
Ännu en gång så undviker Barometern att berätta vilka butiker det handlar om i Kalmar. Det handlar förstås om arabiska butiker som säljer livsmedel och de är väldigt många idag.
I artikeln skriver man att butikerna använder grossister i Malmö men jag skulle tro att även Helsingborg är stora på grönsaker. De har sedan även sina egna speditörer som förser alla butiker i Sverige med deras varor.
Det här distributionskedjan är helt intern och är en del av det nya parallella samhällsstrukturen i Sverige. Frågan är vad som finansieras med vinsterna från denna verksamhet?
”– Problemet är att en stor del av sortimentet kan vara bristfälligt märkt hos de mindre butikerna. Vi var hos en butik där i princip hela sortimentet hade bristande märkning.
De små butikerna använder ofta grossister från Malmö som tar in varor från andra länder.
– De behöver sätta en tilläggsmärkning med svensk text på varorna. Ibland är den inte med, ibland stämmer inte översättningen med ursprungstexten. Jag är säker på att det är så här över hela Sverige, säger Jan Ekelin.”
Både butiksinnehavarna och de som handlar i butikerna skiter uppenbarligen fullständigt i märkningen av de olika varorna. Det är produkter från hemlandet och det är det viktiga.
Vilka butiker har vi då i Kalmar? Här är några av dem. Många av dem ligger i industriområden och jag undrar om detaljplanen justerats för att det skall kunna säljas livsmedel?








Men det förekommer även svartförsäljning direkt från bilar. I detta fall fisk.

Det finns säkert fler mindre livsmedelsbutiker som riktar sig till invandrare från MENA-länder. Dessa alla butiker är en del av det parallella samhälle som sakta men säkert blir allt större och omsätter stora summor idag.
Sedan kan man ju fundera över hur bokföring och redovisning fungerar inom dessa affärsverksamheter. De har ju en förmåga att byta ägare ganska ofta.
Undrar om Skattmyndigheten lägger några resurser på att granska dessa företag, som ofta är enskilda firmor, utan offentlig redovisning som ett aktiebolag.
Så nog har livsmedelsinspektörerna mycket att göra i Kalmar men varför kan inte Barometern berätta vilka butiker det handlar om. Är tidningens anställda rädda för det nya frälset?
Baromnetern hängde dock ut restaurang Uncle på Södra vägen samt Panorama på Norra vägen och det är väl ungefär samma snuskiga människor/folk som driver dem. Man ger dock väldigt tydliga ledtrådar i artikeln och alla som kan tänka klart vet vilken sorts butiker det handlar om.
GillaGilla
Tyvärr tror jag att många inte vill förstå ledtrådarna i artiklarna. De är politiskt och mentalt blockerade!
GillaGilla
Den som inte begriper är tyvärr bortom all räddning och kommer troligtvis inte ändra åsikt även om personen fick se det med egna ögon.
Hade det varit så att ngn butik fått stänga så tror jag vi hade fått veta vilken via tidningen. De hade inte behövt namnge Uncle och Panorama, men gjorde det och är naturligtvis bra gjort av Barometern.
GillaGilla
Dessa arab-butiker ploppar upp som svampar ur marken!
GillaGilla
Krig på Järvafältet? Nej, det är bara några fjällvandrare som missat bussen till Villhelmina och är litet upprörda.
Svensson blir återigen påmind om sin okunskap och om sina fördomar, förklarade av någon överlägset leende makthavare.
GillaGilla
Kalmar utmärker sig mer och mer på alla plan och blir snart ett invandraghetto likt Eskilstuna och Borlänge. Precis som Johan Persson vill.
GillaGillad av 4 personer
Jens Ganman: Det kommer mera!
https://jensganman.substack.com/p/det-kommer-mera
”Och ja – jag vet att jag låter som en skiva som hakat upp sig men: SR och SVT utgör en enormt stor del av problemet. De har stor skuld i att vi “hamnat” där vi är. SR och SVT är folkförvillare, de är folkets fiende, och man bör se på allt de gör med stor misstänksamhet.
De vill oss inte väl.”
GillaGillad av 4 personer
Den Socialdemokratiska djupa statens tentakler sträcker sig in på redaktionerna .
Presstödet , det heliga presstödet styr en hel del .
Vi har några tidningar här i Södermanland som lider av samma sjuka .
GillaGillad av 2 personer
Det parallella samhället kan inte belysas tydligare. Skatteverket borde vara en instans som äskar fler anställda men som statligt verk blir det givetvis genom kvotering. Klanmedlemmarna kan sova gott……….
GillaGillad av 1 person
Förre förädaren Hildor Peterzohn (oberoende vilde) anser att Liberalernas (L) starka motreaktion på att Hr Stadsrådet Joel Eriksson (S) bilbränning i närheten av den utländska ambassaden är orimlig.
– Jag tycker inte att man ska göra det, men man får göra det och blir de upprörda, så elda hundra till, då, säger Hildor Peterzohn (oberoende vilde) i en intervju med Grönköpings Veckoblad.
GillaGilla
Trevligt att se herr Polis Paulus Bergström engagerad i jakten på ökända förbrytare även när sådana uppträder utanför Grönköping och trots det sannolikt avsevärt tidskrävande polisiära arbetet med den i Grönköping ständigt verksamme bråkmakaren, ynglingen Emil Ruda.
Det vittnar om ett förtjänstfullt engagemang trots de dagliga tidskrävande passen vid dirigering av fordon med hjälp av trafikfyren å Stora Torget.
GillaGilla
Ynglingen Emil Ruda är för närvarande intagen på institution i den så kallade orten. Ynglingen är dock rymningsbenägen. Ibland ute ibland inne. Vanligtvis säkra källor säger att Emil Ruda gick med i dagens parad på Storgatan. Förklädd för smälta in i omgivningen. Iförd enbart keps och på huvudet en toppluva.
GillaGillad av 1 person
En annan anonym pålitlig källa påpekar att ynglingen Rudas luva var en så kallad rånarluva. Den anonyma källan är bibliotekarie och vill därför inte avslöja sin identitet. Enligt egen utsago gick hon inte med i tåget utan betraktade spektaklet på avstånd. Hon avböjde att svara på frågan hur hon kunde igenkänna före detta gossen numera ynglingen Ruda i full maskering.
GillaGilla
Halalslakt (obedövad) är olagligt i Sverige.
Hur kan man då tillåta att detta olagliga kött importeras? Detta satans hyckleri och ständiga krypande för den vidrigaste och perversaste mördarideologin som någonsin existerat gör mig vansinnig. Demokratin i Sverige är ett resultat av en lång och slitsam process som tagit generationer. Ska vi verkligen låta dessa förbannade muslimer ta den ifrån oss på en kafferast?
Jens Ganman:
”Är det nåt som stått klart den senaste tiden så är det ju att svenska folket vet mycket, mycket litet om islam. Och det beror, delvis, på att Public Service inte har gjort ett dugg för att folkbilda i ämnet. Om kunskapen om vad som faktiskt står i Koranen var allmänt känd skulle 99% av den etniska befolkningen inte vilja ha ett förbud mot Koranbränningar.”
GillaGillad av 4 personer
## Den muslimska världen kräver respekt för koranen samtidigt som de själva bannlyser biblar och förföljer kristna ##
Snacka om hyckkleri och det verkar den nuvarande regeringen vika sig för som en ryggradslös krälande daggmask!!!
Fi faen
GillaGillad av 2 personer
”Det vore kanske klokare med färre förbud och att verkligen se till att dessa följs av alla.”
Ja eller betydligt fler kontrollanter. Det ena utesluter inte det andra.
GillaGillad av 3 personer
De som har makten är resoluta med att sätta gränser. Vad gäller livsmedel, luft och miljö så är det in till minsta atom. Detta efter omfattande utredningar som sysselsätter ett otal forskare och lobbygrupper som ger näring till media.
När beslut omsider tas så rinner det ut i intet. Resurserna för att kolla det som sades vara så viktigt är minimala och befogenheterna för att stoppa olagligheter är små och förutsägbara för den som lever på övertrampen.
Antalet kontrollörer är oförskämt få i jämförelse med alla dem som forskat fram och genomdrivit beslutet.
Om någon felhantering går till åtal så blir det frikännande genom något tycka-synd-om-undantag eller blir påföljden lätt överkomlig och verksamheten fortsätter under nytt namn.
Det vore kanske klokare med färre förbud och att verkligen se till att dessa följs av alla.
GillaGillad av 2 personer