Då har jag varit i kontakt med riksdagsförvaltningen och begärt ut det ekonomiska registret för samtliga riksdagsledamöter.
Ett stort tack till er som gav ett bidrag så jag kunde göra detta. Nu var det några som gav bidrag trots att jag hade skrivit att jag hade fått täckning för kostanden men som ändå vill ge ett bidrag. Det överskott som blivit kommer jag använda till att bedriva någon form av kampanj eller liknande mot vänsterpartierna.
Jag har även fått en bekräftelse från riksdagsförvaltningen idag. Se mejl nedan.
Månad: juni 2025
JIHADISM, ANTISEMITISM OCH HATISKA BUDSKAP
Det var tydligen heta känslor i kommentarsfälten på de inlägg som handlade om bygglovet för moskén och den omröstningen som startades i Facebook gruppen ”Kalmar”.
En äldre kvinna är tydligen anmäld för hets mot folkgrupp eftersom hon uppmanat att bränna ned moskén. Hon lär säkert också bli dömd då det finns praxis i andra liknande fall. Jag har inte själv sett kommentaren så jag kan inte avgöra hur rätt eller fel media beskriver kommentaren. Läs artikel.
Jag kom in i flera diskussioner och jag blev kallad för ”den där sociala parasiten” av en Anders Petersson i en kommentar.
Fortsätt läsaVARFÖR HAR VI KLIMATPARTIER I SVERIGE
Jag har funderat en hel del på denna fråga. Varför har vi partier som har klimatet som sin viktigaste fråga och som de kallar för en ödesfråga, bara för att dramatisera.
Oavsett vad dessa partier lägger fram för förslag så kan de inte förändra rådande eller framtida klimat! Är det ens önskvärt?
Vad har vi haft för förändringar av klimatet de senaste 50 åren?
Fortsätt läsaEBBA BUSCH LEVERERADE
Ebba Busch höll ikväll veckans absolut bästa tal i Almedalen. Magdalena Andersson och Elisabeth Svantesson släng er i väggen. Talet var till och med bättre än Jimmie Åkessons!
Vilken fantastisk kvinna! Vilken utstrålning! Vilket tal!
När hon sänkte vänsterfeminismen och woke tramset fullständigt på ett så smart och intelligent sätt gick det rakt in i hjärtat och man blev tårögd när hon tog parti för mannen och sa ”Vi tror på den svenska mannen”. Notera att det gällde den svenska mannen, inte den muslimska mannen (det är min tolkning).
RIKSDAGENS EKONOMISKA REGISTER
STOPP INGA MER PENGAR! ETT STORT TACK TILL ALLA SOM GETT ETT BIDRAG!
Har reagerat på alla artiklar där man hugger på de ministrar eller riksdagsledamöter som äger aktier. Har funderat på om inga politiker i oppositionen äger aktier eller fonder som de kan tjäna pengar på genom de beslut som tas i riksdagen. Eller till och med köpa aktier i vissa lägen.
Men när det gäller oppositionen så är det helt tyst i media. Och jag minns inte att media jagade någon socialdemokratisk minister under åren 2014-2022 för att de ägde aktier eller fonder. Det brukar bara vara borgerliga politiker som jagas av vänstermedia i detta avseende.
Jag har varit i kontakt med riksdagsförvaltningen och frågat om man kan få handlingar digitalt från det ekonomiska registret och vad ledamöterna har uppgett för riksdagsförvaltningen.
Men det kostar tyvärr en del pengar.
Fortsätt läsaETT SPLITTRAT KALMAR
När man trodde att Almedalen skulle toppa med Magdalena Andersson och sedan Elisabeth Svantesson idag så blev det istället ett totalt magplask.
Deras tal är knappast värt att nämna! Magdalena Anderssons tal var fullt av floskler utan substans. Elisabeth Svantesson som fick ersätta Ulf Kristersson som var på Nato-toppmöte, höll ett lamt tal utan några nyheter.
GUD BEVARE OSS FRÅN KLIMAT TOKARNA
Idag har de två mest klimattokiga partierna hållit sina Almedalstal. Först var det Centerpartiets nya partiledare Anna-Karin Hatt som menade att klimatfrågan var viktigast och kallade det för en ödesfråga.
Det var ena stunden för lite nederbörd och torka och i nästa stund skyfall och översvämningar. Förstår inte människor hur ologiskt det är. Kan ni inte tänka efter lite. Ni som är lite äldre! Hade vi inte både torka och översvämningar och skyfall för 50 år sedan eller ännu längre tillbaka. Självklart hade vi det men det handlar om väder som varierar år från år och månad från månad.
Det är pinsamt att höra Anna-Karin Hatt raljera om klimatet när hon menar koldioxidutsläpp. Det är två helt olika saker!
Fortsätt läsaSD BLÅSER TILL STRID
Har lyssnat på Jimmie Åkessons tal i Almedalen. Ett traditionellt och bra tal från Åkesson.
Kampen mot islamismen och Socialdemokraterna är det genomgående temat under talet och Sverige är vårt, Sverige är svenskarnas land. Budskapet var att SD nu blåser till strid mot Socialdemokraternas tvångsblandning.
Jag instämmer helt i det och det är väldigt tråkigt att man inte kan vara en del av Sverigedemokraterna och driva partiets frågor som sd:are. Inte ens på lokal nivå!
SOCIALDEMOKRATEN HADE 2,47 PROMILLE
Jag har missat en dom vid Kalmar tingsrätt! Domen föll den 28 maj och Barometern skrev inte en endast rad om den uppseendeväckande domen.
Den före detta Socialdemokratiska riksdagspolitikern Bengt Kronblad dömdes då för grovt rattfylleri efter att han kört av vägen i Lindsdal den 4 september 2024, med hela 2,47 promille. I domen framgår det även att den före detta socialdemokratiska politikern även dömdes för rattfylleri så sent som september 2023.
Bengt Kronblad snattade även sprit på systembolaget i Stockholm under sin tid som riksdagsledamot.
Men en sak sticker ut i domen.
Fortsätt läsaBYGGLOV MOSKÉ
Förslag till beslut
Samhällsbyggnadsnämnden beviljar bygglov med stöd av 9 kap. 30 § plan- och bygglagen (2010:900), PBL för nybyggnad av moské.
Den politiska majoriteten bestående av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Vänsterpartiet i samhällsbyggnadsnämnden tillsammans med tjänstemännen har inget att invända mot bygglovsansökan för moskén som Muslimska trossamfundet lämnat in.
Oavsett vad oppositionen har att invända på mötet den 26 juni kommer majoriteten besluta om att godkänna bygglovsansökan.
FREDSMÄKLAREN
Den store fredsmäklaren Donald J Trump har talat.
”ANY RETALIATION BY IRAN AGAINST THE UNITED STATES OF AMERICA WILL BE MET WITH FORCE FAR GREATER THAN WHAT WAS WITNESSED TONIGHT. THANK YOU! DONALD J. TRUMP, PRESIDENT OF THE UNITED STATES”
Truthsocial.
Hur kommer shiaregimen i Iran reagera på nattens bombningar av tre anläggningar för framställning av anrikat uran? Kommer Iran eskalera kriget? Hur kommer övriga länder i regionen reagera? Vad kommer hända i Gaza?
Fortsätt läsaSOSSARNAS RÖSTKÖPANDE
Inget kan få mig att tro att det blivit bättre idag än hur det var 2005. Inte minst beroende på den stora invandringen av muslimer till Sverige de senaste 20 åren. Det har blivit betydligt värre, inte minst i Kalmar med Socialdemokraterna vid makten under alla dessa år.
Kopplingarna fanns redan då till Muslimska Brödraskapet. Muslimska Trossamfundet i Kalmar har kopplingar till Muslimska Trossamfundet via paraplyorganisationen Förenade islamiska Föreningar i Sverige!
TREVLIG MIDSOMMAR
Idag försöker vi glömma allt elände och istället njuta av det som är vackert i vårt land! Trevlig Midsommar!

NEGATIV KAMPANJ
Det finns ett begrepp som kallas ”Negative Campaigning”. Det ses som lite fult och ovärdigt. Vissa vill likställa det med eller översätta det till ”smutskastnings kampanj”. Jag föredrar att kalla det negativ kampanj.
Mycket av Socialdemokraternas valkampanjer är just ”Negative Campaigning”, då de mest kritiserar sina politiska motståndare och ganska ofta så innefattar det falska påståenden eller ibland rena lögner. Men eftersom Socialdemokraterna har en majoritet av media och journalistkåren på sin sida så kommer de undan med sina falska påståenden och lögner, utan att de granskas.
Det som Socialdemokraterna under Johan Perssons ledning gjort i Kalmar under mer än 15 år borde ha granskats noggrant av lokalmedia men så har det inte varit.
Fortsätt läsaSKAMMENS DAG I KALMAR
Den 17 juni 2025 är en skammens dag när vänsterpolitikerna sålde ut svensk och Kalmar kommuns mark till islam!

Jag hoppas att svenskarna i Kalmar vänder dessa politiker och deras partier ryggen i nästa val. Jag skall se till att ni blir påminda om detta många gånger fram till valdagen den 13 september 2026.
Kristdemokraten Christopher Dywik fick gå in som ordinarie ledamot i planutskottet då moderaternas Kajsa Hedin var frånvarande. Dywik yrkade först på återremiss för att Muslimska trossamfundet skulle få redovisa var finansieringen av en moské kommer ifrån. Men om majoriteten yrkade avslag på återremissen så yrkade Dywik istället avslag på markförsäljningen. Han fick även stöd för sina yrkanden från moderaten Måns Linge.
Men majoriteten bestående av Johan Persson, Peter Akinder och Leila ben Larbi avslog alla yrkanden och drev därmed igenom markförsäljningen till Muslimska trossamfundet i Kalmar.
Nu inväntar jag protokollet från mötet i planutskottet. När det blir offentligt kan alla som bor i Kalmar kommun överklaga denna markförsäljning. Jag återkommer med ett blogginlägg när protokollet är publicerat på Kalmar kommuns webbsida.
MINA REFLEKTIONER OM MARKFÖRSÄLJNINGEN
Jag har varit i kontakt med flera av de politiker som sitter i kommunstyrelsens planutskott. Jag har skickat material och länkar till flera av dem, några har också svarat men andra inte. Nu tror jag inte att vänsterpolitikerna kommer påverkas av mitt initiativ att försöka stoppa försäljningen av mark till det Muslimska trossamfundet.
Min förhoppning är att åtminstone oppositionen har förstånd att säga nej till markförsäljningen. Men även från oppositionen har jag fått märkliga svar som t.ex. detta.
”När det gäller försäljningen så hänger det i grunden på en samlad bedömning av rimligheten i avtalet.”
Fortsätt läsaMÖRKA FÖRVÄNTNINGAR
Det verkar som mitt senaste inlägg med ett videoklipp mörkas på sociala medier. Väldigt få som sett inlägget mot hur det brukar vara. Antingen är det rubriken på inlägget eller så är det avsändaren på videoklippet och dess innehåll som skall döljas på sociala medier.
Jag tror knappast att ämnet är så totalt ointressant för de som finns på sociala medier. Som antalet besökare i skrivande stund visar.
Jag har skickat en länk till flera av de politiker i Kalmar som skall besluta om markförsäljningen på tisdag i kommunstyrelsens planutskott.
MUSLIMSKA BRÖDRASKAPET ÄVEN I KALMAR?
Henrik Jönssons lördagsvideo idag kom som en skänk från ovan. Med tanke på att kommunstyrelsens planutskott på tisdag skall besluta om att sälja ett markområde till Muslimska trossamfundet i Kalmar där de skall bygga en stor moské.
Så hjälper vänstern islamister att infiltrera Sverige!
BESLUTET OM MARKFÖRSÄLJNINGEN MOSKÉN TAS AV PLANUTSKOTTET
Beslutet om markförsäljning till Muslimska trossamfundet för en moské kommer tas av det lilla planutskottet den 17 juni. Vare sig politikerna i kommunstyrelsen eller politikerna i kommunfullmäktige kommer få någon möjlighet att yttra sig om markförsäljningen. Majoritetens ledande politiker har satt beslutsnivån till kommunstyrelsens planutskott.
Planutskottet har bara fem ordinarie ledamöter. Jag tror knappast att moderaternas ledamöter kommer protestera och begära avslag och votering. Planutskottet består av två maktgalna sossar som fiskar röster bland muslimer för att få behålla makten i Kalmar och sedan en kvinnlig vänsterpartist med en muslimsk pappa från Marocko. Sedan två veka och färglösa moderater, utan några riktiga principer.
Dessa personer kommer för alltid skriva in sig i Kalmars historia. De kommer dessutom alltid bli påminda om sitt svek mot det svenska folket och mot det svenska kristna Kalmar!
Här är dessa 5 politiker.
Fortsätt läsaVAD ÄR DET FÖR FEL PÅ SVENSKEN
Idag har SCB släppt den mer detaljerade uppgifterna angående den senaste partisympatiundersökningen. Den är alltid intressant att granska och i synnerhet hur den demografiska utvecklingen påverkar partisympatierna.
Jag har synat hur partisympatierna ser ut i gruppen med svensk bakgrund och den med utländsk bakgrund. Det handlar om hur massinvandringen påverkar partisympatierna och det stora antalet invandrare som fått svenskt medborgarskap och därmed kan rösta i kommande riksdagsval.
Resultatet skrämmer mig på mer än ett sätt!