Tittade på Rapport ikväll. Det är precis som vanligt i svensk media.
Muharrem ”murre” Demirok (C), är hemma från dörrknackningen i USA för Kamala Harris. Nu stormade han emot regeringen för att de stoppat 13 havsvindkraftsparker i Östersjön och SVT Rapport hade hittat några ”experter” som uppenbarligen kunde bedöma problemen med dessa närmare 400 meter höga vindkraftverk bättre än Försvarsmaktens egen expertis. Det är pinsamt att se och höra SVT:s egen sluskiga expert på klimatet Johan Zachrisson Winberg, vars dotter är språkrör för Miljöpartiets studenter.
Vad tror ni kom sedan i Rapport?
Problemen för de mindre lokala flygplatserna som går med stora förluster efter pandemin och ändrat resebeteende i framförallt företagen. Men Rapport menade att det bland annat beror på flygskam!
Tänk vad media har skrämt upp det svenska folket!
Först skrämde media upp folket för Donald Trump till den milda grad att över 80 procent av Sveriges befolkning gav sitt stöd till Kamala Harris och bara 9 procent gav sitt stöd till Donald Trump enligt uppgifter i medias undersökningar.
Men Donald Trump vann ändå en jordskredsseger!
På samma sätt har media skrämt upp svenskarna från att flyga. Helt absurt! Nu erbjuder man resenärer med flygskam att ”köpa” sig fria från flygskam. Undrar var dessa intäkter hamnar i slutändan?
Jag känner ingen flygskam. Jag var på Cypern för en månad sedan och åker till Kanarieöarna om en dryg vecka. Sedan åker jag till Thailand i januari. Sedan blir det säkert ytterligare en eller två resor innan det blir sommar i Sverige igen.
Härligt att vara pensionär och kunna resa till sol och värme när man känner för det. Utan några pekpinnar från klimatdårarna.
Idag lyssnade jag även på SR-programmet Klotet som diskuterade vad valet av Donald Trump innebär för klimatet. En så absurt dum frågeställning. Inte ens Donald Trump kan påverka klimatet.
”Klotet pratar med Kevin Noone, professor i kemisk meteorologi, Stockholms universitet, Maria Wetterstrand, hållbarhetskonsult och före detta språkrör för Miljöpartiet, och klimatpolitikforskaren Björn-Ola Linnér, om vad vägvalet innebär för de kommande fyra åren.”
Ja, ni förstår vilken panel man plockat in i programmet, sedan skall man även lägga till Klotets programledare och klimatalarmist Marie-Louise Kristola. Här svär ingen i kyrkan.
Katastrof är bara förnamnet. SR och SVT skall vara objektiva enligt deras sändningstillstånd men det verkar som de nu kommer gå ut ännu hårdare för att förtrycka det svenska folket. Det handlar om ett åsiktsförtryck från SVT och SR!
Ledsna Liberaler
Donald Trump Wins! – Fortunate Son – Crying Defeated Liberals – YouTube
GillaGilla
Undra om den självgoda Johan Persson kommer gratulera Öster till den allsvenska platsen?!? ⚽️
GillaGilla
SVT:s nya klimatexpert är ju värre än Erika. Han borde i varje fall ställa upp SVT:s stylingprogram i Umeåstudion. Nu upplevs han som en parodi på en klimatdemonstrant.
GillaGilla
SVT har ju inga klimatexperter, denna person är precis som SVT köpta av klimatmaffian och då mina vänner är alla metoder tillåtna.
GillaGilla
PATRIK KRONQVIST [EXPRESSEN}
## Mc-toppen på socialen visar att Sverige är illa ute ##
## En tidigare mc-ledare har lyckats lura till sig ett känsligt jobb. Den falska socialsekreteraren i Helsingborg är en varning till Sverige. ##
## Nästa vecka kommer en utredning som har studerat möjligheten att begränsa tillgången till rättsdatabaser. Det handlar om tjänster som samlar in domar och andra offentliga dokument från rättsväsendet. ##
## Om kommunerna inte kan använda dem i framtiden kommer det att bli ännu svårare att avslöja olämpliga kandidater.##
## Svensk tillit är en ovärderlig resurs, men den behöver anpassas till en ny verklighet. Det handlar inte om att överge tilltron till varandra – utan om att skydda den från att slå över i naivitet.##
https://www.expressen.se/ledare/patrik-kronqvist/mc-toppen-pa-socialen–visar-att-sverige-ar-illa-ute/
Svensken har stor tillit till media. Myndigheterna har stor tillit till att alla talar sanning.
Det svenska samhället är mycket naivt!!!
GillaGilla
Jag vill påstå att svenskarna i gemen är så otroligt naiva att de bör sättas under förmyndare!
GillaGilla
Läste en intressant artikel i Daily mail i dag om katastrofen Spanien där 100-tals människor dödades i den senaste stormen på grund av flodvågen som drog fram efter stormen.
Klimataktivisterna skyller naturligtvis som vanligt på påstådda klimatförändringar. Det visar sig emellertid att det är EUs regelverk som anmodar medlemsländerna att riva de dammar som skyddar befolkningen för vattenmassor som är orsaken till katastrofen. Dvs. samma klick personer som skyller på klimatförändringar är de som egentligen har orsakat människornas död,
https://www.dailymail.co.uk/news/article-14060943/eu-dam-river-flow-spain-flood-cheste-valancia.html
”The European Commission’s Nature Restoration Law requires member states to remove man-made barriers with the aim of encouraging wildlife and letting 15,000 miles of rivers flow freely by the year 2030.
The Spanish government has been dismantling dams at a furious rate, in line with the EU’s wishes. In 2021 it got rid of 108 dams and weirs. In 2022, another 133 were demolished. According to Dam Removal Europe, a coalition of seven green pressure groups, Spain has been a leading exponent of dam removal. Last year it was second only to France, and the year before that it topped the EU league for dismantling them.”
Är det någon som har hört svenska public service rapportera om detta?
GillaGilla
Katastrof är bara förnamnet på SRs och SVTs nyhetssändningar.
Off Topic 1
Qatar skall för tio dagar sedan, efter amerikansk press, ha fattat beslut om att utvisa terrororganisationen Hamas från landet. Om detta genomförs kommer det innebära något av en “game-changer” för palestinska organisationer i allmänhet och i konflikten med terrororganisationen i synnerhet. Stora delar av den finansiella infrastrukturen slås om beslutet genomförs sönder samtidigt som Hamas förlorar sitt inflytande över mediehuset al Jazeera.
Off Topic 2
Experter: Svältkatastrof i Gaza nära
Hur många gånger har experterna larmat om svältkatastrof i Gaza. Tillgången på mat är begränsad men svältkatastrof är nog långt borta. Det är nog värre i Yemen.
GillaGilla
När det gäller abortlagstiftningen i USA är det om jag förstått rätt så har man återfört lagstiftningen till staterna. Man har ansett att det är fråga för de enskilda staterna inte federationen.
Hur det är i Europa? Vill de som skriker högst ha federala lagar. Det skulle ju kunna bli abortförbud i hela EU?
Jag tror inte de i USA bryr sig om vad svenskorna tycker i frågan. Vill man engagera sig i hur kvinnor har det så finns många länder välja på. Se bara hur det ser ut i det här landet. Det finns många utsatta i de utsatta områdena.
GillaGilla
Kvinnorna som protesterar mot abortlagstiftningen i USA, använder abort som preventivmedel.
GillaGilla
Ha det bra på dina resor och ha ett bra liv som pensionär.
GillaGillad av 1 person
Folk undrar och är förskräckta över hur Hitler kunde få med sig en majoritet av det tyska folket på 40-talet. Svaret är förstås ensidig propaganda. Nu upprepar sig samma sak igen, dock är det inte Hitler som är på tapeten. Över 80 % av svenska folket skulle rösta på Kamala Harris och de hatar dessutom Trump av hela sitt hjärta. Svaret är även här ensidig propaganda, men nu från svenska medier med SVT i spetsen. Historien upprepar sig som sagt återigen och ingen funderar på varför…
GillaGilla
Rättelse: 30-talet ska det vara förstås.
GillaGilla
En majoritet av svenska folket är som nickedockor beträffande intelligensen. De tror på allt som svensk pappersmedia tillsammans med SVT, SR och TV4 kräker ur sig dagligdags. Något uppvaknande från mottagarna av kräket synes icke. Bra att du Thoralf hjälper till att berika atmosfären med mer koldioxid, för det behövs verkligen!
GillaGillad av 1 person