INSÄNDARE I DAGENS KALMAR

Dagens Kalmar publicerade min insändare om skatteslöseriet inom Kalmar kommun. Jag kommer fortsätta driva dessa frågor om hur majoriteten i Kalmar, det vill säga Socialdemokraterna, Centerpartiet och Vänsterpartiet använder våra skattemedel. Min granskningen kommer fortsätta i första hand fram till valet i september.

Sedan avgör väljarna i Kalmar om jag skall fortsätta eller inte. Kommer Medborgerlig Samling in i kommunfullmäktige så ökar möjligheterna både till att påverka och granska Kalmar kommun.

Läs min insändare här nedan.

Länk till insändare i Dagens Kalmar.

8 svar på “INSÄNDARE I DAGENS KALMAR

  1. Profilbild för X X 2026-03-31/18:44

    @Thoralf. För att du och MED ska nå + 3 % behöver många SD-väljare rösta på dig. Har du redan nu en lite hemlig och snillrik plan för hur det ska gå till?

    Gilla

  2. Profilbild för Kalle Kalle 2026-03-31/14:51

    ##Trumps syrliga pik:

    Hämta er egen olja ##

    ## ”Alla länder som inte kan få tag på flygbränsle på grund av Hormuzsundet, som Storbritannien, som vägrade att engagera sig i halshuggningen av Iran, jag har ett förslag till er: Nummer 1, köp från USA, vi har gott om det, och nummer 2, samla lite försenat mod, åk till sundet och bara TA DET”, skriver den amerikanska presidenten. ##

    https://www.expressen.se/nyheter/varlden/trumps-syrliga-pik-hamta-er-egen-olja/

    President Trump har rätt. Lite får man offra något för att vinna något å viktigt som olja för världen!!!

    Det går inte att bara stoppa huvudet i sanden som många länder har gjort!!!

    Det gäller både stort som smått.

    Gilla

  3. Profilbild för loudlyinfluencer7d48c7a088 Lennart Stenkvist 2026-03-31/14:40

    Hållbarhet strateger – Bladvändare

    Bra skrivet Thoralf. Stort tack till Dagens Kalmar som publicerat din sannings-artikel. Har även Barometern tagit in din insändare?

    Hållbarhetsfrågor har skapat konstgjorda anställningar med lönekostnader som drabbar arbetande skattebetalare. Glädjande samhällsresultat med hållbarhetsarbetet lyser med sin frånvara. Hållbarhet har mer blivit till ett kostsamt samhällsjippo.

    Även kommunägda Kalmarhem bedriver hållbarhetsarbete med kostsam tidsåtgång och lönekostnader som hyresgästerna tvingas till att betala. Kalmarhems primära verksamhet är att vara hyresvärd, inte hålla på med kommuntrams som skapar felaktiga hyreshöjningar.

    Att rösta på Socialdemokraterna, Centerpartiet eller Vänsterpartiet gynnar inte Kalmarhems hyresgäster så länge Johan Persson (S) styr Kalmar kommun.

    Gillad av 1 person

    • Profilbild för Thoralf A Thoralf A 2026-03-31/14:45

      Ja, den har varit publicerad i Barometern för 2-3 veckor sedan. Hoppas att jag når ännu fler med att även få den publicerad i Dagens Kalmar.

      Gilla

  4. Profilbild för 502V8S 502V8S 2026-03-31/13:11

    Bra insändare!

    Gilla

  5. Profilbild för ivarandersson ivarandersson 2026-03-31/09:09

    Medborgerlig Samling Kalmar visar att partiet vet vad som ska prioriteras i motsats till Socialdemokraterna, Centerpartiet och Vänsterpartiet som tillsammans har gjort klimatpolitiken till ett självändamål.

    Vi (MED) går till kommunvalet 2026 i Kalmar med följande löften gällande klimat och Hållbarhet:

    • Avveckla onödiga klimat- och hållbarhetsfunktioner
    • Kraftigt minska antalet strategtjänster
    • Avsluta projekt utan tydlig och mätbar nytta
    • Återföra resurser till kommunens kärnverksamhet
    • Avveckla att det råder klimatnödläge i Kalmar kommun

    Gilla

  6. Profilbild för Mats Mats 2026-03-31/08:01

    Bra insändare! Har du någon pejl på hur många kommunikatörer som finns i kommunen?
    Det är ju en kategori som vi klarat oss utan tidigare, men som nu sväller överallt.

    Gilla

    • Profilbild för Thoralf A Thoralf A 2026-03-31/14:42

      Nej, men det är säkert väldigt många personer om man räknar in strateger, kommunikatörer o.s.v.

      Gilla

Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet. Håll en hyfsad ton och språk så bidrar du till bloggens kvalitet.