Igår publicerade jag ett blogginlägg om vilka värderingar som ledande personer inom det muslimska trossamfundet i Kalmar uppenbarligen har. Det är den föreningen som fått en markreservation för att kunna bygga en stor moské i Norrliden.
Det ligger en hel del arbete bakom blogginlägget. Jag hade hoppats att det skulle väcka en del uppmärksamhet men så är det uppenbarligen inte. Jag hade förväntat mig att många av de som läser inlägget skulle dela det på Facebook eller Twitter
Men i skrivande stund är det bara drygt 1 procent av de som läst blogginlägget som också delat det på sociala medier!
En väldigt stor besvikelse! Är man rädd för att dela ett blogginlägg om islam? Vågar man inte dela och ifrågasätta islamisternas värderingar? Är svenskar så fega? En gång i tiden respekterades vikingarna i vår del av världen, idag finns inte den moralen kvar hos svenskarna.
Fegheten och bekvämligheten har tagit över. Varför skall jag lägga så mycket tid när intresset är så svalt? Är det dags att ge upp?
Läser denna eminenta sida varje dag sedan flera år tillbaka och är mycket tacksam för allt arbete som du lägger ner.
GillaGillad av 2 personer
Thoralf, du är en klippa i den turbolenta cybervärlden. Din röst behövs i det politiska landskapet. Både i Kalmar, nationellt och internationellt. Stort som smått!!!
GillaGillad av 2 personer
Vid eftertanke så tänkte jag göra ett tillägg. Det går inte då mitt inlägg inte är granskat. Så jag tar det som nytt inlägg.
Det är bra med personer på fältet som berättar vad de upplever i det dagliga. Nu den nya Sverigedemokraten i Bryssel Dick Erixon som konkret berättar om pengaslöseri och mygel på bloggen Samtiden. Han är tydligen också med i podden Rriksronden. Varför håller övriga delegater tyst? Vi vet inte vad de säger i det fördolda.
Det är inflation i poddar. Jag lyssnar inte utom på Jönsson och några fler. Annars blir jag bara irriterad. T ex bläddra Expressen och plötsligt kommer det ljud ur mobilen som stör närområdet. Jag vill läsa.
Hoppas att du Thoralf fortsätter med det skrivna ordet.
GillaGillad av 3 personer
Har varit på allsvensk fotboll i eftermiddag så därav att det dröjt med att godkänna kommentarer. KFF vann med 3-1 mot Värnamo, så hoppet om allsvenska fotboll i Kalmar nästa år lever fortfarande.
GillaGilla
Grattis! Förre kalmariten Henrik Rydström fixade bara 0-0 för MFF.
Men herregud Thoralf. Du har ju ett liv även utanför datorn. Vi väntar gärna på dina kloka kommentarer.
GillaGillad av 1 person
Jag gör det enkelt för mig och instämmer till hundra procent, som man brukar säga.
GillaGilla
NÄÄÄ kämpa på !!!!
GillaGilla
Du har i varje fall övertygat min hustru så vi röstade båda SD. Dessutom är vi båda lika arga när SVT försöker indoktrinera oss om en obefintlig klimatkris eller anser presidentvalet i US som viktigare än politiken i vårt land.
GillaGillad av 4 personer
Glöm det där med att det är aldrig för sent att ge upp. Tänk i stället att droppen urholkar stenen. Kör på Thoralf!
GillaGillad av 2 personer
förbättringar:
GillaGilla
Så fegt att gömma sig bakom ett ”filmalias”. Dessutom ange en mejladress som pekar ut en tredje person som ansvarig för kommentaren, Det är så ynkligt, uselt och fegt att man verkligen undrar vem denna person är. Men förr eller senare så blir du avslöjad.
GillaGillad av 2 personer
jag försökte ge dig lite konstruktiv kritik men du verkar ju leva i en helt annan galax att det förmodligen inte är lönt! Kom ner på jorden, inse att du inte är vad du vill vara! Ödmjukhet verkar inte vara din starka sida! Men du är väl för dum för att fatta detta!?
läs om läs rätt, gav dig 4 punkter du behöver jobba på! Punkt 1 är nog högst relevant att du rättar till ganska snart! folk skrattar åt dig!
GillaGilla
Konstruktiv kritik? Du är bara en hatare. Nu byter du mejladress igen. I ditt förr svar låtsades du vara Stefan Torssell i den mejladress du angav. Vilken jäkla usel person du är. Jag godkänner bara dina kommentarer och hur du ljuger för att andra skall kunna läsa och se. Nu angav du B. Ekman som mejladress och avsändare, en ny falsk identitet.
GillaGillad av 2 personer
Gud vilken mytoman du är!!jag har inte någonstans kallat mig själv för Stefan!!! Det är något du har hittat på! Det är en falsk lögn som du nu har snickrat ihop! Ta tillbaka det där och be om ursäkt!!!!!!!
Jag gav dig lite konstruktiv kritik på vad du behöver göra för att folk ska ta dig på ett större Allvar. Du påstår att du lägger ner mycket tid på att gräva men uppenbart så har du grävt fel! Vad är det du inte fattar?? Trillar inte poletten ner? Jag ljuger inte. Jag pratar sanning!!! Med min begränsade insikt i frågan så reagerade jag snabbt på det du skrev och den video du la upp och gjorde en fem minuters källkritisk efterforskning som visade att du har blandat ihop killarna och deras namn. Vad är det som är så svårt för dig att förstå? Jag försökte vara schysst och påpeka det för dig utan att vara otrevlig men du verkar ju helt tokig i pannrummet att du blint vägrar att ta till dig något!
Jag ska skicka till ett Mail till muslimska Församlingen och berätta om detta så att de kan anmäla dig för förtal om de inte ännu gjort det!
GillaGilla
Du är inte frisk! Jag kan lägga upp bilder på dina kommentarer med IP-nummer och de mejladresser som du angett i dina tre kommentarer ikväll.
Mina uppgifter på personer har jag fått från de muslimer som skickar information till mig. Jag tror inte att de skickar falska uppgifter till mig och jag har också träffat dem. Skicka du gärna mejl till muslimska församlingen.
Imorgon skall jag publicera alla uppgifter om dig, som visar vilken mytoman som du är. En missanpassad hatisk person. Som gömmer si bakom anonymitet. Jag skall dessutom ta kontakt med polisen och ge dem all information jag har. Jag vet ju inte om du kommer använda dig av fysiskt våld imorgon eller i övermorgon.
Sedan får polisen bedöma vad de vill göra och hur de vill gå vidare!
GillaGillad av 1 person
Jag brukar dela dina inlägg, men kopierar bara länken/URL och då ser väl inte du det?
GillaGilla
Om det är på Facebook så kommer det med i min statistik. Med Twitter är jag lite osäker men jag skall kolla det.
GillaGilla
https://ledarsidorna.se/kombilotteriet-panik-i-s-ledning/
Kombilotteriet: Panik i S ledning
”Den nu entledigade ordföranden, även om det skett i en process som saknar juridiskt stöd, för Kombilotteriet är den politiske tjänstemannen Sten Olsson var tills fredagen registrerad som styrelsemedlem i 28 bolag enligt förteckning hos bolagsverket. ”
”De försäljningsmetoder som Hannah kritiserade, och som tillämpades fram till i fredags, utvecklades i bolaget under den tid det tidigare kommunalrådet i Sigtuna, Anders Sander (då Johansson) var verkställande direktör. Sander gjorde sig känd som det socialdemokratiska kommunalråd som i olika projekt sålde ut stora delar av kommunens markbestånd till fastighetsbolaget PEAB. Under en tid uppbar Sander något av en rock-stjärnestatus i partiet då han vann flera val i sträck i kommunvalen i Sigtuna, en annars i grunden borgerlig kommun.”
GillaGilla
Glöm inte Socialdemokraternas förste vice gruppledare i riksdagen Johan Löfstrand som även satt i styrelsen.
GillaGilla
Har varit trogen läsare sedan du startade bloggen, läser den fortfarande varje dag, ibland morron och kväll. Det här att vara profet i sitt eget land tycks inte alltid vara så lätt.Pga att jag bor i Skaraborg är jag inte så insatt i lokalpolitiken i Kalmar, mina åsikter grundar jag på dina artiklar och ditt gräv i kommunen. Eftersom jag inte har/ vill inte ha dessa asociala media, så delar jag vidare dina artiklar till bekantskapkretsen via sms eller Mail. Många av dina artiklar om vad som sker lokalt i Kalmar är ju gällande även för övriga Sverige. Har även stöttat dig i många av dina utåtriktade projekt, då jag tycker du är en fantastisk kämpe för Sveriges väl. Skulle sakna om du tappar lust och ork att fortsätta, men önskar dig allt gott, vad du än väljer.
GillaGillad av 3 personer
Jag har alltid uppskattat ditt stöd!
GillaGilla
OffTopic 2
Arbetet med telefonförsäljning av Socialdemokraternas lotter från ett kontor i Barcelona sköttes av en gängkriminell man som är efterlyst och på flykt från ett fängelsestraff i Sverige, enligt uppgifter till Expressen.
GillaGilla
Off Topic
Under fredagen entledigade Socialdemokraterna Kombilotteriets styrelseordförande vid en extra bolagsstämma enligt ett mail tll medlemmarna. En stämma som även den är tveksam. Den brådska som präglar åtgärder och kommunikation tyder på att det råder en panikartad stämning i ledningen. Partiet visar dessutom upp en elitistisk kultur parat med svag kompetens kring ägarstyrning vilket sannolikt borgar för att turerna kring Kombilotteriet är långt ifrån över.
Men agerandet bär även andra tecken på att det råder panik i socialdemokraternas Verkställande utskott i allmänhet och i kretsen kring partisekreteraren i synnerhet.
Kombilotteriet är en av partiets högst prioriterade strategiska verksamheter som årligen genererar en vinst om mer än 40 miljoner kronor. I mellanvalsperioderna är det garanten för de staber som finns på Sveavägen 68, under valår utgör överskottet basen för partiets valrörelser.
Vad som framkommit i rapporteringen, och som kan bekräftas explicit av tidigare ledamöter i Socialdemokraternas Verkställande utskott VU, är bristen på ägarstyrning och ägaransvar. Något som partiet och inte minst LO kräver av näringslivet.
Turerna kring Kombilotteriet bör rimligen få partiinterna konsekvenser. Dels är Tobias Baudins brister i hans ledarskap och oförmåga att fullgöra sitt organisatoriska ansvar en adekvat, och akut, fråga för partistyrelse och partistämma (som genomförs i maj 2025) att hantera. Men kortsiktigt bör partiet omedelbart ta sitt ägaransvar och fråga sig själva om det är rimligt att en ensam politisk tjänsteman, inte utan elitistiska drag, kan hantera 28 bolag samtidigt.
Johan Westerholm Ledarsidorna.se
GillaGilla
Majoriteten av svenskarna har ännu inte förstått vad islam är.
För att förstå islam måste var och en utbilda sig själv. Majoriteten har inte den tiden som behövs för att hitta information och förstå islam.
Majoriteten har fullt upp med att arbeta (och betala högskatt som går till vänsterpolitikernas projekt; FN, EU, bistånd etc) och få livspusslet att gå ihop.
Det vet islamisterna, eller som islamisterna säger ni har klockorna men vi har tiden…
Det måste till någon typ av utbildning av islam som är lätt för alla att få tillgång till och som är lätt att ta till sig.
Önskedrömmen skulle vara att SVT startar en utbildning om islam, men det kommer inte att hända med en vänsterstyrd TV.
GillaGilla
Du är bra på att ta fram fakta och presentera den på ett förståeligt sätt. Jag tror att ditt språkbruk skrämmer bort en del tex ”Dumirock” och liknande.
GillaGilla
Möjligen någon Centerpartist.
GillaGilla
Läser ofta din blogg och mycket av det du skriver, med stort intresse.Tyvärr så har jag inte Facebook eller Twitter och kanske är vi fler som inte har det. Du funderar på att ge upp? Ja, eller byta genre. Flytta från Kalmar kan också vara en idé. Eftersom Johan Person, Islam och Barometern kommer att vara kvar i Kalmar, så kan en annan plats till din brevlåda bli ett lyft för själen. Kanske närmre naturen med vyer att fånga med din kamera, eller bara känna lugnet att slippa se skiten i Kalmar. Jag flyttade, för det Kalmar som var för 20 år sedan, blir det aldrig igen.
Ha det fint!
GillaGilla
Jag har ett alternativt boende som jag flyr till ibland.
GillaGillad av 1 person
Jag tror faktiskt att det är så illa att dina läsare börjar fega ur när det gäller. Jag har varken Facebook eller Twitter eller något annat i den stilen. Det är en sak jag inte ruckar på. Så där kan jag inte hjälpa dig.
Jag läser en del på olika forum. Jag kan se att det blir mer och mer tjafs bland kommentarerna. Budskapet om det är något kommer i skymundan. Det är samma tendens här. Du borde strama upp i kommentarsfältet. För mycket tjafs kan göra läsare försvinner och de som är kvar drar sig för att dela.
GillaGilla
Hej Thoralf, nej du lägger ner din blogg när du anser att allt är gjort du bara kan.
När det gäller att dela dina inlägg på osociala medier så är jag inte det minsta blyg, MEN! jag håller tyvärr inte på med den skiten, sorry…….jag personligen fightas öga mot öga, vilket är fel, men vissa avarter förstår endast våld, inget jag är stolt för men insett att det är rätta medicin…….Kan skicka en privat länk till dig om mig om u vill ang mitt sista möte med mångkulturen gör tillfället iaf.
Jag läser din blogg nästan dagligen, tyvärr handlar mycket om Kalmar vilket jag givetvis förstår, men är ganska ointressant för mig, då jag inte bor där så får jag inte ha några åsikter i ev val, har stött Kalmarpartiet med lite pengar, har stött dig med div inköp av tröjor (SVT) köpt din bok, kan tyvärr inte göra mer.
Gillar skarpt det du gör
GillaGillad av 1 person
Tack för ditt stöd.
GillaGilla