EN DING-DING JOURNALISTKÅR

Just nu läser jag en nyutkommen bok med titeln ”Professionell klimatbevakning”, skriven av Anders Bolling och Svenolof Karlsson.

Det är en kritisk granskning av klimatalarmismen och hur svenska journalister låter sig bli nyttiga idioter åt stora organisationer och inte minst alarmistiska politiker. Det handlar om åsiktskorridoren som begränsar all journalistik om klimatförändringar och dess orsaker. Saknaden av kritiska frågor!

Varenda svensk journalist som skriver om klimatförändringar skulle tvingas läsa boken för att förstå lite mer om klimatförändringarna och de mycket osäkra orsakerna och hur journalistkåren utnyttjas av klimatalarmisterna.

Igår kom följande inslag upp på Sveriges Radios webbsida om pågående skogsbränder. Jag blev minst sagt häpen över det som journalisten påstår inledningsvis.

”Flera skogsbränder har brutit ut på olika delar av världen under den senaste veckan, anledningen är att utsläppen av växthusgaser har ökat, det säger klimatforskaren Gustav Strandberg.”

Men lyssnar man på vad Gustav Strandberg säger i inslaget så saknas detta påstående helt i intervjun, utan det är journalistens egna påhittade påstående.

Det är ett minst sagt häpnadsväckande påstående av SR-journalisten Lama Alshehaby!

Jag kommer anmäla inslaget till granskningsnämnden!

I boken som jag läser finns det en hel del om SMHI och dess medarbetare. En person som varit anställd på SMHI, Anders Persson berättar om arbetsklimatet.

Han menar att många meteorologer ger makten vad den vill ha.

”5 procent av meteorologerna tror på vad de säger, 5 procent tror inte men agerar som om de var helt övertygade, hela 50 procent ligger lågt, 30 procent vädrar sin skeptisism i slutna kretsar och 10 procent är öppet skeptiska” enligt en intervju med Anders Persson gjord för cirka 15 år sedan.

Situationen var alltså redan för 15 år sedan illa på SMHI och jag skulle tro att situationen är betydligt sämre idag på SMHI! Idag måste man nog vara klimatalarmist för att kunna göra karriär inom SMHI.

PS

Jag kommer återkomma till boken Professionell klimatbevakning i flera kommande blogginlägg då boken innehåller många saker som behöver uppmärksammas.

26 svar på “EN DING-DING JOURNALISTKÅR

  1. Profilbild för Anonym24 Anonym24 2024-07-27/16:22

    jag tycker att det är fel att kalla folk för idioter. Begreppet slopades för ca 100 år sen. Ingen vet med säkerhet varför det blir varmare, många vetenskapsmän yror att det beror på koldioxidutsläpp. Att många är oroliga är inte fel eller konstigt. Många tror att det finns en gud utan ha set någon. Dock det är bra att förbereda sig för torka ,bevattningsledningar, och bränder.

    Gilla

    • Profilbild för Thoralf A Thoralf A 2024-07-27/16:31

      Var kallar jag någon för idiot?

      Varför är många i Sverige oroliga? Det beror enbart på journalister som överdriver väderhändelser!

      I själva verket och om sanningen skall fram så borde vi i Sverige kalla det för klimatförbättringar! De positiva effekterna av ett varmare klimat är mångfalt fler än de negativa effekterna. Jag kan faktiskt inte se några negativa effekter alls om jag skall vara ärligt om man inte gillar snö och is och vintersport men det är ju egentligen bara nöjen. Fortfarande körs ju Vasaloppet.

      Gillad av 1 person

      • Profilbild för Anonym24 Anonym24 2024-07-27/16:47

        ”nyttiga idioter” men det kanske var ett citat. Varför skulle vänstern vara för att ändra energianvändningen. Jag tror att de är rädda för klimatförändring och att det är i ropet nu. Liksom jag tror att många människor är rädda för att allt blir dyrt om man tar bort olja och kol.Jag tex spar väl cirka 9000 kr på den billigare dieseln.

        Gilla

      • Profilbild för Thoralf A Thoralf A 2024-07-27/20:09

        ”nyttiga idioter” ser jag som ett uttryck för att springa andras ärenden utan att kritiskt granska vad det är som man förmedlar.

        men jag missade att jag skrev det i texten.

        Gilla

    • Profilbild för Andersson Andersson 2024-07-28/09:11

      Ordet ‘idiot’ är inte borttaget i svensk ordbok:

      https://svenska.se/tre/?sok=idiot&pz=1

      SAOL: ⟨åld.⟩ intellektuellt handikappad person ⟨vard.⟩ nu­mera person som bär sig dumt åt

      Ord tenderar att få nya betydelser efterhand. ‘intellektuellt handikappad person’ känns tveksamt att använda i dag. Funktionsvariation ska det visst heta nuförtiden.

      Det är naturligtvis tillåtet att använda ordet ‘idiot’ Men det gäller att se upp så man inte hetsar mot folkgrupper som bär sig dumt åt.

      SO: nyttig idiot okritisk person som lätt kan ut­nyttjas

      Ett kanske hundraårigt uttryck som är lika användbart nu som då. Observera att det kan vara straffbart att säga det som sant är. Liksom att vidarebefordra sanningar.

      ————————-

      Dock det är bra att förbereda sig för torka, bevattningsledningar, och bränder.

      Hur ska man förbereda sig. Här i stan bygger man ut ett hotell tätt intill kajkanten. På gammal sjöbotten. På det närliggande torget vill kommunen säkra för ett framtida restaurangbygge. Det gäller att gardera sig mot kommande höjningar av havsvattennivån(!). Det kan kosta stora pengar. I dag finns det ett glasstånd och en popup-restaurang sommartid. Jag tycker nog det kan räcka. Annars kan man bogsera tillbaka ‘Lisas Sjökrog’. Den försvann för att inte konkurrera med det nybyggda hotellets restaurang. Sjökrogen ligger för närvarande i handelshamnen till ingen nytta. Lisa Sjökrog påverkas inte nämnvärd av kommande havsvattennivåhöjningar.

      Jag vandrande runt längs kajerna häromveckan. Kajerna är i bedrövligt skick och måste ‘resnoveras’:

      https://www.svt.se/nyheter/lokalt/blekinge/kommunens-besked-kajerna-i-for-daligt-skick-maste-resnoveras

      Observera att det miserabla skicket inte har med någon höjning av havsvattennivån. Kommunen skriver att det beror på ‘bristande underhåll’. Kajerna anlades på gammal sjöbotten för flera hundra år sedan. När något vilar på lösan grund rasar det förr eller senare oavsett underhåll.

      Det här kommer att kosta miljoners miljoner. Det kommer inte att finnas några pengar över till förbredelser för ‘torka ,bevattningsledningar, och bränder’

      Gilla

  2. Profilbild för messkalle messkalle 2024-07-26/21:03

    Här går åsikterna isär. Trtump är en narcissist som gillar Putin. Putin som f.d. KGB har Trump in action Miss Universe Moscow 2013. Om inte är de världens sämsta inrikes säkerhetstjänsten.

    Trump går hem hos arbetarklassen(generalisering) i USA precis som Hitler tog makten 1933. Camilla Harris har varit tvungen att ha en låg profil under old Joe. Problemet är Woke i USA. Vanligt folk gillar inte Vänster ovh Woke som ”stulit” Demokraterna. Obamas stöd är inget som kommer att ge fler röster till Dem. Abortfrågan och attt CH blir fiirst female Presidenten tror jag får am. Kvinnor att rösta på CH. Om jag hade rösträtt hellre CH än T. Om T blir vald förlorar Ukraina kriget. T blir mer nationalist än globalist. Jag gillar varken globamalism eller IPCC.. Det handlar om vårt Europa och då måste vi ha USA med NATO..Den som lever får se. P.S. köpt boken Profesionell Jornalistil med Swish. Tack till Thoralf och till er läsare som kommenterar. Rysstrollen ogillas.

    Gilla

    • Profilbild för Thoralf A Thoralf A 2024-07-26/21:31

      Den store skrävlaren Trump säger en sak i valrörelsen och han kommer agera annorlunda efter valet. I synnerhet när Putin inte kommer lyssna eller följa vad Trump vill.

      Gillad av 1 person

  3. Profilbild för Ó Hyra Ó Hyra 2024-07-26/19:05

    Det vi kallar civilisation är en naturens styggelse. I människans egocentriska uppblåsthet tror vi oss ha svaren på alla frågor, och sprider gift, materiellt och andligt över jordklotet. Värst av allt är att vår framfart drabbar även andra arter än den mänskliga, otaliga djurarter har redan utplånats eller står på randen av förintelse.

    Tacka vare att människan ynglar av sig värre än ett virus tränger hon undan andra arter som har lika stor rätt till detta klot.

    Förbjud människan, och samtidigt hjulet. Nu när vi ändå är igång.

    Gilla

    • Profilbild för Thoralf A Thoralf A 2024-07-26/19:39

      Antingen kommer en asteroid slå ned och utplåna stora delar av livet på jorden eller får vi återigen stora vulkanutbrott som gör att solen förmörkas under flera år med följd att stora delar mänskligheten svälter ihjäl.

      Gilla

      • Profilbild för Ó Hyra Ó Hyra 2024-07-26/19:52

        Bäste Thoralf. Du är definitivt inne på rätt spår, men jag anar en räv bakom örat?

        Gilla

      • Profilbild för Thoralf A Thoralf A 2024-07-26/21:28

        Naturen brukar sköta om saker och ting. Det som inte vare sig Gud, Allah eller Buddha klarar av.

        Gillad av 1 person

  4. Profilbild för turrim turrim 2024-07-26/17:01

    Det finns ett sätt att få redaktioner att vakna. Det är om de själva hotas.

    Jag kritiserar ofta SDS för ensidighet från vänster. Nu har man följt palestinademonstrationerna med tusentals deltagare varje vecka i Malmö. Skränfockarna har hyggliga slagord på svenska som uppmanar till vapenvila.

    När man övergår till arabiska så uppmanar ledarna till terrorstöd och fortsatt krig.

    Nu har SDS haft en arabisktalande journalist på plats och som skrivit om detta. Faktiskt fått det publicerat. Då blev palestinasjalarna förbannade.

    Följden är att det samlades demonstranter med palestinaflaggor och med megafon utanför journalistens bostad. De skanderade hotfulla ramsor mot hennes journalistik.

    Nu tvingas ju SDS ta ställning och kritisera. Man har till och med fått Utrikesministern att säga att påtryckningar mot journalister är oacceptabla.

    Så här borde Bonniers tidningar jobba varje dag med gräv på gatan. Då är årsprenumerationen på 7644 kr värd att betala.

    Men vi får se hur länge det dröjer innan SDS kultursidor på något sätt lyckas vända det till fördel för demonstranterna.

    Gillad av 2 personer

    • Profilbild för Thoralf A Thoralf A 2024-07-26/18:10

      För att inte tala om vad dessa palestinasjalar skriver på arabiska på sociala medier. Det borde granskas av journalister!

      Gillad av 4 personer

  5. Profilbild för Kalle Kalle 2024-07-26/11:45

    ## Från folkets parti till regeringens dörrmatta ##

    ## Det regeringstrogna partiet Sverigedemokraterna tar lydigt avstånd från Donald Trump och vädjar om fortsatt stöd till proxykriget i Ukraina när DN ställer frågor. ##

    ## Både Mattias Karlsson, riksdagsledamot/internationell sekreterare i partiet och SD:s utrikespolitiske talesperson Aron Emilsson uttalar sig kritiskt om Trump samt betonar att det långsiktiga stödet till Ukraina måste prioriteras. ##

    https://jennypiper.blog/2024/07/25/fran-folkets-parti-till-regeringens-dorrmatta/

    Gillad av 1 person

  6. Profilbild för Peter S Peter S 2024-07-26/10:39

    Thoralf. När jag gjorde ovanstående inlägg fick jag en upplysning om att prenumerera vilket jag tackade ja till. Acceptansmejlet hamnade i min skräpkorg med en stor röd varning. Det gick inte heller att bekräfta prenumerationen. Vet du vad orsaken är?

    Gilla

    • Profilbild för Thoralf A Thoralf A 2024-07-26/11:18

      Nej, men min blogg är ju utsatt för det som kallas Shadow banned. Andra varnas för att gå in på min blogg och så vidare. Det är säkert ett led i denna kampanj mot min blogg som de stora drakarna bedriver.

      Gilla

  7. Profilbild för messkalle messkalle 2024-07-26/10:30

    Den långa marschen med examen, högskola, universitet blev till en ideologi, ”Vi har makt”.Det är flest icke män som valt denna väg till försörjning.

    Gilla

  8. Profilbild för messkalle messkalle 2024-07-26/10:21

    Många har diagnosen ”Klimathypokondria.

    De som sprider denna ångestframkallande åkomma måste isoleras på särskilt boende/anstalt.

    Gillad av 2 personer

  9. Profilbild för turrim turrim 2024-07-26/10:09

    Det känns fel att behöva betala några som man inte kan lita på.

    Gillad av 1 person

  10. Profilbild för Lennart Stenkvist Lennart Stenkvist 2024-07-26/08:57

    Bra jobbat, Thoralf.

    Sanningen får icke gömmas undan. Däremot måste osanningen förintas. Lättlurade folket tycks tillhöra den hjärntvättade public service majoriteten. Folket måste vakna upp och skaffa sig rätt kunskap. Med rätt kunskap är det lätt att ta avstånd från falskhetens apostlar.

    Gillad av 4 personer

  11. Profilbild för Hemlig X-sson Hemlig X-sson 2024-07-26/08:44

    SMHI är inte den enda statliga myndighet som numera domineras av klimataktivister. Andra exempel är Naturvårdsverket och Livsmedelsverket.

    Gillad av 8 personer

    • Profilbild för Thoralf A Thoralf A 2024-07-26/08:58

      Du har helt rätt och det gäller säkert också flera av regeringens departement.

      Gillad av 8 personer

    • Profilbild för Peter S Peter S 2024-07-26/10:34

      SGU är väl en riktig värsting. Nu när jag var in och tittade verkade det vara en ny generaldirektör från 2024. Troligtvis fick den förra kicken av den nya regeringen. Den förra var gift med generaldirektören på SMHI. Hur i helsike kan det ens bli så!

      Gillad av 2 personer

Kommentarer är stängda.