ELFÖRBRUKNINGEN LÄGRE 2023

I Sverige har vi ett antal partier och ett stort antal politiker som gapar om att vi måste bygga mer vindkraft omgående om vi skall klara omställningen från fossilbränslen till elenergi. De påstår också att ny kärnkraft kommer ta alldeles för lång tid att bygga.

Jag undrar hur verklighetsfrånvända dessa vänsterpolitiker är och hur det står till med kunskapen hos de företagsledare som instämmer i denna klagosång. Som framförallt riktar in sig på den nya regeringen och i synnerhet näringsminister Ebba Busch.

Men har de verkligen koll på hur Sveriges elenergibalans ser ut?

Svenska Kraftnät presenterade i veckan även siffrorna för Sveriges elproduktion och elförbrukning under december månad. Så nu kan jag sammanställa lite statistik för 2023.

Jag kan konstatera att elförbrukningen under 2023 var den lägsta på många år. Visst är det märkligt när det pågår en energiomställning.

Samtidigt har den totala elproduktionen varit något lägre än föregående år men överskottet är även under 2023 väldigt stort.

Under 2022 var Sverige det land som hade störst elexport inom EU med drygt 33 TWh elenergi. Förra året blir något mindre men Sverige kanske fortfarande är det EU-land som exporterar mest elenergi om inte Frankrike har fått snurr på sina kärnkraftverk.

Näst högsta exporten av elenergi med 28,5 TWh!

Det är svårt att förstå varför Socialdemokrater och Miljöpartister gapar om att det krävs flera enorma vindkraftsparker till havs i Östersjön. Det kommer innebära att exporten ökar.

Elenergin från vindkraftverken ökade marginellt under 2023 till 34,3 TWh.

Det stora problemet är dock att det inte blåser ibland. Vilken överraskning! Då får vi effektbrist om det är vinter och riktigt kallt och om det är en vardag med industrin i drift.

12 svar på “ELFÖRBRUKNINGEN LÄGRE 2023

  1. Profilbild för Nudlar Soya Nudlar Soya 2024-02-02/17:24

    Återfallsförbrytareaktivisten Greta Tunberg som inte ens gått ur skolan.
    Hon vill inte jobba, kommer inte jobba, kan inte svara på komplicerade
    miljöfrågor liksom bara ett kaos i hennes inre, påhejad av vänster aktuellt och rapport floskler.. Okunniga sinnesförvirrade aktivister på myndigheter och svt måste bytas ut nu!!

    Demonstation i stockholm snart mot SVT googla datum..!

    https://tidningensyre.se/2024/02-februari-2024/trotsig-greta-thunberg-vid-domstol-i-london/

    Gilla

    • Profilbild för Ó Hyra Ó Hyra 2024-02-02/18:02

      Dom har troligen blivit bitna av en galen apa.

      Gilla

  2. Profilbild för Arne B Arne B 2024-02-02/15:03

    Lite om vindkraft och energi.

    Gilla

  3. Profilbild för Ingemar Ekman Ingemar Ekman 2024-02-02/13:40

    Finns det någon undersökning på hur mycket av intäkterna från vindkraftverken som hamnar i Sverige?

    Gillad av 1 person

  4. Profilbild för ivarandersson ivarandersson 2024-02-02/10:16

    2023 producerade vindkraften 34.3 TWh och vi exporterade 28.5 TWh.
    Vi behöver inte den väderberoende och miljövidriga vindkraften

    Gillad av 2 personer

  5. Profilbild för ulrikahalvordsson ulrikahalvordsson 2024-02-02/09:51

    El omställningen försiggår nog mest i hushållen. Aldrig har jag sett en decembermånad, som 2023, med så många stjärnor och adv. ljusstakar som var uppställda/hängda men släckta. Det är nog inte bara detta ljus dessa hushåll sparar in på utan mycket annat också som värme, varmvatten, ugnsanvändning, motor/kupé värmare o.s.v.

    Gilla

  6. Profilbild för Christer Christer 2024-02-02/09:35

    Det är bara ytterligare ett område där Sossarna visar att tiden gått ifrån dem .
    De är helt enkelt INTE ett dugligt Regeringsparti längre .
    Läs bara goddagspiltens Baudins drapa om Ulf Kristerssons 60års kalas .
    Tycker inte sådant larv och ljug anstår en hög företrädare inom politiken.
    Ska vi ge makt åt sådana människor som inte ens har ordning I sitt eget parti .
    Bevare mig väl .

    Gillad av 2 personer

  7. Profilbild för Nils Dacke Nils Dacke 2024-02-02/08:41

    Alla vänsterpolitiker är per definition verklighetsfrånvända, det ingår så att säga i denna religion att tro på sagor och lita på någon uppdiktad och påhittad karta i stället för verkligheten framför deras ögon.

    Gilla

  8. Profilbild för turrim turrim 2024-02-02/06:10

    Jag läste en rubrik att Ukraina ska bygga ny kärnkraft. Detta samtidigt som man är i krig. I Sverige är det mesta omöjligt eller tar en orimligt lång tid.

    Gilla

  9. Profilbild för nilscobra nilscobra 2024-02-01/21:55

    Tar kärnkraft lång tid att få igång så beror det inte på själva byggandet.

    Februari 1971 startade nämligen bygget av Barsebäck 1. Redan i maj 1975 började verket leverera el.

    Gillad av 3 personer

Kommentarer är stängda.