När jag läser handlingarna angående detaljplanen för en stor moské i Kalmar så blir jag så imponerad över tjänstemännens kunskaper och hur kunniga de är om religionen islam.
I synnerhet när jag läser det Trafik-PM som är nytt i handlingarna!
”En mindre besöksanläggning ska uppföras […] Detta medför även parkeringsytor för bil och cykel. Det ska byggas en plats där människor med olika kulturer kan samlas för att bygga broar. De flesta besökare antas kommer resa på ett hållbart sätt från och till besöksanläggningen.”
”Vid större evenemang på besöksanläggning förväntas upp till cirka 750 besökare. […] Enligt liknande planbeskrivningar av andra Kommuner antas för besökare av mindre besöksanläggningar ett parkeringstal av 0,1 parkeringsplats per sittplats. […] Med den bedömning av parkeringstal innebär det ett behov av cirka 75 parkeringsplatser vilket kan ordnas på tomten.”
Det angränsande koloniområdets 50 parkeringsplatser kommer utan tvivel ockuperas av moskébesökare! Kommunens tjänstemän räknar dessutom med att moskébesökarna skall parkera ca 2 kilometer ifrån moskén, vid Guldfågeln arena och sedan åka stadsbuss (36 kronor enkel resa) till moskén och tillbaka till Guldfågeln arena efter besöket i moskén.
Visst blir man imponerad av Kalmar kommuns enorma kompetens och kunskaper!
Kalmar kommun är amatörer!
GillaGillad av 1 person
BTH: ”Magdalena avgår som partiledare.”
Det var på tiden!
GillaGilla
April, april, april
GillaGillad av 1 person
Är inte förvånad!
Såg förresten två helsidor i dagens reklamblad från Maxi om Ramadan. Muslimerna används som brickor i de flesta spel; röstboskap, försäljning, omsättning, befolkningsstatistik…
GillaGilla
Sleepy Joe må kanske vara senildement vilket han iofs inte kan hjälpa. Donald är däremot kristallklar i knoppen trots sin ålder. Flera andra forum som blandar äpplen med päron inkluderat ett som börjar pet… och sluta med son saknar tyvärr analytisk förmåga och styrs mer av känslor.. Många stör sig mer på att Donald är rik mer än att han är den som kommer rädda landet. Jag är rätt övertygad om att Donald kommer stoppa ukrainakriget om han blir vald 5 nov 2024.
https://jonmcnaughton.com/legacy-of-hope-10×15-litho/
GillaGillad av 1 person
Kalmarpolitiker och tjänstemän lever i en drömvärld som kommer att explodera dem rakt i nyllet .
De borde ha haft kontakt med sossarna i Södertälje där en invandrarkyrka bland flera byggdes för 40 år sedan.
Besökarna kom från när och fjärran och inte bara från Södertälje.
Bilar parkerades överallt och självklart blev det parkeringskaos. Polisen åkte dit pliktskyldigast för att reda ut det hela men gav upp till slut. Vad kunde de göra mot den stora massan besökare. Ingenting!!!
Slutsats: Svenskar skall följa parkeringsanvisningar men det behöver inte en massa invandrare!!!
Kalmar kommun borde kontakta Södertälje kommun och få deras erfarenheter istället för att uppfinna hjulet på nytt och köra i diket ordentligt!!!
Funderat lite….
GillaGillad av 2 personer
Kalmar kommun har anställt, köpt över Anna Flink från Södertälje kommun som säkerhetschef. Men det hjälper uppenbarligen inte!
GillaGillad av 1 person
Även en duktig säkerhetschef måste få sina förslag accepterade av den som har beslutsmakten. Måste förslagen dessutom dras genom flera underchefer så händer inte mycket i praktiken.
GillaGilla
Precis! Jag undrar hur länge hon står ut i Kalmar. Jag tror hon kommer hoppa av. Med sådana herrar som Johan Persson och Peter Akinder och deras maktfullkomlighet så är nog jobbet svårt att genomföra.
GillaGilla
”Tjänstemännens kunskaper” vars löner betalas av skattebetalarna.
– E de aprilskämt?
– Nää, de e sanning!
GillaGilla
Islam är väl känt för att vilja spränga broar, inte bygga dom. Svenska politiker är bra lurade av islamisterna.
GillaGillad av 5 personer
Det behövs inga parkeringsplatser för bilar men 750 platser i cykelställ. Besökarna ska färdas miljövänligt (cykel) och låta bilen bli kvar hemma.
GillaGillad av 2 personer
men jag antar att moskébesökare som parkerar vid Guldfågeln arena får åka gratis.
allt annat är rasism och motarbetar integrationen ju 😭
GillaGillad av 4 personer
Goddag yxskaft får man säga!
OT.
Kommer Johan Persson vara tyst igen?
https://sverigesradio.se/artikel/ny-bilbrand-i-kalmar-troligtvis-anlagd
GillaGilla
Jag läste. Ruskade på huvudet och log. Jag läste ännu en gång och började gapskratta. Tänkte att så måste tydligen vissa tjänstemän på vissa orter agera i dag för att tillfredsställa makthavarnas begär.
GillaGillad av 2 personer
Ska man skratta eller gråta?
Har bott granne med en invandrarkyrka. När jag klagade hos kommunen fick jag till svar ”vi kan ordna ett P-förbud på din gata? Men det vill du väl inte?”
Först ockuperades grannens privata P-plats, sen äldreboendets intill, sen hela gatan utanför, på båda sidor (helt omöjligt att komma fram med räddn fordon) därefter fortsatte man på trottoarerna på granngatan.
Alla tomtutfarter blockerade…
Ja ni förstår…
Men i Kalmar tycks man veta allt…
Följer med intresse…
GillaGillad av 6 personer