STUDIO ETT HAR HITTAT SIN KLIMATALARMIST

Igår eftermiddag gick jag en längre motionspromenad på strandängarna på östra Öland. Trots att det är så mycket folk/turister på ön såg jag knappt en enda människa under min vandring i det otroligt vackra landskapet. Jag undrar ibland vad turisterna går miste om som inte rör på sig förutom till stranden, attraktioner, restauranger och affären. Sällan ut i naturen som dessutom är helt gratis.

Under min vandringen lyssnade jag till större delen av dagens Studio Ett i SR P1. Jag vet ju hur det fungerar men jag blir ändå alltid lika upprörd över hur de presenterar nyheterna.

När det gäller klimatlarmen har Studio Ett nu upprepade gånger kontaktat en pensionerad meteorolog vid namn Michael Tjernström, som varit anställd som professor vid Stockholms universitet. Han gick i pension 2023 emligt Wikipedia. Jag har hört honom ett flertal gånger i Studio Ett.

Michael Tjernström säger precis det som intervjuarna i Studio Ett önskar. Det är inget annat än ren klimatalarmism.

Man kan riktigt höra hur intervjuaren vrider på varje fråga för att få ett klimatalarmistiskt svar från denna pensionerade professor. Som gärna ställer upp på deras önskemål. Undrar om han även får betalt för detta?

Återigen handlade det om extremväder, skyfall och höga temperaturer men inte i Sverige, utan i Sydeuropa och Indien. I Sverige har vi ju inte haft något extremväder på länge, så då får Studio Ett söka med ljus och lykta i andra delar av världen för att hitta något. Här är en länk till inslaget.

Att Michael Tjernström har gått i pension nämns inte av SR.

25 svar på “STUDIO ETT HAR HITTAT SIN KLIMATALARMIST

  1. Profilbild för turrim turrim 2024-08-04/20:23

    Jag skulle nedan skriva Jerzy Sarnecki (då det for iväg).

    Gilla

  2. Profilbild för turrim turrim 2024-08-04/20:18

    Han blir nog lika långvarig och ensam som expert inom sitt gebit i SR som

    Gilla

  3. Profilbild för Kalle Kula Kalle Kula 2024-08-02/23:51

    Barometern lider av nyhetstorka på sommaren. Så pass att man måste ha en helsida om idrottsföreningarnas klubbemblem och Kalmar FF’s logga som ser ut som en damtrosa.

    Gilla

  4. Profilbild för Högt hårfäste Högt hårfäste 2024-08-02/22:40

    @Thoralf:

    Vad tycker du om prislappen för Kalmar stadsfest? Är det värt pengarna, eller bör annat prioriteras? Det bör väl kostna några miljoner…

    Gilla

    • Profilbild för Thoralf A Thoralf A 2024-08-02/23:13

      Det är en led i att behålla makten för Johan Persson och Socialdemokraterna! Då får det kosta några miljoner kronor.

      Gilla

      • Profilbild för Högt hårfäste Högt hårfäste 2024-08-02/23:37

        Allt för turismen. Detta är livsviktigt. Barometern består numera endast av uppslag om konserter, event, badtemperaturer, krogar som ska öppna, turismstråk i hamnen, springnotor, vad tycker turisterna om staden, ställplatser för husbilar etc. 😶🙄

        Gilla

      • Profilbild för Anonym24 Anonym24 2024-08-03/07:53

        Min kunskap om Kerala är liten. Men katastrofer i världen drabbar också Sverige ,det kan öka våra kostnader. Det är inte jag som påstår att extremväder skall uppstå. Men om det gör det blir det kaos. Å andra sidan om världen bestämmer sig för nollutsläpp av koldioxid blir det också troligen kaos. Nu tror jag inte att världen bestämmer sig för nollutsläpp, ingen önskar kaos.Vi vet ju inte heller var i världen extrmväder kan uppstå. Problemet nu är att många är tvärsäkra på vad som kommer att ske, de gissar.

        Gilla

      • Profilbild för Thoralf A Thoralf A 2024-08-03/10:34

        Läs på lite innan du fortsätter kommentera klimatförändringar. Jag kan rekommendera flera böcker som du säkert kan låna på ett bibliotek.

        Gilla

      • Profilbild för Goliat Goliat 2024-08-03/12:20

        Fjäsk för invånare och turister. Allt för makten!

        Gilla

  5. Profilbild för Lennart Stenkvist Lennart Stenkvist 2024-08-02/16:56

    Studio Ett i Radio P1, visade inget intresse att diskutera sommarvädret i Sverige, vilket hade varit mer naturligt. I stället valde Studio Ett att medvetet plocka fram det mest extrema som hänt i Medelhavet och i Centraleuropa. Till sin hjälp anlitade Studio Ett meteorologen, Michael Tjernström. Allt för att skrämma de svenska lyssnarna.

    De som har intresse kan gå in på Wikipedia och läsa om Michael Tjernström och jämföra honom med den mer mångkunniga, Lennart Bengtsson. Så vitt jag vet har aldrig Lennart Bengtsson blivit inbjuden till någon debatt inom public service kanalerna SVT och SR.

    Gillad av 5 personer

  6. Profilbild för Anonym24 Anonym24 2024-08-02/14:53

    Mikael Tjernström har varit med i debatten länge,, men det vore intressant att höra någon professor i meteorologi som inte tror på växthuseffekten. Det andra vet vi redan. Svt speglar väl vad en majoritet tror antar jag. Rätt eller fel, kan jag inte bedöma. Men stämmer hypotesen om klimatförändring så måste koldioxidhalten ner och det blir väldigt dyrt och säkert plågsamt för de flesta.

    Gilla

    • Profilbild för Thoralf A Thoralf A 2024-08-02/15:05

      Vad anser du att Sverige skulle få för problem med ett något varmare klimat? Varför skall koldioxidhalten ned? Livets gas.

      Jag tror inte det finns någon som tvivlar på växthuseffekten! Utan den skulle medeltemperaturen på jorden vara ca 35-40 grader lägre eller ca – 18 grader enligt beräkningar.

      Gillad av 4 personer

      • Profilbild för turrim turrim 2024-08-02/16:21

        Som i frysskåpet!

        Gilla

      • Profilbild för Anonym24 Anonym24 2024-08-02/18:25

        Du pratar om hela atmosfären ,jag debatterar den ytterst lilla del som består av koldioxid och metan. En hypotes är att värme och extremväder hotar stora delar av världen. Om den hypotesen är sann hotar katastrofala problem för världen, fattigdom, folkförflyttningar och kaos.Om den är falsk är det bara att köra på som vanligt. Om världen bestämmer sig för att totalt stoppa fossilanvändning, så blir det stora problem,att få fram alternativ energi tar tid, tusentals kärnkraftverk måste byggas , jordbruket får problem osv. Jag tror också att risken för många inbördeskrig är stor. Men som sagt, ingen kan med säkerhet säga hur klimatet utvecklar sig och varför.

        Gilla

      • Profilbild för Thoralf A Thoralf A 2024-08-02/20:22

        En hypotes är att vi närmar oss en ny istid med katastrofala effekter! Du svarade aldrig på mina frågor.

        Gilla

      • Profilbild för Anonym24 Anonym24 2024-08-02/21:47

        Om extemväder drabbar världen så drabbas vi också, tex minskad export, dyr import och massa folk som vill komma till oss. ” Koldioxiden”, jag har inte sagt att den skall ned. Jag kan inte bedöma om ökad koldioxidhalt är en orsak till ökad värme på jorden.Men personligen bryr jag inte om klimatet, lite kallare eller lite varmare, spelar ingen roll för mig. Det är bara att anpassa sig. ”Livets gas” ja allt levande innehåller kol men syre, väte osv får väl räknas in där. Hoppas det var svar på din fråga.

        Gilla

      • Profilbild för Thoralf A Thoralf A 2024-08-02/23:12

        På vilket sätt drabbar översvämning/jordskred i Kerala/Indien oss?

        Gilla

      • Profilbild för tompas11 tompas11 2024-08-02/23:46

        Koldioxid värmer ingenting. Den enda värmekällan vi har är solen. Ökad solinstrålning ger ett varmare klimat, minskad solinstrålning ger det motsatta. Jordens bana runt solen och jordaxelns lutning påverkar också klimatet. Koldioxid är absolut nödvändig för allt liv på jorden. Ingen koldioxid ingen växtlighet och därmed inget syre.

        Gilla

      • Profilbild för Anonym24 Anonym24 2024-08-03/11:35

        Thoralf , Du tycker inte att jag skall kommentera. Det hade dock varit intressant om du hade haft nån synpunkt på mina kommentarer.

        Gilla

      • Profilbild för Thoralf A Thoralf A 2024-08-03/11:48

        Jag har svarat på dina kommentarer ett flertal gånger men du är samtidigt mycket vag med vad du tycker och då är det inte så enkelt att svara. Men jag tycker att du borde läsa på.

        Gilla

      • Profilbild för Anonym24 Anonym24 2024-08-03/12:49

        Thoralf, okej jag skall försöka att inte vara vag i fortsättningen.

        Gilla

  7. Profilbild för Kalle Kalle 2024-08-02/13:25

    BITTE ASSARMO skriver i DGS, Det Goda Samhället.

    ## Expressen ivrar för fler terrorister på Sveriges gator ##

    ## Enligt Expressens nye gunstling rör det sig om fem personer under 18 år – unga män och kvinnor som fostrats till att hata allt vad den svenska demokratin representerar – samt tre kvinnor och ”ett tiotal” män. Drygt ett dussin terrorister som är det absolut sista vi behöver få in i det här landet. ##

    ## Oavsett orsak är en sak klar: Den förbannade agendajournalistiken, introducerad av malliga morgontidningens publicistiska ”underbarn” Wolodarski, är det sämsta som har hänt den svenska journalistkåren. Den är förödande för samhällsmoralen och för samhällets mående och borde skrotas fortare än Skråmos svärfar kan fälla sina krokodiltårar över terroristvännerna i kalifatet. ##

    https://detgodasamhallet.com/2024/08/02/bitte-assarmo-expressen-ivrar-for-fler-terrorister-pa-sveriges-gator/

    Låt dem stanna där de är. Ta inte in dem i sverige!!!

    Värna de svenska gränserna!!!

    Gilla

    • Profilbild för Ó Hyra Ó Hyra 2024-08-02/23:03

      I Danmark och Finland finns en viss kontroll. Sverige är vidöppet trots påståenden om motsatsen. Det är därför rumänska tjuvar och andra kriminella kan fortsätta att plåga befolkningen i år/decennium. Innan äckliga EU hade vi koll. Avskummet behövde ha visum för att komma in i landet.

      Gilla

  8. Profilbild för ivarandersson ivarandersson 2024-08-02/09:15

    Om Michael Tjernström slutade att andas ut koldioxid så skulle han snart vara död. Inandningsluften innehåller 400 ppm och utandningluften 4%. Nollutsläpp är inte hållbart ens för Michael Tjernström.

    Gillad av 3 personer

    • Profilbild för ericr45 ericr45 2024-08-02/12:32

      Komma dragandes med fakta på det där viset, kränkande, skäms på dig….. *asg*
      men Public Service är ju som de är….
      SR har över 2300 anställda, något måste de nog sysselsätta sig med…
      Med tanke på att så många radioprog görs av inhyr5da frilansare, är det berättigat att undra vad de gör på dagarna..
      Tomas Tengby t ex, en seriefigur i SR….
      Kollade hans lön. Inte illa alls, för att inte tala om ”kapitalinkomsterna”.

      Gilla

Kommentarer är stängda.