AI-VALET 2026

Nästa år så är det återigen ett valår i Sverige. Jag tror att det kommer bli ett helt förändrat val mot tidigare val. Vi kommer fullständigt översköljas av AI-genererade budskap på sociala medier!

I många fall kommer AI-genererade videoklipp vara falska för att misskreditera sina politiska motståndare. Men AI kommer också ge utländska skurkstater, som Ryssland ytterligare möjligheter att påverka valet i Sverige på riksnivå. Tyvärr kommer många människor inte kunna skilja på dessa AI-genererade påverkanskampanjer och verkligheten.

De kriminella har redan börjat använda AI-genererade videoklipp för att bedra och lura folk som är naiva och inte förstår hur tekniken har utvecklats. Igår så var det ett reportage i Rapport om hur kända finansprofiler utnyttjas för att lura människor att investera pengar i aktier. När kursen sedan drivits upp så säljer bedragarna sina aktier och sedan rasar aktiekursen.

Se SVT Rapport på denna länk.

”Pump and dump” med hjälp av AI kommer nog vara svårt att stoppa. I princip så är min uppfattning att flera av de stora företagen som ägnar sig åt aktieanalyser ägnar sig åt ”pump and dump” har man följt vissa aktier under en längre tid så ser man vissa mönster. Hur kursen drivs upp under flera månader för att sedan att luften går ur aktien. Titta på t.ex. SBB.

De politiska partierna kommer utnyttja AI-tekniken, allt ifrån att skriva debattartiklar till att generera bilder och videoklipp. Den politiska svansen av icke seriösa personer kommer utnyttja AI-tekniken hänsynslöst.

Valet 2026 kommer bli en mardröm för de politiska partierna!

18 svar på “AI-VALET 2026

  1. Profilbild för Hobbit Hobbit 2025-08-25/22:09

    Har svårt o tänka att sosseriet vinner nästa val. Känns om dem blir mer mosade pulveriseade och nerplockade i molekyler för varje dag. Det skulle väl vara med draghjälp av mena i såfall.

    Gilla

  2. Profilbild för Alex Alex 2025-08-25/18:24

    Njae.. Vem minns inte VHS videokasetterna som hyrdes ut till 13-16 åringar i början av -80 talet där säkert en hel del 13-16 åringar trodde att actionvåldet var verkligt och sant, men inte alla. Du har säkert rätt att en o annan dumskalle går på detta med AI, men inte alla.

    Jag funderar just nu mer på alla svenska klädbutiker som läggs ner i städerna. På Shein och Temu kan man beställa en piketröja för 80-90kr som i Svensk butik kostar 200-500kr och mycket mer som ex. Sverige och andra länder med som USA kan inte konkurera med Kina och deras löner det bara är så. Kanske dags för svenska politiker att inse ”TRUMP WAS RIGHT ABOUT EVERYTING” !! Dags att vakna och höja tullarna och sänka skatterna. Men tyvärr tror jag svenska politiker är långt efterblivna mot Trump.

    Gilla

  3. Profilbild för Högt hårfäste Högt hårfäste 2025-08-24/21:35

    Ulfs intryck i Agenda ikväll, är allt annat än bra! Mycket pressad den lilla dvärgen.

    Gilla

      • Profilbild för Bo Adolfsson Bo Adolfsson 2025-08-25/09:43

        Vill Du att Dina barn och barnbarn skickas till Ukraina? Jag vill försvara Sverige i Sverige! De största hoten finns inom landet. Jag hoppas att president Trump får slut på detta blodbad.

        Gilla

      • Profilbild för Thoralf A Thoralf A 2025-08-25/10:57

        Du menar väl att Putin skall stoppa dödandet. Eller vill du att dina barn och barnbarn skall hamna under rysk överhöghet?

        Gillad av 1 person

      • Profilbild för Bo Adolfsson Bo Adolfsson 2025-08-25/11:22

        Denna rysskräck är rent ut av larvig! Vad skall världens största land med Sverige till? Varför prioriterar vi Ukraina före Sverige? Varför lägger vi miljarder i detta korrupta och bottenlösa hål i stället för att satsa dessa på att lösa våra problem i Sverige? Detta är klassiskt. Om ledarna inte kan sköta sina interna problem skaffar de sig en yttre fiende. Rekommenderad läsning: Hybris av Ola Tunander samt Civilisationernas kamp av Samuel P Huntington.

        Gilla

      • Profilbild för tompas11 tompas11 2025-08-25/15:57

        Ja våra fiender finns sedan många år tillbaka i Sverige och deras antal växer år från år. Det sorgliga är att inget konkret görs för att stoppa inflödet av nya fiender och inget konkret görs för att utvisa de fiender, som redan finns i landet. Således kan vi konstatera att Sverige och svenskarna går en oerhört mycket mörkare framtid tillmötes, än den som råder för närvarande.

        Gilla

      • Profilbild för Goliat Goliat 2025-08-25/16:04

        Uffe uppfattades som desperat. Blir väl inte bättre nu med nyheten om väskan som glömdes på Arlanda med Nato-papper. 😅

        Gilla

  4. Profilbild för X X 2025-08-24/15:04

    Här och nu, hur tror du valet går?

    Gilla

  5. Profilbild för Thorsten Schütte Thorsten Schütte 2025-08-24/13:31

    Det gäller att inte reagera direkt på något som verkar galet, man får fråga sig ”cui bono”, till vems nytta är det om jag reagerar i affekt.

    Gilla

  6. Profilbild för ivarandersson ivarandersson 2025-08-24/09:02

    Sossarna tar säkert efter  ”pump and dump” för att återta makten. Ska bli intressant att se Arga Maggans regering med v- och mp-ministrar.

    Gilla

    • Profilbild för Nils Dacke Nils Dacke 2025-08-24/09:51

      Ja herregud, tänk en regering ledd av arga Andersson och med ministrar som fågelboet, hästpiskan och kommunistnoshi samt någon förvirrad centerhatt.

      Gillad av 3 personer

    • Profilbild för Bo Adolfsson Bo Adolfsson 2025-08-24/16:42

      Vänsterpartiet håller ju på att spricka och får konkurrens av ett islamistparti om invandrarrösterna.

      Gilla

      • Profilbild för Thoralf A Thoralf A 2025-08-24/18:56

        Och kanske ett nytt parti som startas av de uteslutna.

        Gilla

      • Profilbild för ericr45 ericr45 2025-08-25/11:45

        Ju mer splittring -> ju mer småpartier -> ju fler som ska dela på extremrösterna => svårare att nå 4%..
        dvs bortkastade vänsterröster.
        Utmärkt som jag ser det
        Keep going……..

        Gilla

Kommentarer är stängda.