LITA INTE PÅ MEDIA

Om du vill förstå världen, strunta i media – läs statistik istället!

Det sa Hans Rosling.

Tyvärr så litar jag inte längre på viss statistik gällande klimatförändringarna. Jag tror instituten pressas hårt av de stora politiska organisationerna på global nivå.

Ett exempel är SMHI som ännu inte lyckats med att räkna ut Sveriges medeltemperatur och medelnederbörd för 2022. Enligt uppgift håller de på att omarbeta sina beräkningsmodeller.

Ett annat exempel är hur statistiken över biverkningar manipulerats gällande covid-19 vacciner.

Många kanske tänker på devisen, lögn, förbannad lögn och statistik! En sak är i varje fall helt säkert lita inte på media! Det mesta av statistiken kan man dock lita på.

16 svar på “LITA INTE PÅ MEDIA

  1. Profilbild för Kalle Kalle 2023-12-19/07:49

    ## Håkan Boström[GP] Hur bra gick det egentligen för de ensamkommande?
    LedareEn nysläppt SCB-rapport ger en ljus bild av hur de ”ensamkommande” klarat sig på arbetsmarknaden. Rapportens resultat är emellertid så bristfälliga att de inte borde spridits vidare okritiskt av flera medier.##

    https://www.gp.se/ledare/hur-bra-gick-det-egentligen-for-de-ensamkommande.0c1186a1-1f9d-4667-8e49-d09054fe29e9

    Tredje statsmaketen (medierna) kommer med bnristfälliga fakta som styr politikerna!!! Orsaken till att sverige blir alltmer likt ett Dårhus???

    Gilla

  2. Profilbild för Ó Hyra Ó Hyra 2023-12-18/17:02

    Alla gråter i Sverige. Janne Andersson, mannen som förpestat svensk fotboll i så många år gråter. Hans bögfjolla till lagkapten, Caroline Seger gråter, vilken jävla teater. Vad vill dom visa. Sverige behöver inte fler fjollor eller feminiserade ”män”.
    Sverige behöver en rak höger!

    Gillad av 1 person

  3. Profilbild för Calle Calle 2023-12-18/16:59

    Att jämföra SMHI- statistik med motsvarande organ i våra nordiska grannländer kan ju vara ett utmärkt sätt att kontrollera sanningshalten i vad vi får oss presenterade. Temperatur och nederbörd bör ju inte ligga allt för långt från de svenska, dom är ju ” gränsöverskridande”.

    Gilla

  4. Profilbild för Mats Mats 2023-12-18/16:55

    Ja, i Finland har inte temperaturen stigit nämnvärt på 100 år, men i Stockholm….
    Det är tydligen skillnad mellan finska Meteorologiska institutet och svenska SMHI,

    https://www.ilmatieteenlaitos.fi/tammikuu

    Gillad av 1 person

  5. Profilbild för Ó Hyra Ó Hyra 2023-12-18/16:11

    Enda sättet för makten att klamra sig kvar är att inskränka på yttrande- och åsiktsfriheten samt att se till att den etablerade pressen går i deras ledband så man har kontroll på informationsflödet. Detta har ju fler och fler insett och vänder sig därför till alternativa media som skriver om de obehagliga fakta som makten inte vill att vi ska ha reda på.

    Sker ett spektakulärt brott så är det bästa sättet att kolla på Flashback om man vill veta något om gärningsmännens ursprung och liknade. Sociala medier har blivit som forna dagars väggtidningar och makten gör allt den kan för att kringskära deras yttrandefrihet. Lagen om hets mot folkgrupp är inget annat än en gummiparagraf för att skrämma folk till tystnad.

    Gillad av 1 person

  6. Profilbild för anders.gs anders.gs 2023-12-18/15:08

    Tommy Ulmnäs ansluter sig till Alternativ för Sverige 🙂

    Gilla

  7. Profilbild för Andersson Andersson 2023-12-18/11:41

    Köttbullarna har jag stekt och ägg och grönkål har jag köpt på torget. Bror min har varit här med sin inlagda sill. Och idag ska jag slå in båda julklapparna. På lillejulafton ska jag möta min dotter vid tåget och hon har med en flaska Bröndum och danska pilsner. Man får vara glad för det lilla. Har du provat Bröndum? Den är mild och god.

    Så ta du och försök att koppla av och ha en riktigt god jul. Och ett nytt år som är bättre än detta.

    Gilla

    • Profilbild för Ó Hyra Ó Hyra 2023-12-18/17:19

      Ingen strömming i år?

      Gilla

      • Profilbild för Andersson Andersson 2023-12-19/00:56

        Nej inte ens sill annat än på burk. Och ingen rökt ål. Den har moderaten korpat åt sig.

        Gillad av 1 person

      • Profilbild för Ó Hyra Ó Hyra 2023-12-19/08:25

        Akta dej för moderater, det är fula fiskar. Gäller särskilt lutfisken Billström!

        Gilla

  8. Profilbild för Christer Christer 2023-12-18/10:50

    Läste i en blogg att Finland inte har någon temperaturhöjning de senaste 100 åren enligt deras motsvarighet till SMHI.
    Hur kommer det sig.
    Styr Sossarna rapporteringen om vädret i Sverige ?

    Gilla

Kommentarer är stängda.