Blev faktiskt lite förvånad att Barometern idag har publicerat min debattartikel i papperstidningen. Det kanske ändå finns lite hopp om att få några debattartiklar publicerade i Barometern under valåret och valrörelsen. Jag får tacka för vänligheten och publiceringen.
”Varje miljon kronor som går till strategtjänster är en miljon som inte går till fler lärare, undersköterskor eller socialsekreterare.”
Läs hela insändaren nedan.
Läs den gärna på Barometern på följande länk.
Om du läser den genom länken så ger det visningar i statistiken vilket gynnar min debattartikel.
Eller så har du hela texten här nedan.
Stoppa symbolpolitiken och skatteslöseriet
Kalmar kommun lägger i dag omkring 10 miljoner kronor per år på en verksamhet för hållbarhet med ett antal tjänstepersoner som klimat-, hållbarhets- och cirkulärstrateger. Till detta kommer kostsamma projekt och kampanjer som drivs av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Vänsterpartiet – ofta utan tydlig koppling till konkreta mål och resultat.
Samtidigt saknas resurser i skolan, äldreomsorgen är hårt pressad och socialtjänsten går på knäna. För många Kalmarbor är det uppenbart, prioriteringarna är fel!
Under förevändning av “hållbarhet” har en omfattande administrativ apparat byggts upp. Den producerar planer, policydokument och visionsrapporter – men mycket lite som faktiskt förbättrar människors vardag. Det är symbolpolitik finansierad med skattebetalarnas pengar.
Miljöansvar är viktigt. Men det uppnås inte genom fler strateger, fler symbolprojekt och nudging, med fler kommunala påverkanskampanjer. Det uppnås genom fungerande verksamheter, modern infrastruktur och ett ansvarsfullt användande av gemensamma resurser.
I stället för att låta klimatbyråkratin växa borde Kalmar kommun fokusera på det som verkligen betyder något, som trygga skolor, värdig äldreomsorg och en fungerande kommunal service.
Varje miljon kronor som går till strategtjänster är en miljon som inte går till fler lärare, undersköterskor eller socialsekreterare. Varje nytt projekt innebär ännu ett lager av administration – och ännu större avstånd mellan beslutsfattare och Kalmars alla invånare.
Socialdemokraterna, Centerpartiet och Vänsterpartiet har tillsammans gjort klimatpolitiken till ett självändamål. Resultatet är inte ett grönare Kalmar, utan en dyrare, mer byråkratisk och mindre effektiv kommun.
Medborgerlig Samling i Kalmar vill en annan väg.
Vi går till kommunvalet 2026 i Kalmar med följande löften gällande klimat och Hållbarhet:
- Avveckla onödiga klimat- och hållbarhetsfunktioner
- Kraftigt minska antalet strategtjänster
- Avsluta projekt utan tydlig och mätbar nytta
- Återföra resurser till kommunens kärnverksamhet
- Avveckla att det råder klimatnödläge i Kalmar kommun
Hållbarhet handlar ytterst om ansvar, ett ansvar för skattepengar, ansvar för välfärden och ansvar för framtida generationer. Det ansvaret kan inte delegeras till ännu fler strateger och projektledare.
Kalmar behöver mindre symbolpolitik – och mer verkligt och effektivt ledarskap, utan skatteslöseri.
Thoralf Alfsson
Medborgerlig Samling Kalmar
Bra skrivet Thoralf. Positivt att Barometern har vaknat upp och tagit in din sannings beskrivna debattartikel.
GillaGilla
Nu finns ett förslag att sätta pris på varje möte bara för att se vad administrationen kostar kommunerna.
Kanske något för Kalmar som verkar vara ett eldorado för snurriga miljötomtar och Socialdemokrater utan politik . Så kan det bli om makten är det enda målet .
GillaGilla
Bra insändare. Jag roade mig med att byta ut ordet Kalmar mot ordet Sverige i Thoralfs text.
GillaGillad av 1 person
du har en poäng där! Den skulle fungera väldigt bra även på nationell nivå!
GillaGilla
Socialdemokraterna, Centerpartiet och Vänsterpartiet har tillsammans gjort klimatpolitiken till ett självändamål. Resultatet är inte ett grönare Kalmar, utan en dyrare, mer byråkratisk och mindre effektiv kommun.
Mitt i prick. Att prioritera är ett okänt ord för den röd-gröna sidan. De tror att skattehöjningar alltid är lösningen i alla situationer.
GillaGilla