OPPOSITIONENS AKTIEINNEHAV

Vänsteropposition är uppenbarligen inte så intresserad av att spara i aktier i någon större utsträckning. Det kanske är fult att äga aktier och inte ideologiskt riktigt om man är vänsterpolitiker. Det skulle rimma väldigt illa om man kritiserar alla profithungriga företagare och sedan själv äger aktier.

Men det finns några undantag!

Jag har nu gått igenom partierna i oppositionen och det som jag finner som mest anmärkningsvärda är de före detta ministrarna i den socialdemokratiska regeringen.

Statsrådens arvoden var 124 000 kronor under 2014 och är idag 161 000 kronor per månad. Satt man som statsråd i den socialdemokratiska regeringen under åren 2014-2022 så borde man kunnat spara en hel del pengar. Men när jag synar dessa före detta ministrar så har ingen anmält ett aktieinnehav större än två prisbasbelopp.

Finns det ett ideologiskt förbud mot aktieinnehav?

Av vänsterpartiets 24 riksdagsledamöter så har ingen anmält något aktieinnehav.

Miljöpartiet har två av 18 ledamöter anmält aktieinnehav. I Centerpartiet har 6 ledamöter av 24 ledamöter anmält ett aktieinnehav och inom Socialdemokraterna har 12 av 110 ledamöter anmält ett aktieinnehav.

Nedan följer en lista på vilka ledamöter i oppositionen som anmält ett aktieinnehav större än två prisbasbelopp och vilka aktier det gäller. Notera att det inte är förbjudet att anmäla aktieinnehav som är mindre än två prisbasbelopp. Tyvärr så framgår inte värdet av varje aktieinnehav.

En av dessa uppgifter är helt felaktig. Det är socialdemokraten Johanna Haraldsson som uppgett Swedish Match så sent som 2025. Men Swedish Match blev uppköpta av Phillip Morris under 2022 och avnoterades från börsen.

Trots att försvarskoncernen SAAB aktie har ökat med ca 1 000 procent sedan 2022 så har ingen av oppositionen tydligen en aktiepost i företaget. Lite märkligt tycker jag.

Men som jag skrev i mitt förra inlägg så behöver man som riksdagsledamot under 2025 bara uppge aktieinnehav som överstiger 117 600 kronor.

PS

Återkommer med majoritetens aktieinnehav i ett kommande inlägg.

8 svar på “OPPOSITIONENS AKTIEINNEHAV

  1. Profilbild för Högt hårfäste Högt hårfäste 2025-07-06/23:32

    Ska värdet baseras på när man köpte dem, eller hur de ändras över tid? Ska man meddela förändringar? Är nog inte många som gör.

    Gilla

    • Profilbild för Thoralf A Thoralf A 2025-07-07/10:29

      När det gäller statsråd så anmäler de både köp och försäljningar.

      När det gäller riksdagens ledamöter så är det ju bara om något aktieinnehav ökar i värde eller minskar i värde i förhållande till två prisbasbelopp som kräver en anmälan. Om ett aktieinnehav ökar från 200 tkr till 300 tkr behöver ju inte anmälas.

      Gilla

  2. Profilbild för Anonym24 Anonym24 2025-07-06/16:24

    Tycker att det är bra om riksdagsledamöter har aktier. Då kanske är mer intresserade av näringslivets problem. Vi lever ju alla av näringslivet.

    Jag vet inte om riksdagsledamöterna fruar och män, måste redovisa vad de har.

    Gilla

    • Profilbild för Thoralf A Thoralf A 2025-07-06/17:46

      Nej, riksdagsledamöterna behöver inte uppge övriga i familjens aktieinnehav. Det måste däremot statsråd.

      Gilla

  3. Profilbild för ivarandersson ivarandersson 2025-07-06/09:28

    Vänsteropposition riskerar bara andras pengar när det gäller riskfyllda placeringar. De egna pengarna är säkert placerade på ett bankkonto med låg ränta men vänsteropposition är avundsjuka på andras aktieplaceringar som oftast ger bra avkastning med utdelning och värdeökning.

    Gilla

    • Profilbild för Thoralf A Thoralf A 2025-07-06/10:22

      Jag är så gammal att jag kommer ihåg när ordet finansvalpar myntades.

      ”Uttrycket användes först i Veckans Affärer våren 1987, när tidningens dåvarande redaktionssekreterare Pieter Tham kläckte en rubrik till en artikel om börsmäklarnas löner. Uttrycket fick sitt genombrott när LO-ordföranden Stig Malm i sitt 1 maj-tal ondgjorde sig över ”knapptryckarna” och ”finansvalparna”.”

      Gilla

      • Profilbild för Ingemar Ekman Ingemar Ekman 2025-07-06/20:47

        Thoralf

        Jag är ännu äldre så jag kommer ihåg när media hyllade finansmän som gjorde aktieklipp. Man köpte upp företag, plockade bort icke lönsamma delar, fick bra bokslut och sålde företaget vidare med vinst. Ett klipp. Att den icke lönsamma delen kanske var viktig i det hela var inte så noga. Jag var då anställd på ett företag som drabbades av klipparen Anders Wall. Företaget levde inte speciellt länge efter sönderslagningen.

        Jag brukar ta som exempel Volvo. Reservdelsförsäljningen var mycket mer lönsam än biltillverkningen. Hade finansräknenissarna lyckats sätta tänderna i Volvo på den tiden hade dom lagt ner biltillverkningen och satsat på reservdelarna. Allt för att få ett bra bokslut och sälja företaget med vinst. Lite hårddraget, men ni förstår säkert vad jag menar.

        Gilla

      • Profilbild för Thoralf A Thoralf A 2025-07-06/22:45

        Jag är också så gammal att jag kommer ihåg det och ibland var det nog nödvändigt att rensa bort olönsamma delar i ett företag.

        Gilla

Kommentarer är stängda.