Då har jag även gjort ett videoklipp med Boverkets pinsamma undanflykter för att man byggt nya lokaler på en plats som går emot deras egna riktlinjer.
Månad: augusti 2025
TÄNK ATT DET ÄR SÅ SVÅRT ATT BEGRIPA
Behovet av ny kärnkraft är stort! Det visar de senaste dagarnas import av elenergi från våra grannländer. Det är högst ovanligt att Sverige tvingas importera elenergi under augusti men så var fallet under torsdagen denna vecka. Som mest importerades ca 650 MW under torsdags morgonen/förmiddagen.
Vindkraften var nere på ca 300-400 MW i effekt från ca 09:00 fram till ca 17:00 enligt Svenska Kraftnäts webbsida. Vilket endast motsvarade ca 2-3 procent av landets elbehov. Helt obegripligt att det finns politiker som tror att vindkraft är lösningen.
JAG TIPSADE DAGENS NYHETER
Mitt tips var ”guld” enligt Peter Alestig, klimatredaktör på Dagens Nyheter men det blev ändå ingen artikel i DN.
NU SVÄNGER SOCIALDEMOKRATERNA IGEN
De förljugna Socialdemokraterna gör nu helt om i kärnkraftsfrågan. Från att ha varit kritiska och vi kunnat läsa artiklar om att stödet till kärnkraften kan rivas upp vid ett regeringsskifte vid valet nästa år. Så svänger Socialdemokraterna nu 180 grader om kärnkraften.
Är det några S-strateger som förstått att stödet är stort för regeringen och Sverigedemokraterna i denna för landet så viktiga fråga. Så sent som under förra veckan när regeringen och Sverigedemokraterna tillsammans med Vattenfall presenterade att man valt SMR-reaktorer i den kommande investeringen i ny kärnkraft. Så var Socialdemokraterna fortfarande kritiska!
BOVERKETS HYCKLERI I KARLSKRONA
Då har jag gjort ett nytt videoklipp om Boverkets hyckleri när de skulle bygga nya lokaler i Karlskrona.
Jag har skrivit om detta tidigare i ett par blogginlägg under vintern men nu har jag uppmärksammat fler detaljer som kommit fram.
Se mitt videoklipp nedan.
Fortsätt läsaAI-VALET 2026
Nästa år så är det återigen ett valår i Sverige. Jag tror att det kommer bli ett helt förändrat val mot tidigare val. Vi kommer fullständigt översköljas av AI-genererade budskap på sociala medier!
I många fall kommer AI-genererade videoklipp vara falska för att misskreditera sina politiska motståndare. Men AI kommer också ge utländska skurkstater, som Ryssland ytterligare möjligheter att påverka valet i Sverige på riksnivå. Tyvärr kommer många människor inte kunna skilja på dessa AI-genererade påverkanskampanjer och verkligheten.
Fortsätt läsaFREDAGEN BLEV STÖKIG
Gårdagen blev lite stökig kan man säga. Det primitiva folket visade ännu en gång sitt rätta jag. Dessutom var det en kvinna i niqab på ICA Maxi i Kalmar. Det blir fler och fler som använder detta religiösa plagg, för att visa att man tar avstånd från Sverige, vår kultur och våra värderingar och lagar.
Jag beskriver gårdagen i nedanstående videoklipp.
VATTENFALL SATSAR PÅ SMR-REAKTORER
Har lyssnat på Vattenfalls presskonferens om att man planerar för 1 500 MW ny kärnkraft vid Ringhals. Mycket av det jag hör instämmer jag i och jag tycker det är en vettig planering.
Man kommer göra det stegvis om jag tolkar det rätt och man har två alternativa leverantörer som är kvar efter deras utvärdering och en av dessa kommer falla bort under hösten. Jag tror jag kan gissa på vilken.
De som återstår är följande två.
NÄR BLIR DET VIRALT
Inlägget med mina hyss i Kalmar och affischer på taket på min gamla Volvo 850 har uppenbarligen fått fötter och nästan blivit viralt. Såg att antalet visningar nu närmade sig 550 000. Riktigt roligt!
Sedan vill jag tacka alla som bidraget med lite pengar till tryckkostnaden för dessa affischer. Ikväll så var summan uppe på i stort sett som kostnaden för de affischer jag beställt så här långt (drygt 2 000 kronor) men jag kommer säkert beställa fler. När de senast beställda kommer hem på fredag så har jag nio olika varianter.
Jag kör sannolikt en vända med min Volvo under fredagen om det inte händer något oförutsett. Kanske även på lördagen. Vilket tema det blir beror lite på om jag får de nya på fredagen som utlovat.
KOMMER FAKTA TRUMFA AKTIVISTERNA
Då har jag även redovisat de senaste mejlen från Länsstyrelsen och Naturvårdsverket. Närmar vi oss nu slutet på denna historia.
ÖVER 400 000 VISNINGAR
När jag berättade för en vän om mina tankar med att sätta upp affischer på taket på min gamla Volvo 850 var han tveksam eller till och med avrådde mig från detta. Jag skulle vara försiktig.
Jag har själv varit lite tveksam men varje gång som public service, oavsett om det varit SVT eller SR som farit med osanningar eller spridit sin klimatalarmism så har jag bara blivit mer och mer beslutsam för att genomföra detta. Jag har kallat det för ett ”hyss” men det är största allvar.
Går det att väcka personer som kanske inte läser media och som inte följer samhällsdebatten. Som inte heller använder internet. Går det väcka de ointresserade?
Fortsätt läsaSVARET FRÅN LÄNSSTYRELSEN KALMAR LÄN
Nu har jag publicerat ett videoklipp med svaren från Länsstyrelsen Kalmar län.
Ett positivt svar men sedan tre negativa svar som visar att Länsstyrelsen lever i en fiktiv värld, långt från verkligheten. Något som är minst sagt allvarligt för en statlig myndighet som bland annat skall övervaka kommunernas arbete och samhällsplanering.
Se videon nedan.
Fortsätt läsaGÅR DET ATT VÄCKA DET SOVANDE FOLKET I KALMAR.
Jag tar ett nytt grepp för att väcka det sovande folket i Kalmar. Vad tror mina läsare? Lyckas jag att väcka någon?
PIMPAT MIN VOLVO
Mitt lilla hyss idag i Kalmar. Jag har pimpat min gamla Volvo 850.
Kan berätta att när jag glidit runt i stan så har många läst och kollat. Det är ju Ironman denna vecka i Kalmar med tusentals besökare. När jag haft bilen parkerad är det många som plockat fram mobilen och tagit kort.
Till på fredag kommer jag byta tema till något mer passande en fredag 😉
EN KORT CLIFFHANGER
HUR MÅNGA MUSLIMSKA TROSSAMFUND UTNYTTJAR SKATTEVERKET
När Muslimska trossamfundet i Kalmar bestämt sig för att utnyttja möjligheten att utnyttja Skatteverket för att få in pengar till sitt moskébygge så började jag granska detta.
Hur många olika samfund utnyttjar denna möjlighet förutom Svenska Kyrkan som har 5 629 852 medlemmar enligt skatteverket. Under 2025 så har Svenska kyrkan fått 15 426 865 653 kronor i förskott från Skatteverket. Vid årets slut sker sedan en avräkning.
Men hur många muslimska trossamfund utnyttjar denna möjlighet?
Fortsätt läsaKLIMATALARMISMEN I DAGENS NYHETER
Jag kunde inte annat än att göra ett litet videoklipp om Dagens Nyheters artikel i förra veckan där man skrev att ”Östersjön kokar” och att Östersjön har ”feberfrossa”.
Det är så här klimatalarmisterna arbetar för att skrämma upp naiva och indoktrinerade människor som uppenbarligen har svårt att sortera bort uppgifter i svensk media. I synnerhet unga människor som får klimatångest.
Vad säger de ”Pressetiska reglerna” om lögnaktiga rubriker? Ingenstans i artikeln uttrycker någon intervjuad att Östersjön kokar.
Se videoklippet nedan.
Fortsätt läsaUPPDATERING SENASTE NYTT
Då har jag gjort en liten uppdatering av vad som hänt under den senaste veckan gällande skylten i Trollskogen och Länsstyrelsens horribla påståenden.
SAMTAL UNDER STADSFESTEN
Under torsdag till lördag pågår Stadsfesten i Kalmar, delvis eller till stor del betalad av skattemedel. Gratis för alla besökare! Kommunalrådet Johan Perssons (S), sätt att ”strö pärlor för folket”. Besökarna förstår nog inte att de delvis betalar för jippot själva. Pengar som kunder gå till skola, vård och omsorg.
Jag har varit på stan några vändor. Av de politiska partierna var det bara Sverigedemokraterna och Centerns ungdomsförbund som köpt en plats dessa dagar till en kostnad av ca 9 500 kronor. Men det är ju i praktiken det kommunala partistödet som då bekostar stadsfesten. Moderaterna tyckte det var för kostsamt att finnas på stan alla tre dagarna eller så hade de svårt med bemanningen? Socialdemokraterna vågade väl inte vara på stan.
Jag har dock haft en del intressanta samtal under mina vändor på stan.
Fortsätt läsaRÖDA PUBLIC SERVICE
Youtube lägger in varningar i videon om klimatförändringar. Något jag inte kan påverka eller ta bort.
Det visar med eftertryck hur rätt jag har om den indoktrinering som råder och som SVT och SR ger uttryck för i sina nyhetssändningar.
Detta är inte yttrandefrihet och åsiktsfrihet utan diktatur!