SOCIALDEMOKRATERNA ERBJÖD SKJUTS TILL VALLOKALERNA I KALMAR

Jag trodde först att det var en AI-genererad bild men den kommer från Socialdemokraternas Facebook sida i Kalmar.

Hade de även förkryssade valsedlar och hade de även något att bjuda på till den som ville ha skjuts till vallokalerna?

11 svar på “SOCIALDEMOKRATERNA ERBJÖD SKJUTS TILL VALLOKALERNA I KALMAR”

  1. Profilbild för loudlyinfluencer7d48c7a088 Lennart Stenkvist 2026-09-23/21:43

    Rödgrönas favorit väljare äro dem som är okunniga och lättlurade.

    Gilla

  2. Profilbild för Jimmy Jimmy 2026-09-23/19:16

    om det varit nåt annat parti än S så hade det stått i tidningarna om hot mot demokratin

    Gilla

  3. Profilbild för Anonym24 Anonym24 2026-09-23/18:34

    Nu ägnar du åt skitsaker det är bra att partier erbjuder skuts åt oss äldre.

    Fortsätt istället gtäv efter såda missförhållanden,typ skatteslöseri,som du är bra på. Men slå inte in öppna dörrar om muslimer, som så många andra. Ska du hitta nått där skall det vara anmärningsvärt.

    Gilla

    • Profilbild för Thoralf A Thoralf A 2026-09-23/19:17

      Men ojdå! Tror du inte Socialdemokraterna förväntar sig att de som fått skjuts till vallokalen också skall rösta på parteit.

      Men har man så många miljoner i partistöd så kan man ju ta kostnaden för att köra folk till vallokalen. Den ekonomin har nog knappast något annat parti.

      Gillad av 1 person

      • Profilbild för Anonym24 Anonym24 2026-09-23/19:29

        Alla skall till vallokalerna som vill. Jag är inte sosse, men tycker det är trist med allt tjat om hur hemska de är. Alla våra riksdagspartier bör respekteras, de representerar olika delar av folket. Halva folket är inte dumma, men har olika intressen,det är normalt och skall så vara.

        Gilla

    • Profilbild för Bergman Bergman 2026-09-23/20:34

      Anmärkningsvärt? Borlänge! Anmärkmningsvärt.

      Gilla

  4. Profilbild för centurion centurion 2026-09-23/14:42

    Fick dom även skjuts tillbaka hem ? Eller hade intresset svalnat då ?

    Att påstå att det bara handlar om skjuts är ju löjligt. Chaufförer/Ledsagare iförda tröjor med såzze-logga talar ett annat språk. Det var nog inte vädret som diskuterades i bilen. Gissar på propaganda och övertalning.

    Gilla

  5. Profilbild för tompas11 tompas11 2026-09-23/09:52

    Nu är det ju faktiskt lagligt för politiska partier att erbjuda skjuts till vallokaler. Det finns inga regler i den svenska vallagen som förbjuder partier att transportera väljare till röstningen, även om det kan se illa ut.

    Partifunktionärer får absolut inte pressa, hota eller tvinga väljaren att rösta på ett visst sätt. Det är förbjudet att ägna sig åt vad lagen kallar otillbörligt verkande vid röstning vilket är detsamma som valfusk. Väljaren har rätt till fria och hemliga val.

    Partiarbetarna får heller inte lägga sig i hur väljaren gör i ordning sina valkuvert. Att till exempel bara tillhandahålla ett specifikt partis valsedlar i bilen eller försöka kontrollera röstningen kan leda till rättsliga påföljder.

    Gilla

  6. Profilbild för ivarandersson ivarandersson 2026-09-23/09:15

    Att skjutsa till vallokalen är helt lagligt. Men att påverka den skjutsade är olagligt. Att försöka påverka den skjutsade är moraliskt tveksamt.

    Gilla

    • Profilbild för ivarandersson ivarandersson 2026-09-23/10:13

      Mårten Schultz har en bättre beskrivning i svd.se

      Det är inte ett brott att skjutsa någon till vallokalen och det är inte heller ett brott att förorda en kandidat, men det kan vara ett brott att lura någon att rösta på ett visst sätt. 

      Gilla

  7. Profilbild för Kenny Kenny 2026-09-22/23:50

    Mark Twain: Det är lättare att lura en människa än att få människan att inse att den blivit lurad.

    Mark Twain: För att lyckas i livet behöver du två saker, okunskap och självförtroende

    Om chrysler ägare får höra sanningen att deras tuffa häftiga snygga chrysler bilar är dåliga och kassa blir dom ofta väldigt upprörda och arga, när japanare är bättre och sanningen kommer fram!

    Scotty Kilmer:

    Varför Toyota gör de mest pålitliga bilarna, japanska vs amerikansk kultur – YouTube

    Gilla

Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet. Håll en hyfsad ton och språk så bidrar du till bloggens kvalitet.