LÄMNAR FN:S GLOBALA KLIMAT KOALITION

Tack vare att jag följer börsen och alla ekonomitelegram så får man information som aldrig får uppmärksamhet i main stream media eller som bara får en liten notis som fladdrar förbi.

Ofta handlar det om nyheter som inte passar den agenda som de stora mediehusen bedriver inklusive public service.

En sådan nyhet berör FN:s globala klimat koalition med målet om nollutsläpp till 2050. Det officiella namnet är Net Zero Banking Alliance och beskrivs enligt följande.

”Medlemmar i koalitionen under namnet Net-Zero Banking Alliance lovade att anpassa sina ”utlånings-, investerings- och kapitalmarknadsaktiviteter med netto nollutsläpp av växthusgaser”.”

Det handlar alltså kort och gott om att gynna investeringar i förnyelsebar energi och missgynna andra investeringar. Det är med andra ord en minst sagt obehaglig sammanslutning. Undrar om de även missgynnar investeringar i kärnkraft.

Nu har det dock blivit strömavhopp i USA från denna koalition. Under de senaste veckorna har Morgan Stanley, Citigroup och Bank of America dragit sig ur klimatkoalitionen. Men även USA:s största bank, JP Morgan Chase, överväger att dra sig ur koalitionen.

Enligt NZBA ingår 140 olika banker världen över i klimatkoalitionen, De fyra svenska storbankerna ingår också i denna sammanslutning. Knappast förvånande med tanke på hur vänsterlutande till och med svenskt näringslivet blivit.

Idag finns det inga företagsledare som vågar yttra sig i den politiska debatten. Det är bara före detta företagsledare som t.ex. Scanias Leif Östling eller Sandviks Per-Olof Eriksson som vågar det.
Vi som är lite äldre kommer ihåg hur det var på 70-talet och 80-talet med Per Gyllenhammar och Percy Barnevik med flera.

Jag gissar att valet i USA och att tillträdande presidenten Donald Trump gör att bankerna i USA funderar över framtiden och om de inte borde förändra sin strategi.

De svenska bankerna och de europeiska bankerna borde nog också överväga att lämna NZBA om inte Europa och Sverige skall halka efter övriga världen ännu mer!

21 svar på “LÄMNAR FN:S GLOBALA KLIMAT KOALITION

  1. Profilbild för Johan Karlson Johan Karlson 2025-01-19/20:56

    Visa gärna statistik på att det alltid varit svårt att försäkra egendom i USA, och att alltså den påstådda kostnadsrusningen för väderrelaterade händelser inte skulle finnas.

    Gilla

  2. Profilbild för Johan Karlson Johan Karlson 2025-01-19/18:26

    Snabbt växande – stora tätbefolkade områden i olika delar i USA går inta att försäkra. Händer något i hemmet du bor i, finns ingen som är villig att betala en återuppbyggnad. Försäkringsbolagen anger att främsta orsak till det är just klimatförändringarna.

    https://www.youtube.com/watch?v=e8jj0Wm8JTs

    Gilla

    • Profilbild för Thoralf A Thoralf A 2025-01-19/18:35

      Du glömde svara på min fråga!

      Klart att försäkringsbolagen skyller på det när det brinner så ofta. Ni klimatalarmister har gett dem ett bombsäkert argument att slippa försäkra dessa hus!

      Gilla

      • Profilbild för Johan Karlson Johan Karlson 2025-01-19/19:29

        Tidigare har det ju varit lönsamt för försäkringsbolagen att försäkra de här befolkningstäta områden runtom i landet inklusive kustremsan ända ut till havet och riskerna har varit helt klart hanterbara. Inga problem. Nu är läget helt annorlunda. Och det är ju inte bara bränder, utan ökande frekvens av svåra stormar och översvämningar. Det är klart att något väldigt stort händer – och det är utomordentligt väl klarlagt vetenskapligt sett dessutom. Det är tydligt förutspått.

        Gilla

      • Profilbild för Thoralf A Thoralf A 2025-01-19/20:52

        Statistik motsäger det du påstår. Det är bara klimatalarmister som förutspår detta men verkligheten visar något annat. Vilket är helt logiskt!

        Gilla

  3. Profilbild för Kalle Kalle 2025-01-18/19:29

    ## I det sluttande planets nedre ände står Eritrea med utsträckt hand för att välkomna Sverige ##

    ## LEDARE [SAMNYTT]• Högsta domstolen valde att inte bevilja prövningstillstånd i det mål där Näthatsgranskaren Tomas Åberg stämt mig för grovt förtal. För mig personligen innebär det en månad bakom galler och för Samnytt kännbara ekonomiska kostnader. Allvarligast är dock att Sverige nu tar klivet över från frihetlig demokrati med pressfrihet till den skara auktoritära diktaturer där journalister kastas i fängelse om de med sin granskande journalistik förargar makten, och att det övriga mediaetablissemanget som borde uppröras i stället väljer att tiga.##

    https://samnytt.se/i-det-sluttande-planets-nedre-ande-star-eritrea-med-utstrackt-hand-for-att-valkomna-sverige

    Yttrandefriheten för svenska media verkar gå dåligt!!!

    Skrämmande att något sådant kan drabba media i just sverige!!!

    Mediakollegorna sviker när det kommer till kritan, mycket högtravande snack om andra länder men ack så lite verkstad i sverige när det behövs!!!

    Gilla

  4. Profilbild för Ove Ove 2025-01-18/18:16

    Mångkulturella helvetet

    Gillad av 1 person

  5. Profilbild för Kalle Kalle 2025-01-18/13:11

    PÅ MÅNDAG???

    President Trump skall sväras in för en ny mandatperiod på måndag. Är det någon som vet vid vilken svensk tid det sker???

    Kommer den att sändas i någon svensk TV-kanal???

    Kan någon utländsk TV-kanal rekomderas utan betalvägg eller copyright-hinder för invigningen av den amerikanske presidentposten.!!!

    Tackar på förhand 🙂

    Gilla

    • Profilbild för tompas11 tompas11 2025-01-18/14:09

      Googla på nedanstående så hittar du flera kanaler som kommer att sända live.

      WATCH LIVE: Donald Trump’s 2025 Inauguration

      Gilla

  6. Profilbild för ivarandersson ivarandersson 2025-01-18/09:48

    ”Ännu mer anmärkningsvärt att såväl muslimer, och därmed även undergrupperingen islamister, vid sidan av renodlade nazister åtnjuter ett högre förtroende än Sverigedemokraterna bland allmänheten enligt MPF expertrapport.Och att det, enligt expertrapporten, finns en tydlig opinion för att att i framtiden begränsa den allmänt hållna gruppen Sverigedemokraters demokratiska rättigheter.” Ledarsidorna.se

    Är folk galna eller undersökningen riggad?

    Gilla

  7. Profilbild för tompas11 tompas11 2025-01-18/09:29

    Termodynamikens första grundsats säger att energi varken kan förstöras eller förnyas, utan endast omvandlas mellan olika former.
    Således är det fel att tala om förnyelsebar energi, ty något sådant existerar inte.

    Gillad av 1 person

    • Profilbild för ivarandersson ivarandersson 2025-01-18/18:36

      I den gröna, virtuella FN-stödda världen finns förnybar energi för det har FN bestämt. Men i den verkliga världen finns inte förnybar energi.

      Gilla

  8. Profilbild för Christer Christer 2025-01-18/07:50

    Eftertankens kranka blekhet kommer att slå hårt mot fegisarna.

    Go Woke GO Broke blir allt mer relevant för flocken .

    Tappade hela Wallenbergsfären orienteringen . Det är nog därför de arbetar så intensivt med succesionsordningen inför nästa generationsskifte .

    Ytterligare en generation nickedockor kan bli förödande för dynastin Wallenberg .

    Se bara på Sverige efter Socialdemokraternas långa katastrofala Maktperiod .

    Gilla

  9. Profilbild för Bo Adolfsson Bo Adolfsson 2025-01-18/06:36

    Swebb-TV har tagit upp detta!

    Leif Östling heter han.

    Gilla

  10. Profilbild för 502V8S 502V8S 2025-01-18/00:54

    ”Scanias Stig Östling”. Leif Östling ska det väl vara!

    Gilla

    • Profilbild för Thoralf A Thoralf A 2025-01-18/08:46

      Helt rätt. Vet inte hur det blev Stig 😉

      Gilla

Kommentarer är stängda.