Efter att Barometern skrivit om att det lämnats in flera överklaganden på den i kommunfullmäktige beslutade detaljplanen för en stor moské med en 20 meter hög minaret har det utbrutit i bråk inom den grupp som driver mosképrojektet. En del personer har kastats ut från ”administrationen”.
En av dessa personer har gått till angrepp på ledningen i mosképrojektet och anklagat dem för att vara odemokratiska och diktatorisk grupp som inte respekterar några andra åsikter. Detta gör han i ett videoklipp på sociala medier. Min arabisk talande vän har översatt det viktigaste som sägs i klippet.
”Nu attackerar han administrationen och säger åt dem att stoppa idén om att bygga en moské och alternativet planen är att köpa en färdig byggnad. Han säger till förvaltningen: Ljug inte för folket och sälj en vanföreställning till folket och säg att moskén snart ska byggas. Idag lämnade en lokalboende in en invändning till Kalmar kommun, och byggandet av moskén kommer att skjutas upp i minst ett helt år eller mer.” (Invändning = Överklagande av detaljplanen.)
”Han tillhandahåller bevis till anhängarna att han skickade meddelanden till gruppens ledning och gav dem råd.. Sedan drev Hamed honom ur gruppen. Det bevisar för folket att moskéadministrationen är en diktatur och inte respekterar människor.”
Ledaren Hamed kallar sig för Abo Ibrahim på Facebook men i verkligheten är han folkbokförd som Hameed Ibrahim Said enligt Ratsit, många kanske känner igen honom eftersom han är rullstolsbunden. Men det är ju inte ovanligt att dessa personer hur olika varianter på sitt namn.
Nu räcker det inte med enbart detta bråk utan även den organisation som samlat in pengar skakas också av ett stort bråk. Organisationen heter ”Vi mår bra” och drivs av Jamal Omar från Markaryd.
Jamal Omar har enligt media samlat in 11 miljoner kronor till moskén i Kalmar. SVT-Nyheter hade denna artikeln med ett videoklipp 2023. Notera att Jamal Omar i detta SVT-klipp säger att man får pengar från utlandet via PayPal. Undrar hur stor andel av dessa 11 miljoner som kommer från utlandet?
I denna artikel i Dagens Kalmar garanterar Shadi Salame, ordförande för Muslimska trossamfundet i Kalmar, som skall bygga moskén, att de insamlade pengarna kommer enbart från muslimer i Sverige. Shadi Salame ljuger uppenbarligen för media! Så falskt är det och Kalmars journalister och ledande politiker blundar för alla dessa lögner.
Nu skriver min arabisk talande vän att Jamal Omar i ett videoklipp anklagar Uppsala moské för att ha tagit miljontals kronor från organisationen Vi mår bra. Så här skriver han.
”Jamal anklagar Uppsalamoskéns ledning för att vara gäng och legosoldater De tog miljontals kronor från Vi Mår Bra-kampanjen och behöll pengarna för sig själva och kräver att ledningen i Uppsalamoskén ska visa folk fakturor och pengar de tog från donationskampanjen, annars kommer han att avslöja dem.”
Se videoklippet.
Men efter att Jamal Omar blivit hotad så tog han bort videoklippet enligt min arabisk talande vän men någon hade sparat klippet.
Det finns med andra ord mycket som media borde uppmärksamma men efter som dessa troende muslimer föredrar ett parallellt samhälle med sina egna regler och lagar så kommer inget fram till svensk media. Skulle något ändå komma fram så tror jag att journalisterna helst lägger locket på och är tysta.
Vi får se om jag nu får hot från några muslimer!
@ Thoralf. Om det blir ett bygge, vilket vi inte får hoppas på, när kan det som tidigast startas utifrån hur läget är idag?
GillaGilla
I varje fall inte under 2024, sannolikt under 2025 men det kan även dröja till 2026 om alla olika steg överklagas, som försäljning av mark och bygglov.
GillaGilla
Citat, ”Men det är ju inte ovanligt att dessa personer har olika varianter på sitt namn”. Det är nog inte heller ovanligt att dessa personer använder olika identiteter, tex när det passar och när bidrag skall delas ut.
GillaGillad av 1 person
Det behövs inte fler kvinnoförtryckarlador med vidhängande fallossymboler i landet.
GillaGilla
Odemokratiska och diktatoriska Vi-grupper växer sig allt starkare i samhället. Dem- grupperna som är samhällets ryggrad befinner sig i minoritet.
De lärda säger: ”Först måste det bli sämre, innan det blir bättre”. Gyllene frågan blir: När får vi se en stark demokrati som förbättrar och tryggar samhället? Inte fan blir samhället tryggare så länge vänstern styr som Vi-grupp.
GillaGillad av 1 person
Törs kommunen göra affär med detta sällskap? Vem är ansvarig?
GillaGilla
Tjänstemännen vill nog inte men Socialdemokraterna bestämmer!
GillaGillad av 1 person
Islam hör inte hemma i Sverige. Moskéer får man bygga i sitt hemland.
GillaGilla
Härligt med denna utveckling, kan knappast bli bättre, intern splittring ger bättre resultat än kritik utifrån.
GillaGillad av 2 personer