JOHAN PERSSON GLÖMMER MEDVETET FRAMTID KALMAR

Johan Persson (S) glömmer medvetet bort Framtid Kalmar när han förutspår valresultatet i kommunvalet i Kalmar på sin blogg. Däremot utgår han ifrån att Miljöpartiet och Liberalerna inte klarar 3-procentspärren och får lämna kommunfullmäktige. Han har en egen metod för att räkna om opinionsundersökningar på nationell nivå till Kalmars kommunpolitik, som han säger ”stämma ganska hyggligt”.

Sitt eget parti, Socialdemokraterna förutspår han skall få 46,3 procent i valet.

Sina stödpartier ger han Vänsterpartiet 8,3 procent och Centerpartiet 6,8 procent. Då skulle majoriteten få 61,4 procent. Kalmaralliansen skulle då bara bestå av Moderaterna och Kristdemokraterna med 17,1 procent respektive 4,8 procent enligt Johan Persson förutsägelser eller 21,9 procent totalt.

Sedan tror han att SD skulle få 13,7 procent.

NATO-frågan tror Johan Persson som sitter i Socialdemokraternas partistyrelse, redan är avgjord före valet.

Jag förstår att Johan Persson inte vill låtsas om att Framtid Kalmar existerar då vi kan ställa till det rejält i kommunpolitiken i Kalmar och bli det sjunde partiet i kommunfullmäktige om MP och L ramlar ur.

18 svar på “JOHAN PERSSON GLÖMMER MEDVETET FRAMTID KALMAR

  1. Profilbild för Sven d.ä. Sven d.ä. 2022-04-12/17:45

    Jag tror att Framtid Kalmar får 5%, och slår KD.

    Gilla

  2. Profilbild för Champagne Supernova Champagne Supernova 2022-04-11/21:41

    Framtid Kalmar kommer in om de som röstade SD 2018 blir upplysta om vilket parti nuvarande SD är med en 19-åring (!) som förstanamn. Det är inte seriöst.

    Gilla

    • Profilbild för Anders G Anders G 2022-04-12/09:20

      Thoralf, stämmer det?
      19-åring som förstnamn?!

      Gilla

      • Profilbild för Thoralf A Thoralf A 2022-04-12/09:27

        Ja, det stämmer. Han utmanar Johan Persson om posten som kommunstyrelsens ordförande 😉

        Gilla

    • Profilbild för Anders G Anders G 2022-04-12/14:53

      Det är verkligen inte seriöst att sätta en 19-årig utan arbetslivserfarenhet högst upp på listen. Hoppas folket väljer Framtid Kalmar istället.

      Gilla

  3. Profilbild för Ölandsbonde Ölandsbonde 2022-04-11/11:18

    Kommunalrådet Perssons valgissning;
    S 46,3
    V 8,3
    C 6,8
    M 17,1
    KD 4,8
    SD 13,7
    Det blir 97% och lämnar plats för 3% till övriga som ställer upp i valet; L, MP, Fi och Thoralfs parti att kämpa om.

    Jag tycker hans gissning är trolig. S ökar 4%, V 2%, C -1%, M 1,5%, KD -0,5%, SD 1%
    L försvinner säkert men MP ökar nog från 2018. Många nya ungdomar går till val för första gången. I Kalmar är det väl 4-5.000.
    Uppväxta med ”MILJÖ” och sedemera ”KLIMATHOTET” sedan första mellanmålet. Fick 1.680 röster 2018 och om hälften av de nya barnen röstar för klimat och miljö så når de 7%.

    Inte att förringa att Kalmars fullmäktige tagit beslut om att klimatnödläge råder i Kalmar. Braa skrämseleffekt med det.

    Gilla

    • Profilbild för Thoralf A Thoralf A 2022-04-11/13:55

      Att SD skulle få 13,7 procent håller jag för högst osannolikt! Svårt att tro att de skulle öka.

      Gillad av 1 person

      • Profilbild för Anders G Anders G 2022-04-11/15:58

        SD kommer minska.

        Gilla

  4. Profilbild för Anders G Anders G 2022-04-10/23:18

    Det kan bli tufft för Emmanuel Macron att vinna franska presidentvalet. Det tror Göran von Sydow, chef för svenska institutet Sieps. Marine Le Pen har breddat sin politiska profil i valspurten.

    Gillad av 1 person

  5. Profilbild för Sven d.ä. Sven d.ä. 2022-04-10/22:43

    Socialdemokraterna 46,3 procent är osunt! Nästan varannan människa en sosse, otroligt. Så var det väl på 60-70 talet.

    Gillad av 4 personer

    • Profilbild för ivarandersson ivarandersson 2022-04-11/08:54

      Mutor ska resultera i 46,31%.

      Gilla

  6. Profilbild för Anders G Anders G 2022-04-10/22:34

    Jag tror du lätt kan få 2% om du fixar en bra kampanj med mycket flygbladsutdelning och valsedlarna ska gärna ligga i kuvertet när du delar ut.

    Gilla

    • Profilbild för Thoralf A Thoralf A 2022-04-10/23:54

      Vem skall betala 25 000 kuvert?

      Gilla

      • Profilbild för lasseaxelsson lasseaxelsson 2022-04-11/06:00

        Vi är nog många som skulle stötta ditt parti med en slant, säg bara till så ska vi nog fixa pengar till en riktig politiker och hans parti.

        Gillad av 2 personer

      • Profilbild för Andersson Andersson 2022-04-11/06:57

        Cirka 25000 kronor. Det är pengar det. Jag skulle ha råd med en hundring eller två. Men det räcker inte långt. Har ni råd att trycka upp flygblad? Vad kostar 25000 valsedlar? Vad är för mått på valsedlarna?

        Jag har ingen gammal valsedel i gömmorna. Hur är det får man stå utanför vallokalen och dela ut sedlar. Min far delade ut valsedlar på den gamla goda tiden. Min mor vände på de överblivna valsedlarna och så hade vi anteckningsblad lång tid framöver.

        En gång för länge sedan gick jag på en facklig kurs. Det var i valtider och det gällde kyrkovalet. Det var ett ettrigt fruntimmer på kursen som propagerade för kyrkovalet. Socialdemokrat. Jag sa vad jag tyckte och tänkte och råkade nämna att jag hade lämnat statskyrkan och vad jag tyckte om sossarnas engagemang i det religiösa.

        Så kom valdagen. Min far skulle dela ut valsedlar. En god son som jag var skjutsade jag honom till vallokalen. Han undrade om jag kunde dela ut valsedlar medan han gick in och röstade. Självklart kunde jag det. Jag har aldrig varit noga av mig. Där stod jag med sossarnas banderoll och en bunt valsedlar i handen. Då kommer käringen och ska rösta. Jag trodde hon skulle slå avigt.

        Jag kan inte minnas att min mor röstade i kyrkovalet.

        Gillad av 1 person

      • Profilbild för Gunnar Karlsson Gunnar Karlsson 2022-04-11/09:24

        Thoralf,

        Har du något BG-kontor som vi kan använda för ändamålet ??

        //Gunnar

        Gilla

      • Profilbild för Thoralf A Thoralf A 2022-04-11/09:31

        Det går bra med Swish till 072-5179099 eller även Bankgiro 5527-1589 (TXK Konsult) så slussar jag pengarna vidare till Framtid Kalmar. Skriv alltid ”Gåva Framtid Kalmar”.

        Gilla

  7. Profilbild för Goliat Goliat 2022-04-10/22:29

    Det börjar brännas i skinnet på JP!

    Gilla

Kommentarer är stängda.