VÄNSTERKLÄGGET GÖDER VARANDRA

Som jag skrivit tidigare så tror jag ingen skulle märka om Kommunförbundet för Kalmar län lades ned. Ingen skulle sakna det. Det är svårt att få en uppfattning om vad de sysslar med. Protokollen från deras styrelsemöten är minst sagt torftiga. Det vore bara politikerna i styrelsen som skulle få lägre arvoden varje månad.

De 20 anställda inom Kommunförbundet skulle snabbt få nya anställningar inom kommunernas organisationer eller i det privata näringslivet.

Jag blev minst sagt förvånad när jag fick uppgifterna på vilka arvoden som ordförande och vice ordförande hade varje månad.

Givetvis har man fått med modeordet ”hållbart”.

Ordförande i Kommunförbundet är Andreas Erlandsson (S) från Oskarshamn och vice ordförande är Anders Johansson (C) från Mönsterås. Om vi först tittar på vad de har för månadslön från sina egna kommuner.

Andreas Erlandsson (S) som också är kommunstyrelsens ordförande i Oskarshamn har enligt uppgift i media 95 procent av riksdagsledamöternas arvode vilket under 2025, vilket ger 78 500 * 0,95 = 74 575 kronor per månad från Oskarshamns kommun.

Vice ordförande Anders Johansson (C), som också är kommunstyrelsens ordförande i Mönsterås kommun har enligt uppgift på Mönsterås kommuns webbsida 90 procent vv riksdagsledamöternas arvode vilket under 2025, vilket ger 78 500 * 0,90 = 70 650 kronor per månad från Mönsterås kommun.

Enligt Kommunförbundet Kalmar läns stadgar så har ordförande 10 procent av en riksdagsledamots arvode och vice ordförande har 7 procent av riksdagsledamots arvode som betalas av Kommunförbundet. Övriga ledamöter i styrelsen ersätts enligt sin egen hemmakommuns beslutade arvoden, vilket kan variera en hel del mellan de stora och små kommunerna.

Det innebär att Andreas Erlandsson hade ett arvode under 2024 på 75 500 * 0,1 = 7 550 kronor i månaden, vilket gav ett årsarvode på 90 600 kronor under 2024.

För Anders Johansson (C) var arvodet under 2024 75 500 * 0,07 = 5 285 kronor i månaden, vilket gav ett årsarvode på 63 420 kronor under 2024.

Det intressanta är vad de då gjort för dessa arvoden! Enligt stadgarna skall det hållas ett förbundsmöte och sex styrelsemöten varje år.

Här är listan på dessa möten inklusive hur långa dessa möten varit.

2024-02-29  Klockan 09:00-10:30 Styrelsemöte

2024-04-11  Klockan 09:00-11:15 Styrelsemöte

2024-04-25 Klockan 09:00-10:00  Förbundsmöte

2024-06-13  Klockan 14:00-15:00 Styrelsemöte

2024-09-12  Klockan 09:00-10:30 Styrelsemöte

2024-10-17  Klockan 13:00-13:20 Styrelsemöte

2024-12-12  Saknas protokoll för detta möte på Kommunförbundets webbsida. Kanske inställt.

Detta innebär en total mötestid på 7 timmar och 35 minuter under 2024.

Det innebär i praktiken att ordförande Andreas Erlandsson fått nästan 13 000 kronor i arvode per möte eller en timersättning på ca 12 000 kronor per timma.

För centerpartisten Anders Johansson blir motsvarande siffror drygt 9 000 kronor i arvode per möte eller en timersättning på ca 8 350 kronor.

Notera att de har dessa möten är på deras ordinarie tid i respektive kommuner och det sker inget avdrag på deras löner för den tid de lägger på Kommunförbundet Kalmar län. Det ingår i uppdraget men de får extra betalt av Kommunförbundet. Notera också att det är mer eller mindre enbart Socialdemokrater och Centerpartister i den här styrelsen förutom en moderat från Västervik. Läs tidigare blogginlägg.

De politiker som är heltidsarvoderade av sina respektive kommuner skall inte ha några extra arvoden för detta uppdrag i Kommunförbundet Kalmar län, eftersom Kommunförbundet till största delen bekostas av kommunerna som ingår i Kommunförbundet.

Det politiska vänsterklägget ser nu till att sko sig själva genom Kommunförbundet!

Lägg ner Kommunförbundet!

PS

Jag har inte lagt tid på att fråga varje kommun vad övriga ledamöter har i ersättning för dessa styrelsemöten.

12 svar på “VÄNSTERKLÄGGET GÖDER VARANDRA

  1. Profilbild för Fredrik Fredrik 2025-03-15/21:42

    Kommer grönland bli amerikanskt, lilla danmark kan inte styra? Vem vet eller inte men garanterat kommer inte canada bli den 51e amerikanska delstaten.

    Gilla

  2. Profilbild för Högt hårfäste Högt hårfäste 2025-03-15/19:54

    Lustigt att inte Freedeke fick kommundirektörsjobbet. Kommunen brukar ju flytta över personal mellan stolar. Nu fick hon ju ändå ett toppjobb i form av VD på Destination Kalmar, så hon gick inte lottlös.

    Gilla

  3. Profilbild för Lennart Stenkvist Lennart Stenkvist 2025-03-15/15:01

    Det innebär att politiker-klägget inom Kommunförbundet för Kalmar län tillfredsställer sitt ego med dubbellön eller rättare sagt dubbelarvode på skattebetalarnas bekostnad.

    Bästa för kommunerna, framförallt för skattebetalarna, är att Kommunförbundet för Kalmar län går i graven. Ju förr desto bättre.

    Gillad av 2 personer

  4. Profilbild för Bert Juhlin Bert Juhlin 2025-03-15/14:13

    Har Anders Johansson möjligen fler politiska uppdrag som är arvoderade, dylika personer bruka ju sno åt sig så mycket det går, stort som smått. Anders har ju även inkomster från sin skogsgård, svineriet, jordbruket, vindkraftverken som är minst fem styck, vidare är han ju engagerad i en biogasanläggningen här i M-ås kommun. Anders har säkert även inkomster från utdelningar från aktieinnehav och försäljning av dylika. Som skogsbonde är han troligtvis också medlem i ”SÖDRA” som även de ger utdelningar till medlemmarna. Ja, Anders har verkligen sett till att ha inkomster från många pengakällor och de är nog fler än de jag har räknat upp här.

    Gilla

      • Profilbild för tompas11 tompas11 2025-03-16/00:14

        Vilken politiker är inte det…

        Gilla

  5. Profilbild för iah iah 2025-03-15/12:44

    kanske inte relevant men på 70-talet krävde facket att nattraktamentet skulle bytas ut mot att man istället fick betalt för vad det kostade. tidigare hade folk bott i husvagnar och på pensionat för en billig penning och sparat resten till lönen. när man summerade åtgärden kunde man konstatera att byta bostad från pensionat till ortens stadshotell kostade skattebetalarna en ordentlig dusör, inom ett år hade kostnaden ökat till minst 1000 kronor per natt

    Gilla

  6. Profilbild för iah iah 2025-03-15/09:05

    man kan verkligen ifrågasätta om de skall ha något arvode över huvudtaget eftersom det borde ingå att det som man gör för den egna kommunen borde inbegripa kommunförbundet. men så verkar det vara överallt att möten skall betalas extra. girigheten finns där utan att någon ifrågasätter det.

    Gillad av 4 personer

  7. Profilbild för Kalle Kalle 2025-03-15/08:44

    Framtid Kalmar är enda alternativet att rösta på.

    Gilla

    • Profilbild för Thoralf A Thoralf A 2025-03-15/09:04

      Kan du inte sluta tjata om Framtid Kalmar! Partiet är nedlagt!

      Gilla

Kommentarer är stängda.