Idag är jag glad att jag inte är Sverigedemokrat och förtroendevald politiker för SD! Nu är jag fri att skriva precis vad jag tycker.
Som medlem i SD blev det bara mer och mer problematiskt. När jag blev utesluten på oklara grunder i november 2018 så kände jag också en stor befrielse över att all oro som jag tidigare känt när jag skrev om politik på min blogg, helt plötsligt försvann. Jag blev fri från SD:s bojor.
Övervakningen av min blogg och Facebook upphörde när mitt medlemskap upphörde. Yttrandefriheten och åsiktsfriheten återkom till 100 procent.
De som är verksamma inom SD idag har nu fått nya bojor att förhålla sig till efter Jimmie Åkesson debattartikel i Expressen. Hur många kommer finna sig i dessa bojor och den SD-censur som nu tar ytterligare ett steg framåt?
Kliv av eller bli avslängd var budskapet från Jimmie Åkesson! Ett rent hot från partiledaren!
”Om man exempelvis hävdar att svenskhet är något som uteslutande avgörs av blodsband, vad innebär det då i praktiken?”
Har någon påstått detta av de inblandade i denna debatt? Har Richard Jomshof påstått det? Nej, inte vad jag läst i alla trådar.
Det är där som Jimmie Åkesson börjar bygga sin halmgubbe i debattartikeln och som han sedan angriper. Men vem eller vilka är det han angriper? Följden blir att alla inom SD inte kommer våga skriva om vare sig svenskhet eller etnicitet längre.
Får man från och med idag ens skriva att man är etnisk svensk om man är medlem i partiet?
Idag vet nog ingen vad denna debattartikel kommer få för konsekvenser för Sverigedemokraterna. En sak är i varje fall säker, det kommer bli konsekvenser. Större än vad Jimmie Åkesson avsåg med sin debattartikel. Det är i varje fall min uppfattning.
Richard Jomshof har inte skrivit något på sociala medier efter Jimmie Åkessons debattartikel. Men det kommer säkert när det mognat.
Läs gärna även Mats Dagerlinds välskrivna artikel. Den skrev innan Jimmie Åkessons debattartikel.