Har varit lite frånvarande på grund av en olyckshändelse.
Jag ramlade från en trappstege för en vecka sedan och slog vänstersidan i kalkstensplattor. Fick inga frakturer men upptäckte snart att jag hade blod i urinen. Så jag fick ta mig till akuten på Länssjukhuset i Kalmar.
Efter röntgen konstaterades att jag hade en skada och läckage vid vänster njure/urinrör.
Det utfördes en operation för att sätta en splint mellan urinblåsan och njuren för att avlasta urinröret men det misslyckades på grund av skadans placering.
Istället fick man några timmar senare göra en nefrostomi, det vill säga gå in med en slang genom ryggen till njuren för att avlasta den. Efter dessa båda ingrepp hade jag jäkligt ont och fick smärtlindring. Sedan har det varit jäkligt tungt fram till fredagen men på lördagen när jag började se ljuset i tunneln så blev det stopp i dräneringen, det slutade komma vätska i slangen. Ny röntgen och undersökningar under lördagskvällen. Men det visade sig att jag inte hade något läckage längre när de sprutade in kontrastvätska under röntgen. Så under söndagen kunde nefrostomin avvecklas och jag fick ligga kvar under dagen för observation och jag kunde lämna sjukhuset till kväll och förhoppningsvis slippa återvända på grund av detta. En helvetesvecka är över!
Ett stort tack till all personal vid Länssjukhuset på akuten, kirurgen, operation, röntgen och kirurgavdelningen. Ni är så professionella!
PS
Vad jag gjorde på stegen kommer jag inte berätta 😉
Jag har haft en sån urinpåse i 2,5 månader. Så jag tror att jag förstår din plåga.
Krya på dig, och hoppas du snart är tillbaks med dina reportage och analyser.
GillaGilla
Önskar dig snar bättring, och att du blir helt återställd.
GillaGilla