Mina tvivel om hur neutrala den svenska myndigheten SMHI är har minst sagt stärkts under 2023. Jag följer och har en viss kommunikation med personer på SMHI och mellan raderna så förstår jag att det är vissa uppgifter och viss statistik som är tabu att framföra.
EU:s skötebarn Copernicus presenterade i torsdags en rad nya data för den globala medeltemperaturen under september. Det fick SVT:s klimatkorrespondent Erika Bjerström att bli alldeles till sig i trosorna. Alla klimatforskare var i chocktillstånd enligt Erika Bjerström och jordens undergång är uppenbarligen bara några veckor bort om man skall tro den upphetsade klimatkorrespondenten på SVT.
Jag har istället njutit av den fantastiskt sköna ”sommarmånaden” september!
Det stora klimatmötet COP28 i Dubai är bara några veckor bort och startar den 30 november med 80 000 deltagare! Då kommer Erika Bjerström vara där och rapportera om jordens förestående undergång.
Jag ställer mig frågan om inte Copernicus och andra organisationer nu försöker slå varandra i att presentera alarmerande rapporter om den globala medeltemperaturen, översvämningar och extremväder av alla de sorter. Frågan är vad SMHI kommer bidraga med i denna klimatkarusell.
Copernicus presenterade redan den 5 oktober den globala medeltemperaturen för september. Minst sagt snabbt jobbat att få ihop alla dessa data. Måste vara något slags världsrekord.
I Sverige går det inte lika fort. Det brukar dröja ganska länge innan SMHI presenterar sina uppmätta variabler. Men nu har SMHI slagit någon form av negativt rekord om man jämför med Copernicus.
SMHI har idag den 8 oktober fortfarande inte lyckats presentera Sveriges medeltemperatur under 2022. SMHI har heller inte lyckats räkna fram Sverige årsnederbörd under 2022. SMHI har haft drygt 9 månader på sig.
Sveriges medeltemperatur har räknats fram ända sedan 1860 och årsnederbörden har räknats fram ända sedan 1880 och dessa värden och diagram finns som klimatindikatorer på SMHI:s webbsida.
Att SMHI nu har datorer som kan räkna fram detta har tydligen inte snabbat på beräkningarna, utan snarare gjort det mer besvärligt.
Vad är problemet? Jag fick följande svar på mejl igår från SMHI.

Omarbetningar? Vad kan detta vara? Skall man sänka medeltemperaturen under första halvan av 1900-talet och höja medeltemperaturen under de senaste decennierna? Sådana ombearbetningar har ju gjorts av andra.
Läs mitt blogginlägg och se framförallt videoklippet och hur det engelska Met Office manipulerat sina dataset av den globala medeltemperaturen.
Uppriktigt sagt så litar jag inte längre på vare sig SMHI eller EU:s Copernicus. De har en egen klimatalarmistisk agenda!
Jag är ledsen men jag har ju alla ljugande politiker, myndighetspersoner och tjänstemän som ljög om invandringen och dess konsekvenser i starkt minne, när det var den konsensus som gällde i det politiskt korrekta samhället. Nu gäller en liknande konsensus angående klimatförändringarna och politikerna, myndighetspersonerna och tjänstemännen springer alla åt samma håll.
Det kan återigen bara sluta med en katastrof och bortkastade miljarder och återigen miljarder av skattemedel som slösas bort helt i onödan.
5 oktober 2023:
Hultqvist och Strandhäll bakom El-Hajs motion om Israel
https://nyheteridag.se/hultqvist-och-strandhall-bakom-el-hajs-motion-om-israel/
Expressen 8 oktober 2023:
Hamas blodiga illdåd påminner om Putins
Larmet från kibbutzen i Israel: ”Terroristerna är kvar”
Folk dog överallt” – kaos på festivalen
Blir det konsekvenser för Strandhäll och Hultqvist? Såklart inte. Det är bara Elsa Widding som ska jagas. Att soSSarna samarbetar med fascistiska muslimska massmördare är en struntsak för SVT/SR, AB och DN.
GillaGillad av 3 personer
Som du säger: Omarbeta gamla fakta. Hur gör man det på vetenskaplig grund?
Den verkliga orsaken var nog att invänta och anpassa till Copernicus. Annars blir Guterres, von der Leyen, Stenevi och Erika arga.
GillaGillad av 3 personer
Att vi svenskar ens bryr oss. För mig i södra norrland får det gärna bli 3 – 4 grader varmare så vi får ett klimat som ni i Kalmar. Jag har ännu inte hört att ni håller på att brinna upp av den värmen.
GillaGillad av 1 person
Jag skulle inte ha något emot att få franskt väder i Kalmar. Vi får hålla tummarna.
GillaGillad av 3 personer
Under 40 års tid har vi i familjen varje sommar bokat något trevligt hotell och kört söderut till södra Tyskland, Frankrike, Italien och några gånger även Spanien. Jag skulle njuta av motsvarande sommartemperatur även i Sverige. Varför är de klimaträdda inte realister?
GillaGilla
Globalt sett så har juli, aug, och september enligt satellitmätningar (UAH) faktiskt varit ganska så varma. Men höjningen under dessa månader skiljer sig egentligen inte så mycket åt jämfört med topparna 1998 och 2016 som också var El Niño år. Som vanligt får vi vänta och se hur den framtida utvecklingen blir.
GillaGilla