NU BORDE 240 LEDAMÖTER STÖDJA EN ÖVERGÅNGSREGEL FÖR 57:ORNA

Vid gårdagens möte i Skatteutskottet i riksdagen behandlades ett utskottsinitiativ från Vänsterpartiet.

Utskottsinitiativet innehåller tre förslag som Vänsterpartier vill att skatteutskottet och senare hela riksdagen ska tillkännage för regeringen.

1. Att regeringen snarast återkommer med förslag om övergångsregler avseende förhöjt grundavdrag för pensionärer födda 1957.

2. Att regeringen snarast återkommer med förslag om hur pensionärer födda 1957 ska kompenseras för den tid då de inte haft rätt till förhöjt grundavdrag.

3. Att regeringen snarast återkommer med förslag om att dra tillbaka den höjda åldersgränsen för det förhöjda grundavdraget så att inte heller kommande årskullar pensionärer drabbas av högre skatt på detta sätt.

Enligt Ilona Szatmari Waldau (V) så anslöt nu Socialdemokraterna för första gången till ett utskottsinitiativ i denna fråga. Tidigare har bara V och MP ställt sig bakom detta.

Nu ställde sig även Socialdemokraterna bakom förslag 1 och 2 men inte förslag 3.

Centerpartiet ville att initiativet ska fortsätta beredningen, dvs. fortsätta diskutera och få mer information.

Regeringspartierna och SD ville inte gå vidare med utskottsinitiativet utan hänvisade till höstens budgetförhandlingar under diskussionen i Skatteutskottet.

Min kommentar är att det är en framgång att nu Socialdemokraterna nu instämmer att det skall införas en övergångsregel för oss som är födda 1957. Det ökar trycket på den sittande regeringen men också på SD.

Det var ytterligare ett steg framåt!

I praktiken så finns det nu en majoritet för att införa en övergångsregel eftersom även SD och KD sagt sig också stödja det. Därmed skulle faktiskt hela 240 ledamöter av riksdagens 349 ledamöter vara för ett införande av en övergångsregel som skulle kompensera 57:orna för det uteblivna förhöjda grundavdraget på pensionerna under 2023.

Nu är det bara Moderaterna, Liberalerna och Centerpartiet som inte ställt sig bakom en övergångsregel!

Nu skall det bli intressant att prata med framför allt Socialdemokrater under Almedalsveckan i Visby, som sannolikt nu inte kommer ha tunghäfta. Frågan är om de kommer erkänna sitt eget misstag med propositionen som beslutades den 31 maj 2022. När Ardalan Shekarabi (S) var ansvarig socialförsäkringsminister.

8 svar på “NU BORDE 240 LEDAMÖTER STÖDJA EN ÖVERGÅNGSREGEL FÖR 57:ORNA

  1. Profilbild för Goliat Goliat 2023-06-15/01:12

    Undra om JP kommer blogga om SAS avveckling av flyglinjen Kalmar – Stockholm/Arlanda? Sådana nederlag vill han inte skriva om.

    Gilla

    • Profilbild för Thoralf A Thoralf A 2023-06-15/06:58

      Helt uppslag i dagens Barometern men ingen intervju med Johan Persson. Hur tolkar man det? Vägrar JP att svara på frågor eller är det dålig journalistik?

      Gillad av 1 person

      • Profilbild för Goliat Goliat 2023-06-15/10:08

        Det enda jag hört från honom är en kort intervju på radio Kalmar att han hoppas det blir fler avgångar till Frankfurt istället, hur nu det ska kompensera!?!

        Det kommer fortsätta vara tyst från honom. Sanslös gubbe!

        Gilla

  2. Profilbild för ivarandersson ivarandersson 2023-06-14/18:41

    Thoralf
    Det verkar som att många politiker tar sitt förnuft till fånga. Träget arbete lönar sig.

    Gillad av 2 personer

  3. Profilbild för turrim turrim 2023-06-14/16:43

    Det ska bli intressant att se vilka som törs tala med dig i Almedalen. Jag hoppas att vi också får veta vilka som snabbt tar den långa omvägen vid partivarning för din uppehållsplats.

    Gillad av 1 person

Kommentarer är stängda.