JOHAN PERSSON FANTISERAR VIDARE

Det socialdemokratiska kommunalrådet i Kalmar, tillika kommunstyrelsens ordförande, Johan Persson, fortsätter att fantisera om framtiden på sin blogg. Han har nu skrivit 5 blogginlägg med fantasier om framtiden i Kalmar kommun. Uppenbarligen är det hans lite annorlunda sätt att bedriva valrörelse.

Enligt Johan Persson så tog Socialdemokraterna över regeringsmakten 2026 och under 2028 beslutade S-regeringen om Hultqvist-doktrinen som gjorde om Kalmar till en militärstad, med både flygvapen och arme i Kalmar.

På det lokala planet så sitter socialdemokraterna fortfarande vid makten 2036. Annars skulle inte alla dessa fantasier hända.

Johan Perssons överkörningen av Torsås kommun i ett av dessa blogginlägg. Där Torsås kommun införlivas med Kalmar kommun väckte stor uppmärksamhet och ilska från invånare i Torsås. Barometern tog faktiskt upp detta och intervjuade flera personer. Något som faktiskt ger intrycket av att Barometern sympatiserar med Johan Persson och Socialdemokraterna.

Men det intressanta är vad Johan Persson utelämnar i sina egna fantasier.

Ett ämne som Johan Persson ännu inte nämnt i sina blogginlägg är dock den stora sunnimuslimska moskén som precis börjat att byggas i Kalmar och beräknas vara färdigställd 2028. Hur har Kalmar och i synnerhet stadsdelen Norrliden utvecklats till 2036? Har Norrliden och omgivande stadsdelar fått en white-flight och domineras nu av muslimer, med särlagstiftning och shariadomstolar? Har Kalmar fått sitt första riktiga hedersmord? Eller kanske till och med sin första riktiga muslimska terrorist?

Huruvida det fortfarande råder klimatnödläge i Kalmar kommun har heller inte Johan Persson tagit upp i sina blogginlägg. Har Kalmar stad drabbats av översvämningar från Kalmarsund? Skall det byggas klimatvallar även i Kalmar mot Kalmarsund? Eller har IPCC och forskarna blåst faran över och dragit tillbaka alla sina överdrivna klimatscenario? Det undviker även Johan Persson att fantisera om.

Men i det femte blogginlägget skriver Johan Persson följande.

”Ålfiske tillåts igen. Undertecknad har börjat sy ryssjor om kvällarna. Kunskapen fanns kvar. Ryssjorna från ungdomen hade torkat upp under förbuds-tiden.” 

Kan man hoppas på att Johan Persson redan till 2036 avgått som kommunalråd och då sitter nere i Bjursnäs och syr ryssjor, som förtidspensionär redan vid 60 års ålder. Men det är nog att fantisera för mycket. Makten berusar!

Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet. Håll en hyfsad ton och språk så bidrar du till bloggens kvalitet.