Det uppstod kalabalik vid en asfaltering under förra veckan vid Akacian. NCC skulle lägga ny asfalt vid slottet efter att man gjort en förstärkning av dagvattenhanteringen vid Charlotte Åkerlinds fastighet och närmsta granne till slottet. Charlotte Åkerlind protesterade vilt och efter en dialog och hot om handräckning från polis så avbröts arbetet tillfälligt, enligt Barometerns artikel.
Det är en tvist mellan Kalmar kommun och Charlott Åkerlind som pågått i mer än tio års tid. Sedan hennes hus blivit vattenskadat av inträngande vatten från omliggande gator på grund av en bristande eller helt avsaknad av dagvattenhantering i kvarteret och att Kalmar kommun höjt gatunivån.

Jag har skrivit tidigare om det på min blogg då jag anser att ansvariga på Kalmar kommun och då framförallt ansvariga socialdemokratiska politiker hanterat det mycket illa. Läs mitt tidigare blogginlägg.
Jag anser att det är ytterligare ett exempel på den härskarteknik som de ledande socialdemokratiska politikerna ägnar sig åt genom att mästra, nedvärdera, förminska, förlöjliga och göra personangrepp på de som de anser vara någon form av motståndare.
I synnerhet om det handlar om en kvinna!
I helgen var det en bra insändare i Barometern som tog upp socialdemokraternas härskarteknik efter att liberalernas Lotta Wahlmino valt att hoppa av politiken på grund av sossarnas härskarteknik.
Nu har även ledarsidan på Barometern lyft frågan i en artikel med rubriken ”Ingen riktig skotte i Kalmar”.

Jag har sagt och skrivit det många gånger att kommunalrådet Johan Persson är ingen riktig Socialdemokrat!
Till och med socialdemokratiska kvinnliga politiker har lämnar politiken på grund av den härskarkultur som råder inom Socialdemokraterna i Kalmar. Notera gilla från före detta EU-parlamenterikern Anna Lööf Hedh (S).

Annika Brodin lämnade politiken och kritiserade ledande socialdemokrater i Kalmar!
Socialdemokraterna och demokratin gravsattes redan under 1970-talet. Därefter tog demokraturens tjänare över S-partiet som lever gott och tryggt på skattebetalarna och omfattande lotteriverksamheter. Obegripligt att dagens S-väljare saknar kunskap.
GillaGillad av 2 personer
Annika Brodin är en av dem som går till mycket hårt angrepp mot Åkerlind på Barometerns Facebooksida om asfalteringen.
GillaGilla
Vad säger JP om saken?
https://www.barometern.se/2025-05-14/utbudet-av-lagenheter-nar-nya-rekord-alla-behovs-inte/
GillaGilla
Nu är den väl impregnerade gåsen Johan Persson tvungen att skaka av sig dropparna av skit som skvätter på honom. Den vanligaste metoden bland Socialdemokratiska Politiker är att skylla på andra . Helst Sverigedemokraterna.
GillaGillad av 1 person
Från Bulletin Polis stoppade otillåten Palestinademonstration
Vid sjutiden på morgonen samlades ett tiotal demonstranter för att manifestera stöd för Palestina på Vasaplatsen i Göteborg. Polisen åkte till platsen för att inleda dialog med demonstranterna, eftersom sammankomsten genomfördes utan nödvändiga tillstånd.
Vågade polisen agera eftersom det var en liten demonstration?
GillaGilla
Kommunalrådet Johan Persson är ingen riktig sosse utan endast en av många maktfullkomliga sossar.
GillaGillad av 1 person