Jag tänker inte göra någon resumé på vad som hänt i riksdagen idag annat än att det blev betydligt mer stökigt och kaosliknande än någon kunnat förutse. Hur många av riksdagsledamöterna som applåderade när Magdalena Andersson valdes till statsminister hade förväntat sig att hon 7-8 timmar senare skulle gå till talmannen och begära att hon skulle bli entledigad?
Det positiva idag är att den kommande regeringen får styra efter en M, KD och SD budget. Det är bra och det behöver Sverige, även om det finns betydligt mycket mer att önska från en budget. Det är ändå värt att fira idag.
Att Miljöpartiet väljer att inte ingå i en ny regering kan i första stund vara positivt och något att fira, men långsiktigt?
Jag har flera gånger skrivit på sociala medier att Miljöpartiets största möjlighet och chans att kunna sitta kvar i riksdagen efter valet 2022 är att lämna regeringen. Då kan de agera som ett oppositionsparti men samtidigt stödja en socialdemokratiska regering men inte behöva ta samma ansvar. Jag är rädd för att dagens beslut innebär att Miljöpartiets opinionssiffror kommer stiga när det kan agera genom en mer självständig och klimatalarmistisk politik.
Socialdemokraterna kan nu tillsätta alla statsråden och kan därmed profilera sig betydligt mer och behöver inte hålla tillbaka på grund av Miljöpartiet. Det tror jag att Magdalena Andersson kommer gilla och utnyttja dessa 10 månader fram till valet nästa år. Hon jämförde med situationen i Danmark. Frågan är om hon nu även kommer göra upp i vissa frågor med några av högerpartierna och i andra frågor med vänsterpartierna. Jag tror inte att Magdalena Andersson kommer sakna de miljöpartistiska statsråden.
Nu kanske jag var lite negativ men det är en dag imorgon också.
Med facit i hand så hade varit betydligt bättre med ett extraval istället för januariöverenskommelsen 2018/2019. Då kanske det parlamentariska läget varit mer säkert får något av blocken. Det är bättre att väljarna får avgöra landets utveckling än ohållbara och tveksamma partiöverenskommelser.
Det dummaste jag läst ikväll är annars Kalmars kommunråd Johan Perssons (S) kommentar till dagens utveckling och att regeringen får styra med en ”SD-budget”.
”Det innebär att Försäkringskassan i Kalmar inte kommer genomföra stora planerade nyanställningar eftersom familjeveckan ryker.”
Så det viktiga med familjeveckan var att Försäkringskassan skulle göra stora nyanställningar. En ökad administration på en myndighet. Det beklagar sig Johan Persson för offentligt. Är han riktigt frisk? Han fortsätter med detta.
Budgeten innebär också att investeringsstödet för byggnation av hyresrätter avskaffas. Mycket tveksamt om Kalmarhem kan bygga nya hyresrätter i Rockneby utan investeringsstöd.
I centrala Kalmar kommer det uppenbarligen gå bra att fortsätta bygga för Kalmarhem men inte i Rockneby. Är det någon som förstår den logiken? Eller anser Johan Persson att alla i Rockneby är fattiga låginkomsttagare som bara har råd med subventionerat boende.
Johan Persson har uppenbarligen negativa förutfattade meningar om kommunens invånare!

En bekant till mig hade hört på radio Kalmar idag att Kalmar kommun hade raderat en konversation som någon begärt ut som allmän handling och kommunen skulle nu granskas.
Vet du något om detta? Var det JO? Hittar inget om detta någonstans.
GillaGilla
https://www.dagenskalmar.nu/nyheter/e/108700/ville-se-e-post-fran-tva-anstallda-erbjods-loggar-motsvarande-100-000-mejl/
GillaGilla
Giltiga röster i valet 2018: SD 1.101.069 eller 17,6%, V 496.018 eller 8,6%, alltså över 26% för de förhatliga ytterkantspartierna.
Det finns inte tillstymmelse till demokrati i C och dess hövdingar när man idiotförklarar och ”pest”förklarar 1,6 miljoner svenskar som röstat enl sin övertygelse.
GillaGillad av 1 person
@Thoralf
Måste vissa av besluten i höstbudgeten ändå röstas om i kammaren, som t.ex. att ta bort investeringsstöd för byggande? Fattade det så på Ekot.
Vad måste de rösta om i denna budget? Är det regeringen som beslutar om vad?
GillaGilla
Budget för 2022 och höständringsbudget måste givetvis beslutas om i riksdagen.
GillaGilla
Klubbades inte höstbudgeten igår? Hur kan sänkt bensinskatt komma att slopas då?
GillaGilla
Vad menar du med att sänkt bensinskatt slopas?
GillaGilla
Experter säger att den slopade bensinskatten inte säkert kommer genomföras för det ska röstas om i kammaren och L kan sätta sig emot.
GillaGilla
Visst kan det bli så men då krävs ju också att Centerpartiet säger nej till skattesänkningen på 50 öre/liter. Det tror jag inte deras väljare på landsbygden kommer gilla
GillaGilla
Mycket märkligt att man ska rösta igen om något man röstade igenom igår? Vad var det då för syfte med gårdagens budgetomröstning?
GillaGilla
Förstår inte heller varför man pratar om att ”regera med högerbudget”, om inte alla satsningar i budgeten är klara än, utan måste röstas om på nytt.
GillaGilla
AFTONBLADET [2021-11-25]:
”Fram tills dess att en ny regering har tillträtt är Stefan Löfven(S) statsminister i en övergångsregering som består av företrädare för Socialdemokraterna och Miljöpartiet.”
Vi har inte har inte och har aldrig haft en kvinnlig statsminister. Det är inte ens säkert att vi får någon. Men det blir nog så för det finns ju bara två män som kan komma ifråga. Per Bolund är förmodligen ute ur leken. Lägg märke till att han och ytterligare några miljöpartister sitter i regeringsställning.
Observera att detta inlägg har ett bäst före datum.
GillaGilla
Liknar mest Bröderna Marx.
GillaGilla
Miljöpartiets Märta Stenevi tror att hela klimatarbetet raseras för att M, KD och SD budgeten sänker bensinskatten med 50 öre per liter. Klimatpolitiken bygger tydligen på lösan sand (cementen har tagit slut 🙂 ).
GillaGillad av 1 person
Herregud, vad Johan spammar sitt eget Facebook-flöde. Inlägg efter inlägg om sin stora idol Magda och med brunsmetning mot högersidan.
Innan han avslutade för natten, postade han en skärmbild från DN om den nyligen avsatta statsministerns höga förtroende. Mannen är riktigt pinsam. Hur har han tid med allt bloggande och ”Facebookande”?
Han är värre än Trump med sina fake news.
GillaGillad av 1 person
Jag tycker det är uppenbart. Om det blir en enpartiregering så behöver Socialdemokraterna tillsätta en mängd ministrar, och de behöver inte sitta i Riksdagen. Jag tror Kalmar-Johan är ute efter en ministerpost.
GillaGilla
Det vågar inte Johan Persson. Det är tryggare i Kalmar.
GillaGilla
JP tror att Kalmar är ”lilla Stockholm”, den lilla staden med storstadspuls, och därför han har inget behova av att söka sig till huvudstaden.
GillaGilla
Det behövs borgerlig politik nu. Familjevecka, vad är det för jävla trams som JP hyllar? Sverige är väl det land i världen där folk är lediga mest ändå: betald semester, sjukdagar, vab, föräldraledigt 1 år m.m.
Johan måste vara riktigt trumpen idag när det inte blir byggen i Påryd och Rockneby.
Frågan är varför staten ska finansiera byggherrarnas husbyggen?
GillaGillad av 1 person
Hur många tjänster hade ”Familjeveckan” resulterat i tror JP? Måste vara väldigt marginellt eller tror JP det hade kunnat bli en ny stor avdelning?
Så sjukt och hans lågbegåvade väljare tror naturligtvis han har rätt.
GillaGilla
Mats Quiberg:
Per Albin Hansson 1932-1936 och 1936-1946
Tage Erlander 1946-1969
Olof Palme 1969-1976 och 1982-1986
Magdalena Andersson 09:30- 16:45
GillaGillad av 2 personer
Måste vara nytt rekord all times.
GillaGilla
Möjligen (eller troligen) något för omnämnande i Guiness rekordbok.
GillaGilla
Per Albin Hansson 1932-1936 och 1936-1946
Tage Erlander 1946-1969
Olof Palme 1969-1976 och 1982-1986
Stefan Löfven 2014-
Magdalena Andersson har inte tillträtt som statsminister. Hur det går med den saken återstår att se.
GillaGilla
Snart är det slutdansat för Amanda Lind (MP) ….
https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/oWVkwV/krav-pa-vaccinationsbevis-infors-pa-nattklubbar
GillaGilla
Sicken befrielse för de röstberättigade.
GillaGilla
Menar verkligen Johan Persson på allvar att Försäkringskassan i Kalmar skulle nyanställa p g.a. en familjevecka? Han ser bara till sin egen lilla ankdamm.
GillaGilla
Om jag har fattat det rätt så är Stefan Löfven statsminister och Miljöpartiet sitter i regeringen tillsammans med Socialdemokraterna.
Rätta mig om jag har fel?
GillaGilla
#####
https://www.svt.se/nyheter/inrikes/detta-hander-nu-1
Vilka statsråd försvinner vid en ren S-regering?
Om Magdalena Anderssons enpartiregering blir ett faktum kommer fem miljöpartistiska statsråd att bytas ut och ersättas:
• Jämställdhets- och bostadsministerMärta Stenevi
• Miljö- och klimatminister samt vice statsminister Per Bolund
• Finansmarknadsminister Åsa Lindhagen
• Kultur- och idrottsminister Amanda Lind
• Biståndsminister Per Olsson Fridh
Dessutom ska tre socialdemokratiska poster ersättas, Magdalena Anderssons finansministerpost samt näringsminister Ibrahim Baylan och landsbygdsminister Jennie Nilsson som båda meddelat att de avgår.
#####
Detta är att slira på sanningen vill jag påstå.
Blir det en ren socialdemokratisk regering kan inte välja in personer som representerar andra partier. Alltså är de avgående miljöpartisterna diskvalificerade. Statsministern kan ta in opolitiska personer i regeringen. Förutsatt att de konverterar till socialdemokratismen.
Jag tror att statsministern har ganska fria händer när det gäller tillsättandet av minister. Det finns ingenting som säger att statsministern måste ersätta de fem miljöpartisterna. Såvitt jag vet är det inte hugget i sten hur många ministrar och departement som ska ingå i regeringen. Jag antar att vissa departement är obligatoriska. Hur eller hur kan statsministern rumstera bland gamla och tilltänkta statsråd.
Rätta mig om jag har fel.
GillaGilla
Alla partier har mer eller mindre något som är bra i sitt partiprogram. jag tycker det skulle vara intressant med en regering byggd på samarbete med S,SD och KD men det är nog en utopi.
GillaGilla
Förhoppningsvis så blir detta en utopi.
GillaGilla
Förhoppningsvis? Jag tror att sossarna nog var ganska ok innan Palme kom. Och jag tror också att om man kunde rensa bort en mängd människor från S så skulle de nog ha ganska mycket gemensamt med både SD och KD. Trots allt finns det en del bra socialdemokrater, likväl det finns en del dåliga SD ‘are.
GillaGilla
Johan Persson är fan patetisk! Han måste vara narcissist.
GillaGillad av 2 personer
Allt i Johans värld kretsar kring att bygga mer, anställa fler, få fler att flytta till Kalmar, fler invånare, mer statsbidrag…
GillaGillad av 1 person
Jag tror att han fortfarande tävlar mot Växjö som härrör från tiden när Bo Frank styrde där.
GillaGilla
Jag hoppas att det även innebär att alla miljöpartistiska infiltratörer åker ut på direkten från regeringskanslierna. Särskilt hon från Vellinge som förhandlade stora invandringen med Reinfeldt och som nu lär sitta nära statsministern i dennes kansli.
GillaGilla
Tänk att ett litet extremistparti tillåtits hålla ett land som gisslan ett helt decennium. Man kan tappa tron på demokratin för mindre. Tack för det gigantiska bygget av politikerförakt 7-klövern.
Och nu tar man första bästa tillfälle i akt att lämna det sjunkande skeppet för att försöka smita ifrån sitt ansvar för ett land i kaos och krampa sig kvar ovanför spärren.
Hoppas de blir belönade efter förtjänst i valet så vi slipper ett renodlat stolleparti i riksdagen i fortsättningen.
GillaGillad av 2 personer
Tänk om vi hade haft en Gustaf III?
GillaGilla
Eller Gustaf IV Adolf
GillaGilla