SPÄNNANDE FYND I FJÄLLEN

Visst är det spännande fynd man gör i fjällen när glaciärer och vad de kallar för snöfält smälter bort. Platser som varit snöbelagda under hundratals år eller kanske tusen år. Här gör man nu fynd av mänsklig aktivitet för minst tusen år sedan om man skall tro arkeologerna.

Länk till artikel SVT.

Nu är ju frågan om det var barmark när dessa pilskaft hamnade på denna plats eller om de förlorats när det var ett större snödjup på platsen. Men som det står i texten ”det är precis som om någon lagt dem där” och då var det nog kanske barmark.

Nu börjar ju många att spekulera om att det sannolikt varit ett varmare klimat tidigare än vad vi har idag, alltså efter den sista istiden. Det är ju något som flera forskare har slagit fast att för flera tusen år sedan har klimatet på jorden varit flera grader varmare än vad vi har idag. Och då berodde det inte på koldioxid, utan på solens förhållande till jorden och andra planeter, vilket påverkar jorden.

Men vi har ju hört alla dessa så kallade klimatexperter eller klimatkorrespondeter som Erika Bjerström, Johan Rockström med flera påstå att klimatet och den globala medeltemperaturen aldrig på 90 000 år eller liknande varit så varmt.

Att Expressen har den här typen av rubriker fäster jag inget större avseende vid men många andra okunniga människor kanske tror på vad kvällspressen skriver.

Men när en statlig förvaltningsmyndigheten som Naturvårdsverket skriver enligt nedan på sin webbsida blir jag minst sagt bekymrad. Länk till artikeln.

Naturvårdsverket påstår alltså att det inte på 125 000 år varit så varmt som det varit det senaste decenniet. Dessutom att det är minst två miljoner år sedan koldioxidhalten var så hög som vi har just nu. Undrar om det är IPCC som de grundar dessa påståenden på? Eller om det är egna tolkningar av forskningen?

Tänk om dessa fynd i fjällen visar att det bara för 1000-2000 år sedan var ett varmare klimat än vad vi har idag. Att de glaciärer och snöfält som nu smält bort inte existerade när dessa pilskaft hamnade på denna plats. Vem vet.

8 svar på “SPÄNNANDE FYND I FJÄLLEN

  1. Profilbild för Kalle Kalle 2024-08-31/14:12

    ## Regeringen behåller kritiserade Jämställdhetsmyndigheten – krav från L ##

    ## Tre av de fyra partierna i regeringsunderlaget – SD, M och KD – har velat skrota den S-märkta Jämställdhetsmyndigheten. Men efter krav från det fjärde partiet i regeringskonstellationen – L – låter man den för myndighetsaktivism kritiserade myndigheten vara kvar. Det rapporterar SR Ekot. ##

    ## Sverigedemokraterna, Moderaterna och Kristdemokraterna motsatte sig i opposition att myndigheten skapades. Men nu när man i regeringsställning fått chansen att skrota myndigheten, faller man alltså till föga för Liberalerna och låter den vara kvar. ##

    https://samnytt.se/regeringen-behaller-kritiserade-jamstalldhetsmyndigheten-krav-fran-l

    Som vanligt i svensk politik. Minoriteten styr majoriteten. Det kallas för… demokrati!!!

    Är (L) för de högerblivna som (MP) är för de vänsterblivna???

    Gilla

  2. Profilbild för iah iah 2024-08-31/10:22

    beck, han med stomata/klyvöppningar, beräknade co2 till 320-340 ppm. det innebär att co2 bara ökat med ca 30%.

    Gilla

  3. Profilbild för ivarandersson ivarandersson 2024-08-31/09:29

    Den klimathotsreligiösa sekten är historieförnekare när de inte förstår att historiska fynd visar att det var varmare förr. Eller var värmen lokal över Skandinavien? 🙂

    Gilla

  4. Profilbild för Christer Christer 2024-08-31/08:51

    Thoralf. Du som vet en massa om klimatpåverkan och orsakerna till den .

    En fråga . Om man kör en vanlig bil en sträcka på vanlig bensin eller Diesel och sedan kör samma bil på samma sträcka med bara tillsatsmedlet hur stor skillnad är det då på koldioxid utsläppet .

    Eftersom politiken har skapat en formel som ger missvisande resultat vore det kul att veta .

    Gilla

    • Profilbild för Thoralf A Thoralf A 2024-08-31/09:05

      ”HVO100 och fossil diesel släpper faktiskt ut lika mycket koldioxid. Det som gör att HVO100 är mer klimatsmart är att det förnybara bränslet inte tillför någon ny koldioxid till atmosfären. Detta tack vare att bränslet är gjort på just förnybara råvaror.13 mars 2024”

      https://bilbolaget.nu/artiklar/hvo100-fornybar-diesel/

      Gillad av 1 person

    • Profilbild för tompas11 tompas11 2024-08-31/09:55

      Energivärdet i tillsatsmedlet är lägre vilket innebär att bränsleförbrukningen ökar. Därmed ökar förstås också mängden koldioxid som kommer ut ur avgasröret.

      Gilla

  5. Profilbild för Goliat Goliat 2024-08-30/23:27

    Helt sjukt att ICA Maxi i Kalmar ordnar mångkulturella matträffar för allmänheten och gör reklam för detta på sin Facebook-sida.

    https://kompissverige.se

    Gillad av 1 person

  6. Profilbild för tompas11 tompas11 2024-08-30/23:25

    Dessa fynd i fjällen visar ju på att det varit avsevärt varmare än det är för närvarande och detta utan något mänskligt bidrag av koldioxid. Vore intressant att se från vilken tidsålder de daterar dessa fynd.

    Gillad av 2 personer

Kommentarer är stängda.