygger inga städer.
Han hedrar inga fäder.
Han sammanträder.”
Alf Henrikson
GillaGilla
I veckan avslöjade den prisbelönta journalisten Inas Hamdan och kollegan Jonas Nyrén att budskapen på Palestinademonstrationer skiljer sig åt på svenska och arabiska (Sydsvenskan 24/7).
https://www.gp.se/ledare/demonstrationer-med-arabiska-slagord-gar-under-radarn.564cbe05-c93c-488a-9b93-02aab9cf1a38
GillaGilla
Varför finns det inte patrullerande poliser ute på gatorna med vapen och med stöd av militär i de områden som alltid är utsatta, polisen vet var dessa finns fast då får de ju inte sova och vara hemma på natten vilket de ändå gör hela tiden även då de är vakna. Det måste vara slut på saft och bullar och det är så synd om alla barnen. Sätt in hårt mot hårt och rensa ut patrasket.
GillaGillad av 1 person
Islam är inte en religion som anpassar sig till det omgivande samhället. Islam är en religion som tvingar det omgivande samhället till anpassning. Sverige är inget undantag.
https://bulletin.nu/skogkar-i-minareternas-skugga
GillaGillad av 2 personer
Den nuvarande Rikspolischefen måste kravla sig upp ur sänghalmen på semesterorten och åtminstone hålla inne med gäspningarna.
Minimikrav för en nytillsatt rikspolischef måste i fortsättningen vara att kunna köra 100 situps som kompletteras med lika många armhävningar varje morgon utomhus i ur och skur i Rinkeby och före ordinarie s k kontorstid samt alltid även under helger. Detta skall endast ses som en brottsförebyggande åtgärd som genomförs innan den repressiva yrkesuppgiften tar sin början för dagen.
GillaGilla
Först en rättelse . Sverige och Sossarna stöder Hamas . Läs ledarsidorna .
Och nu håller samma idioter som vill öka invandringen på och gnäller om turismen i Sverige .
Nu ska inte vanliga Svenskar få besöka Gotland och andra attraktiva platser i sitt eget land .
Så ser politiken ut i Sverige idag .
GillaGillad av 2 personer
Detta lär väl Johan Persson tala tyst om.
https://www.barometern.se/naringsliv/kalmar-lan-samst-i-landet-pa-att-starta-foretag/
GillaGilla