INGA SKYFALL I KALMAR TROTS ÖKAD ÅRSNEDERBÖRD

Nu har klimatalarmisterna fokuserat på regnväder då det regnat i Sverige men vissa skribenter är lite försiktiga eller undviker det vedertagna begreppet skyfall, utan använder hellre typ ”monsterregn”, katastroregn” eller liknade då dessa inte har någon bestämd definition. Då kan de knappast bli angripna för felaktigheter.

Rubrik Expressen 14 augusti 2023.

 Så här skriver SMHI om definitionen av skyfall.

”SMHI:s mer strikta definition av skyfall är minst 50 mm på en timme eller minst 1 mm på en minut.

Lite förenklat kan man säga att en nederbördsmängd på 40 mm per dygn ofta uppfattas som skyfall. När så mycket som 90 mm faller på 24 timmar får man höga flöden i vattendrag med risk för ras och översvämningar i det utsatta området.”

Nederbördsmängd på 40 mm per dygn uppfattas som skyfall men per definition är det alltså inte skyfall.

Jag bestämde mig därför att analysera ”skyfall” i Kalmar! Jag har nu laddat hem data från SMHI för mätstationen i Kalmar. Jag har sedan analyserat dessa data för de två senaste klimatperioderna, 1961-1990 och 1991-2020. Sedan har jag även kollat 2021 och 2022 förstås.

Under dessa dryga 60 år har Kalmar bara haft tre dygn med mer än 50 millimeter regn. Den 29 juli 2003 med 73 mm, 9 juli 2004 med 55 mm och 24 juli 2010 med 73 mm.

Regnet den 9 juli 2004 nämndes knappt i Barometern. Däremot skapade regnet 2003 en del översvämningar framförallt i Oxhagen. Regnet 2010 nämns också i Barometern med någon bild från en parkeringsplats. Men av artiklarna så framgår det att det regnat under flera timmar vid dessa tillfällen och därmed så kan man dra slutsatsen att det inte varit några skyfall enligt den definition som SMHI använder.

Inga skyfall i Kalmar på de senaste dryga 60 åren enligt SMHI:s strikta definition!

Men när man analyserar data så ser man dock en del andra saker i statistiken i synnerhet om man använder grafik för att se utvecklingen och trender.  

Sedan 60-talet har årsnederbörden ökat med ca 50 mm under dessa två klimatperioder.

Den ökade årsnederbörden i Kalmar är givetvis inget negativt utan något mycket positivt för vår region.

Det innebär bättre förutsättningar för jordbruket och för skogsbruket. Risken för torka och lågt grundvatten minskar vid mer nederbörd. Mer nederbörd ger också generellt högre skördar och bättre tillväxt av våra skogar i synnerhet när även medeltemperaturen ökat något även om ett enskilt år som t.ex. 2018 kan vara besvärligt med en torrperiod. Men det inträffade även en liknande torrperiod redan 1868. Det vill säga innan någon klimatförändring.

Jag har dock inte sett en enda rad i media om att den ökande årsnederbörden är något positivt!

Men om man bara granskar tiden sedan 1991 så har ingen ökning skett, utan snarare kan man se en liten trend med en minskning i årsnederbörd. Tvärt emot vad IPCC och alla klimatalarmister påstår.

Sedan har vi det här med extremväder som uppenbarligen knappast gäller i Kalmar och skyfall. Eftersom vi inte haft några skyfall i Kalmar de senaste 60 åren så väljer jag en annan gräns för mycket regn. Jag väljer 20 mm regn och kollar hur många dygn vi haft 20 mm eller mer under ett dygn för varje år sedan 1961 och då får jag följande diagram.

Trenden är stigande och det är ju ganska naturligt eftersom årsnederbörden ökat med ca 50 mm sedan tidigt 60-tal. Men jag noterar också att det också förekommer år där vi inte ens haft 20 mm regn ett enda dygn under ett helt år. Detta har inträffat även under 2000-talet.

Men väljer jag istället att bara titta på den senaste klimatperioden (normalperioden) så får jag följande diagram.

Då visar även detta diagram en minskande trend och frekvens av antal dygn med mer än 20 mm nederbörd.

Nu kanske den som är kritisk mot mitt val av 20 mm nederbörd tror att jag valt det med avsikt men i så fall visar jag även utvecklingen för dygn med mer än 10 mm nederbörd. Först för perioden 1961-2022.

En stigande trend för denna tidsperiod.

Men även för perioden 1991-2022 så visar den en sjunkande trend.

SMHI mäter också antalet nederbördsdygn och för Kalmar ser det ut enligt nedan.

Det saknas värde för 2007 då mätningen var ur funktion en tid.

Man ser tydligt hur antalet nederbördsdagar ökade från början av 60-talet till 90-talet men sedan har antalet nederbördsdagar planat ut och är relativt konstant.

Man kan väl säga att verkliga data inte riktigt överensstämmer med klimatalarmisternas budskap eller med hur media och inte minst lokalmedia rapporterar om utvecklingen. Om man läser och lyssnar till media som fungerar som megafon åt IPCC så får man en helt annan uppfattning om utvecklingen.

Jag utgår dock helt och hållet från uppmätta data och riktig statistik, inte några politiskt korrekta och ytterst osäkra prognoser. Jag är inte det minsta orolig för framtiden!

Så här säger Kalmars mäktigaste politiker Lena Hallengren (S).

26 svar på “INGA SKYFALL I KALMAR TROTS ÖKAD ÅRSNEDERBÖRD

  1. Profilbild för Benny Benny 2023-08-17/21:41

    För den minnesgode så sa klimatskojarna efter sommaren 2017 att vi måste räkna med regniga blöta somrar framöver? Men bara året efter 2018 så bytte man spår och började yra om vattenbrist, torrsomrar och extremvärme. Sedan blev somrarna som vanligt igen men då flyttade man fokus till Medelhavet och började yra om att extremvärme är 30-35 grader när det bara är vanlig sommar vid Medelhavsregionen. Alarmisterna har bråda dagar att hålla klimatljuget vid liv så att folk inte märker att någon klimatkris inte existerar mer än i klimathysterikernas hjärnor där det nog är extremvärme och att det är blodet som kokar hos dessa individer och inte oceanerna!

    Gilla

  2. Profilbild för ivarandersson ivarandersson 2023-08-17/10:30

    Off Topic 2
    ”Men med behandlingen av dem som är födda 1957 slog Ardalan Shekarabi alla usla tidigare bottenrekord. De blev bortglömda när riktåldern för pensionering höjdes från 65 till 66 år. Hux flux ändrades reglerna så att den årskullen i snitt måste betala 2 000 kronor mer i skatt varje månad än de som är yngre och äldre. En del av dem hade redan gått i pension vid 65 år i trygg förvissning om att de hade rätt till höjt skatteavdrag. ”
    Ledare i Expressen

    Gilla

  3. Profilbild för ivarandersson ivarandersson 2023-08-17/08:57

    Off Topic
    ”Att neka lantbrukare skyddsjakt på varg bryter mot lagen, skriver LRF i en debattartikel. Nu vill de driva frågan i domstol.”
    ”Länsstyrelserna kräver att samma varg ska ha genomfört minst fyra attacker inom en viss tidsperiod för att den ska få skjutas, skriver LRF, som menar att det bryter mot jaktförordningen.”
    Äntligen har LRF vaknat!

    Gilla

  4. Profilbild för O` Hyra O` Hyra 2023-08-17/06:58

    Ibland rämnar fasaden om ”allas lika värde”. Hamilton.

    Gillad av 1 person

  5. Profilbild för Cosmik Debris Cosmik Debris 2023-08-17/00:16

    Utanför ämnet.
    Föreställ er att Johan Mjällby hade hoppat upp i famnen på Luís Figo efter att Sverige förlorat en viktig match.

    Pinsamt. Patetiskt. Lekstuga. Vuxna människor? Kvinnlig rösträtt?

    Katerina Janouch: ”Kvinnorna är fullständigt renons på allt som har med sunt förnuft att göra”

    Gilla

    • Profilbild för Lotta Lotta 2023-08-17/08:12

      Det beror troligtvis på att tjejerna är klubbkompisar i Barcelona. Vet inte riktigt vad kvinnlig rösträtt har med bilden att göra men i övrigt kan jag hålla med dig om att många kärringar av båda kön borde bli av med sin rösträtt.

      Gilla

    • Profilbild för turrim turrim 2023-08-16/20:23

      Var finns en ny Martin Luther bland alla svenska prästkragar?

      Gilla

  6. Profilbild för Kalle Kalle 2023-08-16/11:14

    ##Kommunala bostadsbolag kassako ##

    ##Samtidigt som hyreshöjningarna är de
    högsta på tre decennier tar kommunerna
    ut hundratals miljoner kronor från
    sina bostadsbolag. Det visar en
    granskning som Hem och Hyra har gjort.

    Bland de kommuner som gör störst
    vinster på bostäder finns Växjö,
    Linköping och Halmstad.

    Men trots utdelningarna har många av
    de kommunala bostäderna stora
    renoverings- och underhållsbehov,
    enligt tidningen, vilket boende
    i Upplands-Bro vittnar om för SVT
    Nyheter. -De har slarvat en del, säger
    hyresgästen Kimmo Lindstedt. ##

    KÄLLA: 111 SVT Text onsdag 16 aug 2023

    Hyresgästerna får betala en ”extra skatt” till sin kommun för att de bor i lägenhet!!!

    Gillad av 1 person

  7. Profilbild för Lennart Stenkvist Lennart Stenkvist 2023-08-15/20:47

    Klimat-väder-miljö tokstollarna lär snart lägga till ”extra extremt” före.
    Det blir:
    – Extra extremt katastrof-klimat-nödläge i Kalmar kommun.
    – Extra extremt katastrof-regn.
    – Extra extremt katastrof-torka.
    – Extra extremt katastrof-varmt.
    – Extra extremt katastrof-kallt.
    – Extra extremt katastrof-snöoväder.

    Att lyssna på stolpskottets socialdemokrat, käbbel-politikern, Lena Hallengren (S) är ”extra extremt” påfrestande. Plötsligt är det snabba konkreta handlingar som krävs, nu när Hallengren befinner sig utanför regeringens högsäte.

    När Hallengren var socialminister i förra vänsterregeringen var det mest käbbel, långt ifrån snabba konkreta handlingar. Visst är det märkligt.

    Kom att tänka på jojo ”Kalmar-trissan”. Ena gången är den uppe därefter nere och sedan upp och ner igen.

    Gillad av 1 person

    • Profilbild för onkelbjrn onkelbjrn 2023-08-15/23:40

      Hon lyckades iallafall, tillsammans med folkhälsomyndigheten, att skrämma upp en stor del av befolkningen. Såg flera som satt ensamma i sina bilar och körde med munskydd över näsa och mun. Folk köade för att få en spruta inkörd i armen med ett medel som de inte hade en aning om vad det var. Ett medel som var nödgodkänt och inte hade genomgått de obligatoriska testerna.
      Så det är klart att klimatalarmisterna kan hålla på. Folk är alldeles för lättlurade.

      Gillad av 2 personer

  8. Profilbild för Kalle Kula Kalle Kula 2023-08-15/20:31

    Det kom ju bara några droppar idag! SMHI har inte haft många rätt i sommar!

    Gilla

  9. Profilbild för Nils Dacke Nils Dacke 2023-08-15/19:00

    He he, samma här där jag bor ca 180 km nv Kalmar, varningar för skyfallsliknande regn från lunch idag, det kom väl ett par mm i em och nu skiner solen och det är härligt sensommarväder. Det verkar som utbildningen till meteorolog borde ses över alternativt döpa om den till klimathysteri 120 p. Med andra ord är dagens högre utbildning inriktad på att sätta upp ett fuktigt finger i luften och känna av vad man skall tycka, känna och kommunicera annars är är man inte med i matchen.

    Gillad av 2 personer

  10. Profilbild för ivarandersson ivarandersson 2023-08-15/18:49

    Statistiken visar att vädret (och nederbörden) alltid varierat men det passar inte de klimathotstroende. Kalmar kommun har beslutat att det råder klimatnödläge men inte gjort något så hotet är bara tomt prat.

    Gillad av 3 personer

    • Profilbild för Thoralf A Thoralf A 2023-08-15/19:08

      Tack för att du tog upp det. Glömde ta upp klimatnödläget i Kalmar.

      Gillad av 1 person

    • Profilbild för onkelbjrn onkelbjrn 2023-08-16/00:25

      Att ett nödläge är allvarligt, det vet vi. Men vad. Magdalena A. sa att nu är det ett allvarligt läge och hon menade Ryssland. Men är ryssarna farligare än ett klimatnödläge? Vi vet vad väder kan ställa till med, men klimatet.
      Vi får heller inte glömma Kristersson och vad han sa härom veckan. Vi står nu inför det allvarligaste läget sedan andra världskriget. Och då menade han varken klimathot eller rysshot utan hotet från islamisterna.
      Det börjar bli dags nu att de prioriterar, så att vi vet vad vi ska vara rädda för. Vi kan ju inte gå omkring och vara rädda för allt. Hur skulle det se ut.

      Gillad av 1 person

  11. Profilbild för Hemlig X-sson Hemlig X-sson 2023-08-15/16:59

    Jag läste att Kalmar idag skulle få 31,9 mm skyfallsliknande regn med tidvis åska. Enligt uppgift blev det 3 mm och ingen åska alls. Dessa prognoser ställs av samma myndighet som hotar om väderkatastrof på grund av klimatförändringar.

    Gillad av 3 personer

    • Profilbild för Thoralf A Thoralf A 2023-08-15/17:41

      Och det skrev de mindre än 24 timmar innan regnet skulle komma. Suck…

      Gillad av 3 personer

    • Profilbild för Lotta Lotta 2023-08-15/20:35

      Ikväll pratar man återkommande om skurar istället för skyfall vid väderleksrapporten på Rapport.

      Gilla

  12. Profilbild för Karl Karl 2023-08-15/16:40

    Vad ska man säga om den där tanten, inte många hästar hemma. Javisst ja, hon är ju sosse.

    Gilla

    • Profilbild för tompas11 tompas11 2023-08-15/20:34

      Nej inte många hästar hemma, det är väl därför hon har jättestora skämtglasögon på sig kan jag tänka.

      Gilla

  13. Profilbild för turrim turrim 2023-08-15/16:34

    Mycket intressant. Motsvarande fakta med lite plus och minus gäller nog även för oss som bor på andra platser.

    Men Thoralf – du kan aldrig få ett jobb på SMHI eller SVT. Du skulle ju helt fördärva deras nöje vid förmiddagsfikat där man skrattar åt alla hot som man lyckats få ut till allmänheten.

    Gillad av 1 person

    • Profilbild för Thoralf A Thoralf A 2023-08-15/17:40

      Jag nöjer mig med om anställda på SMHI och SVT läser mina blogginlägg 😉

      Gillad av 5 personer

Kommentarer är stängda.