
För några dagar sedan skrev Barometern om krisen för bostadsbolagen med outhyrda lägenheter i det nya bostadsområdet Snurrom. Den som följt min blogg under ett antal år vet att jag varnat för hur detta område skulle kunna utvecklas till ett nytt utanförskapsområde.
Jag har nu även gjort en egen granskning som visar på en katastrofal utveckling det senaste året.
Men Socialdemokraterna med kommunalrådet Johan Persson i spetsen har drivit på bostadsbyggandet i Kalmar under snart 10 år och inte minst Snurrom där statliga bidrag och subventioner har utnyttjas för att bygga enklare och mindre hyresbostäder. Idag finns det närmare 1 000 lägenheter i Snurrom, nästan alla hyresrätter.
I Barometerns artikel börjar man med att intervjua polisen.
”Den relativt nya stadsdelen Snurrom har snabbt fått ett dåligt rykte efter en skjutning mot ett av husen, samt problem med stölder, narkotikabrott och våldsbrott.
– Man hade svårt att fylla alla lägenheterna och hyrde ut till personer som vållade problem. Och de i sin tur drog till sig andra personer som orsakade mer problem, sade kommunpolisen Niko Kalcidis tidigare till Barometern.”
Enligt uppgifter jag fått tidigare så skall Malmö kommun placerat några icke önskvärda personer i Snurrom. Undrar om det är det som kommunpolisen Niko Kalcidis syftar på?
Inget av bostadsbolagen vill uppge hur många lediga lägenheter som inte är uthyrda i Snurrom men företaget Nvikia uppger att man har 47 outhyrda lägenheter i Kalmar men då ingår även andra bostadsområden.
Det Kalmarbaserade bostadsbolaget LW Fastigheter vill inte uppge hur många av deras 192 lägenheter i Snurrom som står tomma. Rikshem med ca 225 lägenheter i Snurrom säger sig bara ha ett tiotal outhyrda lägenheter i området.
”EA Fastigheter äger 48 hyresrätter i Snurrom i trevåningshus.
– Vi har inte haft några problem i Snurrom, vi har varit rätt tuffa med vad vi har för hyresgäster. Vi har lite mindre hus, det är en annan känsla, säger delägaren Pär Eriksson.”
När jag kollar vilka hyresgästerna är i deras fastigheter så förstår man vad Pär Eriksson menar med att vara ”rätt tuff med vad vi har för hyresgäster”. Det innebär i praktiken mycket få hyresgäster med utländsk bakgrund men det får man ju inte säga ostraffad i Sverige.
Nivikas Joakim Dicker säger till Barometern följande.
”Jag vet inte om det är fel klientel som skrämmer bort folk. Det verkar vara lite sämre service i området. Folk verkar vara irriterade och flyttar därifrån. Vi har aldrig lika många som flyttar in som flyttar därifrån.”
Igår åkte jag runt i Kalmar med en god vän som flyttade ifrån Kalmar för tio år sedan. Vi körde runt i stan och kollade på det mesta som byggts under de senaste åren och hur staden utvecklats.
När vi åkte runt i Snurrom så blev jag väldigt överraskad över hur många lägenheter som såg ut att vara outhyrda, betydligt mer än vad jag tidigare sett.
Eftersom jag hela tiden har haft mina negativa åsikter om Snurrom så har jag på olika sätt skapat min egen statistik över boende i området genom folkbokföringen och de sajter som finns på nätet där man kan få fram uppgifter om boende. Jag har koncentrerat mig på de något större fastigheterna, inte mindre radhusliknande fastigheter, utan huskroppar med mer än 20 lägenheter i varje.
I folkbokföringsuppgifterna som är offentliga finns bara personer som är 16 år eller äldre så i de siffror som jag nu kommer redovisa finns alltså inte barn med. Samtidigt så utgör singelhushåll en stor majoritet i detta område.
Befolkningsutvecklingen är skrämmande! I januari 2021 bodde ca 720 personer (äldre än 16 år) i området. I februari 2022 hade det ökat till ca 920 personer. Men just nu har antalet minskat till ca 670 personer.
På ett år har antalet boende som är 16 år eller äldre minskat med 250 personer, vilket motsvarar närmare 30 procent!
Om man sedan synar namnen på de boende så blir utvecklingen än mer dramatisk. I januari 2021 bodde ca 530 personer i området som hade svenskklingande namn, i februari 2022 hade det ökat till ca 660 personer men fram till idag har det minskat till ca 400 personer.
En minskning med ca 260 personer med svenskklingande namn! Det innebär att hela befolkningsminskningen i Snurrom utgörs av personer med svenskklingande namn. I procent är alltså minskningen hela 40 procent.
I januari 2021 var andelen med utländsk klingande namn ca 25 procent, i februari 2022 hade det ökat till ca 28 procent och idag är det hela 40 procent!
En fullständigt katastrofal utveckling! Svenskarna flyttar till andra delar av staden och jag förstår dem. Det har startat en white flight i Snurrom!
Givetvis så tar Barometern inte upp denna del av utvecklingen i sin artikel. Barometern brukar heller inte lägga någon energi för att få fram liknande uppgifter. Uppgifter som de säkert kan köpa från SCB eller folkbokföringen.
Sedan kommer vi till antalet outhyrda lägenheter. Det jag kan se är hur många lägenheter som det inte finns någon som är folkbokförd i. Det finns säkert en mindre andel lägenheter som är uthyrda men där personerna är skrivna på någon annan adress.
I de granskade fastigheterna i Snurrom finns ca 880 lägenheter och i ca 330 av dessa lägenheter finns alltså ingen boende som är folkbokförd. Närmare 40 procent.
I Rikshems fastigheter som i Barometern artikel anger ett tiotal outhyrda lägenheter, så är det ca 45 lägenheter där det inte finns någon folkbokförd.
LW Fastigheter ville inte uppge antalet outhyrda lägenheter till Barometern men på sin webbsida har de 9 lägenheter lediga men det är nog bara en av varje typ som visas. Av LW Fastigheters 192 lägenheter i Snurrom så har 90 lägenheter ingen som är folkbokförd där. Alltså i ca 47 procent av lägenheterna finns det ingen folkbokförd!
I de två hus som Magnolia bostad uppförde med totalt 168 lägenheter råder ungefär som förhållande enligt min granskning eller ännu värre. Av dessa 168 lägenheter har 90 lägenheter ingen person som är folkbokförd. Det vill säga ca 53 procent av lägenheterna.
Nu hoppas samtliga bostadsbolag att utvecklingen skall vända när den nya simhallen står färdig i Snurrom 2025. Jag är inte lika övertygad. Jag protesterade i kommunfullmäktige när majoriteten drev igenom att placera denna friskvårdsanläggning med ny simhall 6 km norr om Kalmar centrum och varnade för en negativ utveckling av bostadsområdet i Snurrom. Jag och SD yrkade då på en placering vid Tallhagen bara ett stenkast från centrum.
Men de maktfullkomliga Socialdemokraterna drev igenom placeringen vid Snurrom med stöd av flera andra partier i kommunfullmäktige.
Om utvecklingen fortsätter i Snurrom med white flight så kommer friskvårdsanläggning hamna i en ”no go zon” med en majoritet av invandrare och då vet vi hur det brukar sluta med invandrarkillar som terroriserar tjejer och svenska barnfamiljer. Men i praktiken så är det nog redan ett så kallat utanförskapsområde.
Friskvårdsanläggningen och simhallen riskerar då att tappa många besökare och bli en ekonomisk katastrof för Kalmar kommun. Men framför allt för svenskarna i Kalmar som tvingas betala via skattsedeln!
Motala har 30 944 invånare. 👍😊
Ulf Kristersson:
”Läget är utomordentligt allvarligt. Enligt polisen är nu ca 30 000 personer antingen med i eller har koppling till de kriminella gängen. Tre nya personer tillkommer varje dag. Våldet blir allt grövre, likgiltigare och tränger allt längre ned i åldrarna. Samtidigt har rättsstaten och socialstaten inte rustats för uppgiften”
GillaGillad av 1 person
Expressen: ” För bara tjugo år sedan var en skjutning närmast något oerhört. I dag toppar Sverige statistiken för dödligt skjutvapenvåld i Europa. När det kommer till sprängdåd är knarkkrigets Mexiko den närmaste motsvarigheten.”
Man vet att det för tjugo år sedan var oerhört ovanligt med skjutningar och sprängdåd. Varför fortsätter man då att fylla på med mördare från muslimska och afrikanska länder? Det kan bara betyda att man tycker det är något bra och önskvärt med mord och sprängningar?
Det finns ingen annan rimlig förklaring.
Jens Ganman: ”Vilka fyllde förorterna (egentligen hela Sverige) med människor som känner lite eller ingen samhörighet med det svenska samhället och med västerländska värderingar? Vem byggde, med berått mod, på den ”integrationskuld” vi aldrig kommer att kunna beta av? Vem sålde in det vansinniga mångkulturexperimentet med maximen: ‘Vinst lite längre fram’…?
GillaGillad av 3 personer
Vad håller SD på med?? Kan du svara på det Thoralf?
”På fredagen stod det klart att SD även gett upp sitt traditionella motstånd i invandringsfrågan, när den svenska regeringen med SD:s stöd röstade ja till EU:s kontroversiella förslag om tvångsinvandring i EU:s ministerråd.
https://www.friatider.se/efter-invan…s-i-regeringen
Hur ser ni på SD:s slutgiltiga ståndpunkt i frågan och dess framtida konsekvenser för Sverige och SD som parti?”
GillaGillad av 1 person
Thoralf kan se på SD:s krumbukter med ett leende. Det är Jimmie som ska stå till svars. Men där är det tystnad.
Just nu finns det två som står stadigt för sina åsikter: Gustav Kesselstrand Alternativ för Sverige och Markus Allard Örebropartiet.
GillaGillad av 2 personer
thoralf gör blogginlägg om SD, vad håller dom på med??
GillaGilla
Skriver i princip inte om SD.
GillaGillad av 1 person
Hur man förstör ett välfungerande land på kortast möjliga tid?
PST-sjef Beate Gangås (Lesbisk)
Politidirektør Benedicte Bjørnland,
Oslos politimester Ida Melbo Øystese
Beate Gangås: ”Alla ska rösta när vi går till val på måndag. Förutom vita, heterosexuella män mellan 40 och 50 år utan funktionsnedsättning”
Det här säger alltså en polis?
https://www.document.no/2023/06/09/psts-blindsone-hadde-hoy-bevissthet-om-hoyreekstreme-ignorerte-islamistene/
GillaGillad av 2 personer
När muslimen inte klär ut sig till lantbrukare så tar han på sig rollen som homosexuella och transpersoners beskyddare. Det är fanimej patetiskt? Han får väl fråga imamen i Stockholms moské hur man bäst tar till vara Hbtqip-personers rättigheter? Jag gissar att imamen föreslår lyftkransmodellen.
Hur länge ska den här förbannade parodin få tillåtas pågå?
Demirok rasar mot Musk-meme: ”Homofobi och transfobi”
https://nyheteridag.se/demirok-rasar-mot-musk-meme-homofobi-och-transfobi/
GillaGillad av 2 personer
COSMIK DEBRIS,
Du undrar hur länge ska den här förbannade parodin få tillåtas pågå? Jag hoppas den fortsätter ett bra tag till, ju längre desto bättre !!
Låt muslimen fortsätta att skrämma iväg alla gamla centerpartistiska kärnväljare, jag hoppas och tror, att inom ett år har han lyckats nå en god bit under 4% och får han fortsätta så har han säkert nått en bra bit under 3% till valet 2026 !!
//Gunnar
GillaGilla
Men om den falske muslimen lyckas med att fylla 🇹🇷enterpartiet med muslimer så kan det bli obehagligt.
GillaGilla
Ja, de är nog tillräckligt många. Då kan de väga vågskålen så att Arga Andersson tar makten. Då blir det farligt på allvar.
GillaGilla
## DET RÅDER RENA KRIGET I LANDET – VAR ÄR STATENS VÅLDSKAPITAL? ##
## Dödliga eldstrider utkämpas på svenska gator. Skjutningarna blir allt fler. Polisen är fullständigt oförmögen att upprätthålla ordningen. Polisen har attityden att först får de kriminella begå brott, sedan utreder man bakom skrivbord vad som hänt. Det duger inte! ##
## I en rättsstat värd namnet har ordningsmakten kontroll. Polis ser till att skjutningar inte sker. Man är proaktiv. Kämpar ner buset. Men i Sverige har vänsterkriminologer fått styra inte bara S-regeringar utan också tidigare borgerliga regeringar. ##
## En vänsterpartistisk psykolog har varit rektor vid Polishögskolan. Det ger en förklaring till att polisen inte klarar av att möta det våldskapital som kommit till Sverige från världens mest våldsbenägna regioner genom den så generösa invandringen. ##
https://samtiden.nu/2023/06/det-rader-rena-kriget-i-landet-var-ar-statens-valdskapital/
VAR är statens våldskapital ???
Är batongerna bortrationaliserade av vänsterblivna!!!
Sverige är sämst nu vad det än gäller i jämförelse med EU!!!
GillaGillad av 2 personer
Vad skall man skylla på när det gäller Snurrom? I de gamla miljonprogrammen skyllde man på att husen var så slitna och att bara stackars invandrare tvingades bo där. Det dög inte åt svenskarna. Snurrom verkar gå åt samma håll så vad beror det på? Kan det bero på att om andelen invandrare blir för stor i ett område så kommer problemen som ett brev på posten. Samma sak med hela landet. Återvandring i väldigt stor omfattning måste till innan landet går fullständigt åt skogen.
GillaGillad av 2 personer
Off topic.
Jag har länge misstänkt att Migrationsverket är en riktigt suspekt inrättning, men efter att jag kikat på denna video har mina värsta farhågor verkligen besannats !!
”Verksamheten” som bedrivs på Migrationsverket kan liknas vid en fars, man tror, fan i mig, inte det är sant !! Till råga på eländet har allt detta varit känt i många år, men ”journalisterna” på SVT/SR och dagspressen har blundat och förmodligen även hjälpt till att mörka denna skandal !!
//Gunnar
GillaGillad av 3 personer
Snurrom måste vara JP och kommunstyrelsens största misslyckande, näst efter Fanerdun.
OT.
47 sökanden, men ingen dög åt Annette Andersson och Kalmar kommun. Är intresset så svagt att söka till Kalmar, så det bara är lågkvalificerade intressenter? Högst märkligt!
https://www.barometern.se/kalmar/kommunen-omorganiserar-ska-inte-anstalla-en-naringslivschef/
GillaGillad av 1 person
Det är väl för att Annette eller JP hittat någon bekant i ledet som vill ha tjänsten, i sann svågerpolitikanda.
GillaGillad av 2 personer
Varför i hel-ete placerar man en sinhall i ingemansland och i ett getto? Hål i huvudet? 🙄
GillaGillad av 2 personer
OT, men det svenska rättssamhället är totalt under isen, den gängkriminelle babbe som körde ihjäl en elvaåring pojke har släppts på fri fot trots att han är misstänkt för vållande till annans död, grov vårdslöshet i trafik, grovt rattfylleri samt narkotikabrott. Som jämförelse kan ex nämnas industrimannen Karl Hedin som satt häktad i många veckor för han var misstänkt för att TÄNKT att jaga och döda en varg. Han blev sedermera släppt och totalt frikänd.Vad är det för fel på lagarna, åklagarna eller hela systemet när man låter kriminella babblar skapar kaos i samhället men sätter in drivande entrepenörer i häktet för misstänkt TANKEBROTT?
GillaGillad av 3 personer
Rättsväsendet är rädd för gängkriminella och invandrare. Det kan bli störningar runt egna boendet och krav på skadestånd på grund av påstådd diskriminering; där finns också en DO utan omdöme.
GillaGillad av 1 person
Jag har för mig att jag läste att det döda barnet också hade utländska rötter. Kanske en förklaring till att svenskt rättsväsende inte fungerar som det borde i detta fall?
GillaGilla
Gängkriget i Stockholm har blommat ut för fullt och det skjuts i många invandrar-ghetton där de senaste dygnen. (Kanske mer saft, bullar och fritidsgårdar plus lite mysiga grillkvällar med polisen vore på plats?) I korkade PK-politikers hjärnor är nog det lösningen? I verkligheten så är ordentliga fängelsestraff, utvisning av hela klaner och stopp för invandring lösningen. Inte ens SD som numera är godkända av EU för att bli regeringsparti och uppvaktar om godkännande från USA för samma sak känns som något parti som vill stoppa galenskapen.
GillaGilla
Tydligen inte så många som hajade till över att ett svenskt parti SD som kallar sig opposition måste få godkännande av sina utländska herrar innan de får bli en del av regimen. Tydligen har indoktrineringen varit mycket effektiv? Inte mycket kvar av ”demokrati” längre…
GillaGilla
Vad säger Johan Persson om Snurrom?
GillaGilla
Han säger givetvis ingenting! Det negativa får någon annan ta ansvar för!
GillaGilla
Statliga bidrag och subventioner har utnyttjas för att bygga enklare och mindre hyresbostäder. Dessa bostäder var väl avsedda för Arbetarpartiets valboskap. När nu den rödgröna regeringen avgått, och ersatts med en blågul regering, är det svårt kanske omöjlig att fylla dessa bostäder. Nu måste Johan Persson visa vad han kan göra med denna ”utmaning” eller som vi andra säger problem.
GillaGillad av 1 person
Vad kallas det när babbar/muslimer flyttar ut till friska och välmående kustsamhällen?
”Gymkedjan Nordic Wellness anläggning i Göteborgsstadsdelen Angered har tvingats stänga efter att kriminella från det släktbaserade nätverket Ali Khan hotat andra besökare, enligt uppgifter till GP[…]En kvinna som bor i området berättar hur hon hotats av medlemmar ur Ali Khan-nätverket. – Han hade ett träningsredskap i handen och hotade att slå ihjäl mig”
Varför skickar man inte attackflatorna, batikmilisen och sojabataljonen till Angered/Hammarkullen för att rensa upp bland kaosmuslimerna?
Jag kan meddela att jag från säker källa fått reda på att delar av Ali Khan-klanen har flyttat ut till västkusten för att undgå polisens punktmarkering. Nu väntar vi bara på skottlossning på Smögenbryggan, bombdåd i Kungshamn, förnedringsrån i Hamburgsund och beskyddarverksamhet i Hunnebostrand. Det går bra nu?
Influencers och it-miljonärer, huk´ er i sjöbodarne – för nu laddar muslimerna ôm!
Kriminella kräver att träna gratis och hotar personalen – nu stängs gymmet ner
https://www.flashback.org/t3524959
Kvinna berättar: Hotades av klanmedlem på gymmet
https://www.expressen.se/nyheter/kvinna-berattar-hotades-av-klanmedlem-pa-gymmet/
GillaGillad av 1 person
Cosmik Debris, ja visst! Men vilken myndighet törs tolka svensk lag så att man kan stoppa våldsverkare på allvar? Möjligen skulle ministern med ett antal förbehåll våga tillsätta en utredning.
GillaGillad av 1 person
Ja, som vanligt Thoralf har du levererat ett förstklassigt journalistiskt arbete.
På sätt och vis är det märkligt att Barometen inte erbjuder en anställning. De tycks ju inte ha några anställda journalister.
Det som sker är ett tecken/fenomen på massinvandringens konsekvenser.
Under decennier har detta fått pågå utan att någon i etablissemanget har sagt
STOPP. Vi tar en paus och utvärderar. Vi har ju sett de fruktansvärda konsekvenserna och de offer som skördats i den svenska befolkningen.
GillaGillad av 6 personer