LÄMNAR FB-GRUPPEN

Jag lämnar FB-gruppen ”Född 57 – Åldersdiskriminerad och straffbeskattad”. Det har uppenbarligen kommit in ett antal politiskt korrekta kvinnor, möjligen också vänster som anser att gruppen skall vara opolitisk.

Gruppens syfte är att försöka påverka partierna och ledamöterna i Sveriges riksdag att ändra på den orättvisa straffbeskattningen av 57:orna under 2023. Som vi drabbats av efter pensionsreformen med höjd pensionsålder, trots att vi 57:or inte fått höjd pensionsålder så har konsekvenserna blivit dramatiska för oss.

Hur man skall kunna påverka politiker i riksdagen utan att vara politisk begriper jag dock inte.

Mina foto med politiska budskap som jag lagt upp i gruppen har av dessa kvinnor beskrivits som personangrepp, som bryter mot Facebooks regler men även mot GDPR. Men de kan inte förklara vilka regler det skulle vara. Det gäller t.ex. nedanstående foto. Socialdemokraten Ardalan Shekarabi var socialförsäkringsminister i den Socialdemokratiska regeringen och ansvarig minister för propositionen om höjd pensionsålder, som den Socialdemokratiska regeringen drev igenom i riksdagen den 31 maj 2022.

Under söndagen fick jag en begäran från administratören av gruppen att ta bort mina foto från FB-gruppens sida. Någon vecka tidigare blev jag ombedd av samma administratör att signera bilderna med FB-gruppens namn. Nu blev jag istället ombedd att ta bort den signeringen.

Det finns ingen anledning för mig att vara aktiv i en FB-grupp där jag inte får vara politisk!

Men i bakgrunden skymtar helt andra orsaker till dessa kvinnors agerande. Min bakgrund som före detta Sverigedemokrat och att jag driver en blogg där jag ifrågasätter klimatalarmismen och driver en politisk agenda. Trots att det snart är 5 år sedan jag lämnade SD så sitter det kvar i väggarna.

Så frågan är vilka som borde lämna gruppen? Jag eller dessa kvinnor? Men uppmaningen från administratören avgjorde den frågan.

Nu funderar jag starkt på att starta upp en egen FB-grupp med samma syfte men där det är tillåtet att driva orättvisan mot 57:orna, även politiskt eller framför allt politiskt. Med utpekande av de ansvariga för att situationen har uppstått och utpekande av de politiker som kan rätta till orättvisan genom att införa en övergångsregel. Så att detta åtgärdas i samband med deklarationen för inkomståret 2023.

Jag kommer åka ut till Almedalsveckan i Visby och rapportera därifrån men också driva en kampanj för 57:orna på plats i Visby. Ett stort tack till alla som gett ett bidrag i sponsring av Almedalsveckan.

En första beställning på material är lagd till ett tryckeri. Jag kommer redovisa det när det kommer från tryckeriet.

Annons

9 reaktioner på ”LÄMNAR FB-GRUPPEN

  1. O` Hyra 2023-05-08 / 20:23

    Thoralf, du som är en mästerfiskare. Vad fångar in för fesk på Öland?

    Gilla

  2. O` Hyra 2023-05-08 / 19:52

    Alla är vi bestulna, utan dom som går på sådana bidrag som räknas upp varje år i takt med inflationen. Det gör det ju inte bättre för dom som drabbas av pensionstjuvarna.

    En gång i tiden hade en svensk krona samma värde som en schweizerfranc.
    Hisnande tanke.
    Det säger något om ett land som låter sin valuta sjunka ner i sumpen.

    Vi blir alla fattigare, och snart rider vi alla på åsnor. Mellanöstern välkommen.

    Gillad av 1 person

  3. Kenny av ämnet igen... 2023-05-08 / 19:32

    När det ändå ska tjatas om reduktionsplikten…
    På tal om inkompetenta politiker!
    Dem flesta kommer ju alla ihåg E85 fjaskot!?
    Vi som är lite äldre kommer även ihåg tävlingen
    mellan beta videon och whs videon.
    Nu verkar tävlingen vara mellan elbilar som dumma politiker hyllat.
    En elbil tar mellan 2-10 timmar att ladda (fjasko), bara söka på nätet!!!!
    Flera av dem stora största fordonstillverkare Tyskland o Japan har fullt utvecklade vätgasmotorer
    som småmotorer men också turbo o V8 motorer.
    En mellanstor vätgasbil tar 1.5 min att tanka jämfört en elbil i timmar, avgaser är luft o vatten.

    Frågan är om elbilstillverkarna håller fast eller ställer om till hydrogen?

    Gillad av 1 person

    • tompas11 2023-05-08 / 21:12

      Jag tycker att det fungerar alldeles utmärkt med bensin och diesel och har så gjort i över 100 år. Finns ingen anledning att hålla på och dribbla med vätgas eller annat trams.

      Gillad av 1 person

  4. ivarandersson 2023-05-08 / 18:18

    Kvinnorna förstår inte att diskrimineringen av 57:orna och 59:orna beror på inkompetenta politiker som inte förstår vad deras beslut innebär.

    Gilla

  5. Christer 2023-05-08 / 16:52

    Den socialdemokratiska dementiapparaten har startat ett ärende .
    Du betraktas säkert som ett hot mot demokratin .
    Det gäller alla som inte tycker som Magda .

    Gillad av 2 personer

  6. Calle 2023-05-08 / 16:25

    Delge framledes ingen info om fallet till den pk korrekta FB gruppen, dom skall heller inte kunna använda sig av de fakta i fallet du tar fram. ” Man ska inte mata hyenor ”

    Gillad av 2 personer

Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet. Håll en hyfsad ton och språk så bidrar du till bloggens kvalitet.

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s