Det är många år sedan, säkert minst 15 år sedan som jag beslutade att inte åka på semester till Turkiet. Det finns så många andra bra alternativ. Anledningen är framförallt två, dels islam och jag åker inte till muslimska länder och ser deras religiösa elände och hör gapandet från minareter. Det har jag sett och hört tillräckligt av tidigare. Anledning nummer två är galningen och islamistdiktatorn Erdogan.
Varför skulle jag gynna Erdogan och Turkiet med mina pengar? No way!
Jag har ju dessutom i väldigt många blogginlägg varit mycket kritisk mot religionen islam och dess värderingar, vanföreställningar, sharialagar och kvinnoförtryck!

Min kritik av president Recep Tayyip Erdogan har också varit återkommande och jag har delat andra inlägg gällande Erdogan på min blogg. Att jag dessutom gjort det som politiker och även under min tid som riksdagspolitiker, så är jag övertygad om att man har noterat detta från Turkiska myndigheter.

När det gäller journalisten Joakim Medin så har jag inte mycket till övers för honom och hans arbetsgivare Dagens ETC, en lögnaktig vänstertidning. Men åtalen mot Joakim Medin bekräftar bara den negativa bild jag har av Erdogan och Turkiet.
Skulle jag anlända till Turkiet och gå igenom passkontrollen är jag helt säker på att det skulle noteras av turkiska myndigheter i deras datasystem. Men det kommer aldrig att hända! Turkiet är ett bannlyst land för mina resor. Jag väljer mycket hellre ett kristet land som Grekland och dess fantastiska övärld. Greker gillar heller inte turkar och islam, vilket är positivt.

Sedan har vi det stora hyckleriet i svensk media och i den svenska journalistkåren. Nu har man stående artiklar på sina webbsidor som räknar dagar som Joakim Medin varit fängslad i Turkiet för sitt journalistiska arbete. I Sverige var det dock helt tyst från dessa medier och journalister när chefredaktören på Samnytt, Mats Dagerlind tvingades i fängelse under en månad, förvisso omvandlad till fotboja för sitt journalistiska arbete. Men då var det tyst i svensk media! Ingen var ute och försvarade Mats Dagerlind.
Vilket hyckleri! Vi vet alla vad tystnade berodde på i vänstermedia!

PS
Jag firar aldrig 1:a maj och vill inte se och höra hyckleriet från dessa demonstrationer och talarnas hyckleri, i synnerhet socialdemokraterna. Därför tycker jag det är perfekt att åka på semester till Mallorca denna vecka varje år. I år tillsammans med dotter och barnbarn.

Helt rätt, Jag sätter inte min fot i Turkiet. Senare i år blir det Tjeckien på semester.
GillaGilla
”The term moderate Islam is ugly and offensive. There is no moderate Islam. Islam is Islam.”
”Macron skulle behöva psykiatrisk behandling”
Det ligger onekligen en hel del i vad gubbfan säger.
GillaGilla
Citat: ”Macron skulle behöva psykiatrisk behandling” – mina erfarenheter säger mig att det skulle alla ”makthavare” behöva, detta oavsett vilken nivå de befinner sig på internationellt, nationellt, i samhället, offentligt som privat, i det sistnämnda, exv golf och båtklubbsditon(klubbhitlers)!
GillaGilla
## Palestinamobb förstörde traditionellt valborgsfirande ##
https://samnytt.se/palestinamobb-forstorde-traditionellt-valborgsfirande
Man slipper inte dessa typer trots att man inte åker till deras länder!!!
De kommer hit och stör hela sverige istället!!!
Det är dags att skicka hem, med tvång, dessa störande element av den svenska demokratin. De har stört Riksdagens sammanträde och även en del kommunalfullmäktige.. Tältläger utanför universitet i protest m.m.
De. bara skapar väldigt mycket irritation. Skicka hem dem så våra demokratiska sammanträden och institutioner Inte störs mera!!! Vi måste värna om vår EGEN demokrati!!!
Det är dags nu för politikerna att sätta ned foten, det räcker nu!!!
GillaGillad av 3 personer
Vem vill åka till Turkiet? Erdogan har uppenbarligen infiltratörer som rapporterar till sin databas från Natomedlemmar. ETC med ohemult presstöd vågade och får full uppbackning från alla betalmedia.
Tydligen är elnätet på Mallorca frikopplat från fastlandet så du fick ingen konkret bild av hur det är när allt är svart. Intressant att läsa Jan Blomgren i Pettersson om den troliga orsaken att stora moln oanmälda lägrade sig över de stora solcellsparkerna.
Nu har vi infiltratörer även bland läkare som i hemlighet anmäler till Transportstyrelsen siffrorna i blodprovet som i det förtroliga besöket sades vara för att kolla en sjukdom.
GillaGillad av 1 person
Dagens ETC förstod tydligen inte vad de gjorde när de skickade journalisten Joakim Medin till Turkiet. Har Medin fått visum, pressackreditering och presslegitimation utfärdat från turkiska utrikesministeriet? Eller åkte Medin som turist?
GillaGillad av 1 person
SVT (och jämförbara andra) valde att toppa nyheterna om en svensk turist/journalist som sitter i kurran i Turkiet, trots att tre (tre!) ungdomar mördats av en sextonåring (16-åring!) i Sverige (i Sverige!) i ett enda svep och liken väl knappt hunnit kallna.
GillaGillad av 4 personer
Thoralf, ha det så skönt i värmen och solen. Jag har aldrig varit i Turkiet och jag har inte heller någon som helst tanke på att åka dit eller något annat muslimskt land i området.
GillaGillad av 5 personer
Jag noterar att ”oberoende” SVT noga undviker att nämna att ETC med beräknad risk skickat ner Medin med fel papper till Turkiet, som dessutom har en gravid fru hemma.
https://x.com/Stort_allvar/status/1917440391713784056
Inte en besvärlig fråga till ETC om detta!
Det vore ju annars helt adekvat med tanke på ansvaret för en anställd.
Jag har också noterat att SVT inte heller spinner vidare på trippelmordet i Uppsala, hade det varit en svensk hade det strömmat ut artiklar om misstanke om ”högerextrema”.
Men, nu är det en kriminell somalier, och då skriver ”oberoende” SVT istället gulliga artiklar om firande i Uppsala…
https://x.com/Stort_allvar/status/1917817975047852419
För övrigt vill jag önska er en skön vecka på Mallorca! 🙂
GillaGillad av 4 personer