PRIDEPARAD I KALMAR

Prideparaden i Kalmar lockar färre och färre deltagare för varje år. Idag såg jag inte mer än ett enda företag som deltog, Södra. För övrigt var det RFSL, ett antal fackförbund med Kommunal i spetsen, Några kommuner, Kalmar och Mörbylånga, några politiska partier och några föreningar. Men varje organisation har färre och färre deltagare. Det är ett antal plikttrogna vuxna personer som ställer upp.

När jag betraktade Prideparaden så är det mest ungdomar och framför allt unga tjejer/kvinnor mellan 14 år upp till 25 år och de utgör säkert mer än hälften av deltagarna.

Jag tror många vuxna har tröttnat på detta spektakel som mer och mer förlorat sitt syfte.

Några kvinnor i slöja fanns inte i paraden och antalet invandrare var minst sagt begränsat. I synnerhet när det gällde Socialdemokraternas väljargrupper från Kalmars utanförskapsområden. Några moskébyggare såg jag heller inte till i paraden. Underligt att ingen i media funderar över vad dessa grupper har emot prideparaden.

Däremot kommunalråden Johan Persson (S), Dzenita Abaza (S) och Liselotte Ross (V)

Kärleken flödade hos vänstern.

Kommunister

Dialogpolis.

9 svar på “PRIDEPARAD I KALMAR

  1. Profilbild för Lennart Stenkvist Lennart Stenkvist 2023-09-24/19:19

    Kalmars tre kommunalråd, Johan Persson (S), Dzenita Abaza (S) och Liselotte Ross (V) var naturligtvis på alerten för att visa upp ”deras fantastiska handlingskraft förmåga” under Pride paraden. ”Va ska sleva va nånstans om inte i grytan”.

    Gillad av 1 person

    • Profilbild för Thoralf A Thoralf A 2023-09-24/20:42

      Nej, jag tror de kommer avstå vid en votering om det blir skarpt läge.

      En votering i kommunfullmäktige skall avgöra om frågan/folkinitiativet ingår i kommunens ansvarsområde. Inte huruvida ett parti vill eller inte vill ha en folkomröstning. Men det fattar inte Johan Persson!

      Gilla

  2. Profilbild för anders.gs anders.gs 2023-09-24/11:22

    Jag tror nej sidan kommer vinna ganska enkelt om du lyckas samla ihop tillräckligt många underskrifter om moskébygget.

    Gillad av 1 person

  3. Profilbild för ivarandersson ivarandersson 2023-09-24/09:15

    ”Jag tror många vuxna har tröttnat på detta spektakel som mer och mer förlorat sitt syfte.
    Några kvinnor i slöja fanns inte i paraden och antalet invandrare var minst sagt begränsat.”
    Det är bara PK-folk som ska visa sig ”goda” som ställer upp. Många visar sunt förnuft och ägnar sig åt något viktigare t.ex. klappa katten 🙂

    Gillad av 2 personer

  4. Profilbild för De Godas Parad De Godas Parad 2023-09-24/00:48

    Pride är ett vänsterjippo, det vet alla om. Finns många berättelser om hur illa M- och KD-sympatisörer behandlats av de goda människorna och SD är ett enda stort no-no för regnbågsfolket.

    Gillad av 1 person

  5. Profilbild för anders.gs anders.gs 2023-09-23/21:51

    Polisen anställer bara en massa invandrare från mena, det ser inte ljust ut.

    Gillad av 2 personer

  6. Profilbild för turrim turrim 2023-09-23/20:23

    Så ynkligt av vuxna människor. Som dessutom anser sig stå över kommuninnevånarnas förhoppning.

    Gillad av 1 person

Kommentarer är stängda.