KRIGSHETSARE

Läste en väldigt bra text på Facebook som jag instämmer med till 100 procent. Jag har ju tagit starkt avstånd från alla som indirekt stödjer Rysslands krig mot Ukraina. Dessa personer och grupper kallar alla för krigshetsare som stödjer vapenstöd till Ukraina.

SwebbTv och deras profiler är ju ett bra exempel på detta men också de extrema partierna Alternativ för Sverige och Ambition Sverige, vars företrädare fullständigt tappat fotfästet enligt min uppfattning. Jag ser dem nästan som galna när det gäller Ukraina och Zelenskyj. De sprider så mycket lögner.

Läs gärna texten här nedan så kanske ni förstår.

”Det märkliga med många självutnämnda “fredsaktivister” i Rysslandsfrågan är att de verkar vara betydligt mer imponerade av rysk militärmakt än vad ryska generaler själva är.

De beskriver ständigt Ryssland som en ostoppbar koloss som kan jämna europeiska städer med marken på några timmar. Vi ska inte provocera. Vi ska inte stå emot. Vi ska inte hjälpa angripna länder. Vi ska inte rusta upp. Vi ska helst inte ens uttrycka missnöje. Allt eftersom den ryska björnen kan bli arg.

Det är en märklig form av fredsaktivism som i praktiken bygger på att man accepterar den starkares rätt.

Deras världsbild kokar ofta ner till ett enkelt budskap:

“Ryssland är farligt. Därför måste vi ge Ryssland vad Ryssland vill ha.”

Det är inte fredsaktivism. Det är avskräckningsteori utan avskräckning.

Det mest ironiska är att dessa personer ofta anklagar andra för att vara krigshetsare samtidigt som de själva ägnar större delen av sin tid åt att beskriva hur överlägsen, skrämmande och oemotståndlig den ryska krigsmakten är. Man får ibland intrycket att de är Rysslands mest entusiastiska marknadsförare.

När Ukraina försvarar sig är det provokation.

När Europa rustar upp är det provokation.

När Nato förstärker sitt försvar är det provokation.

Men när Ryssland invaderar ett grannland, bombar städer och hotar andra länder med kärnvapen är fokus plötsligt inte på aggressorn utan på alla som inte kapitulerar tillräckligt snabbt.

Den verkliga fredsfrågan blir därför sällan besvarad:

Om varje hot från en diktatur ska belönas med eftergifter, varför skulle hoten någonsin upphöra?

Historien visar tvärtom att aggressiva stater sällan blir mindre aggressiva av att upptäcka att omvärlden är rädd för dem.

Det kanske mest avslöjande är ändå hur ordet “fred” används. För många av dessa aktivister betyder fred inte att kriget upphör genom att angriparen lämnar. Fred betyder att den angripne accepterar angriparens krav.

Det är därför deras resonemang ofta låter mindre som fredsaktivism och mer som en instruktion i hur man kapitulerar på ett moraliskt tilltalande sätt.

De kallar det realism.

Andra skulle kalla det att ha internaliserat angriparens perspektiv så djupt att man inte längre märker skillnaden mellan fred och underkastelse.”

16 svar på “KRIGSHETSARE

  1. Profilbild för Magnus B Magnus B 2026-06-11/22:10

    Det är oroande hur många som bara hämtar sin ”information” från SVT, SR, SvD, DN och andra liknande ”traditionella” mediabolag, eller från våra fullkomligt förvirrade ledare för de åtta riksdagspartierna samt även från två av de värsta desinformationskällorna, nämligen von der Leyen och Kallas. De två sistnämnda är ju helt galna och gör allt för att förstöra hela Europas (inte bara EUs) energiförsörjning i sitt krigshetsande.

    Ena minuten påstår alla dessa ovan citerade ”källor” att Ryssland ska kollapsa vilken sekund som helst och i nästa sekund ska Ryssland invadera hela Europa. Helt opålitliga medier och personer.

    Hoten för Sverige kommer från EU, NATO, massinvandring, islam och den ”gröna” omställningen. För dessa grupper finns det obegränsat med miljarder kronor, men när det t.ex. gäller infrastruktur eller svenska pensionärer är kassan tom.

    Gilla

    • Profilbild för magnus norström magnus norström 2026-06-12/13:04

      Om nu Ryssland skulle kollapsa ekonomiskt vilket jag betvivlar med tanke på att dom har mycket naturrikedomar. vad händer då?

      Dom som styr i Ryssland är inte precis några trevliga typer och man får väl faktiskt säga att Putin är en av dom vettigaste av dom ändå. Ett land i sönderfall med massvis av kärnvapen. Är det inte då det blir verkligen farligt?

      Planen från Nato och Eu är väl att just att Ryssland ska kollapsa ekonomiskt

      Gilla

  2. Profilbild för magnus norström magnus norström 2026-06-11/10:34

    En fråga till Thoralf och alla ni andra i tråden.

    Litar ni på vad mainstream media rapporterar om Ukraina kriget? dom upprepar ofta vad ukrainska militären säger och man kan så klart inte lite helt på vad en krigs förande part säger.

    För några år sedan hörde jag på ett repotage i p1. Ryssland hade omringat en Ukrainsk stad och reportern fick frågan om uppgifter på dödsoffer och sa hon sa att det dog 10 gånger fler ryssar än Ukrainare! Har väldigt svårt att tro att det var sant och ofta i media så rapporterar dom om hur många ryssar som dött men nämner ofta ingen om Ukrainska dödsoffer.

    Nu är det ju ingen som har dom exakta siffrorna men det finns ju tillförlitliga källor som Mediazona som anses mycket tillförlitlig. googla på det.! dom anger nu 225 000 döda ryska soldater.

    Ukraina ska vinna kriget säger alla men då måste vi ju ställa oss frågan till vilket pris? Är det värt ett storkrig mot Ryssland med kärnvapen? Dom har ju spekulerat i att det ska bli en ekonomisk kollaps för Ryssland sen kriget startade och chansen att det ska inträffa borde väl ha minskat nu pga Iran kriget.

    vad händer då om Ryssland känner att dom är på väg att förlora eller om det blir ekonomisk kollaps? Är det inte då det blir farligt på riktigt?

    Gilla

    • Profilbild för Thoralf A Thoralf A 2026-06-11/11:42

      Jag tar alla uppgifter gällande kriget med en nypa salt i synnerhet det från ryska sidan. Där släpps inga journalister från väst in.
      När det gäller Ukraina finns det dock en helt annan öppenhet.
      Sajter som SwebbTV är ju rena katastrofen med alla sina påståenden som inte kan verifieras.

      Gilla

      • Profilbild för magnus norström magnus norström 2026-06-11/12:52

        Mainstream media i Europa vill ju inte prata så mycket om Ukrainska förluster för då kan ju stödet för kriget minska. Men det intressanta är ju inte hur många som dött utan det är ju hur man får stopp på kriget,

        Det är ju två sidor som vägrar vika ner sig och jag skulle inte bli förvånad om Ryssland trappar upp kriget. Vi tar ju stora risker när vi skickar krigs material till Ukraina som dom använder långt i i Ryssland. Det pratas det aldrig om och både Bofors och Linköping ligger nog farligt till

        Gilla

      • Profilbild för Thoralf A Thoralf A 2026-06-11/13:37

        Jag förstår att du tittar på SwebbTV!

        Gilla

      • Profilbild för Burt Burt 2026-06-11/22:51

        Snälla Thoralf, håll dig till lokalpolitik där är du duktig. Läser din blogg flera gånger i veckan sedan 15+ år tillbaka och du har mycket vettigt att säga om invandring, Islam, klimat etc och du gör bra gräv om vad som händer i Kalmarregionen. MEN dina geopolitiska analyser och historiekunskaper är skrämmande svaga. Försök på allvar fatta att Ukraina-konflikten inte började i februari 2022! Du måste gå tillbaka minst 35 år för att förstå situationen. Din dogmatiska inställning (gäller även din hållning till Israel) är skitjobbig och får dig att framstå som korkad och insnöad. TA AV SKYGGLAPPARNA OCH LÄS PÅ FÖR BÖFWELEN!! Och nej, jag tittar varken på Swebbtv eller vill bo i Ryssland.

        PS. Angående vad du skrev tidigare; hur många utländska journalister släpps in i ditt favoritland Israel förresten?

        Gilla

      • Profilbild för Thoralf A Thoralf A 2026-06-12/05:36

        Jag förstår att du känner dig träffad av min text och du bevisar också att det finns grund för den.

        Gilla

  3. Profilbild för Bergman Bergman 2026-06-10/09:54

    ”Ett ord som en människa fäster sig vid
    kan verka i oberäknelig tid
    Det kan framkalla glädje till livets slut
    det kan uppväcka obehag livet ut
    Ja, det påverkar livet på jorden,
    så slarva inte med orden!”

    Alf Henrikson

    Gilla

  4. Profilbild för Nils Dacke Nils Dacke 2026-06-10/09:40

    Det finns ju inte många människor som tar Swebb-TV, alternativ för Sverige och andra liknade företeelser på allvar. Övervägande delen av landets svenska befolkning flinar lite förläget när dessa pajasar nämns och låtsas inte höra talas om tramset. De är lika löjliga som alla nya s.k partier som bildas i tid otid, har de tur så är det några hundra till några tusen sympatisörer och väljare. Det är lika produktivt och logiskt att rösta på Kalle Anka partiet.

    Gilla

    • Profilbild för tompas11 tompas11 2026-06-10/19:08

      Din text ovan kunde lika gärna ha handlat om SD då de var nya och ett litet parti, för det var precis så som majoriteten av de svenska väljarna och medierna betraktade SD, alltså som ett Kalle Ankaparti som inte betydde något. Historien har visat att de hade fel och historien kanske visar att dagens Kalla Ankapartier blir något att räkna med i framtiden…

      Gilla

    • Profilbild för Magnus B Magnus B 2026-06-10/21:14

      Din kommentar passar även bra för att beskriva Medborgerlig samling. Ett helt onödigt parti.

      Gilla

  5. Profilbild för ivarandersson ivarandersson 2026-06-10/09:13

    Många självutnämnda “fredsaktivister” i Rysslandsfrågan är i själva verket 5:te kolonnare som hjälper Ryssland. Ryssland kan inte ens besegra Ukraina militär och då försöker 5:te kolonnarna hjälpa Ryssland. Inte ens den nordkoreanska militärhjälpen ger Ryssland framgångar.

    Gillad av 2 personer

  6. Profilbild för ericr45 ericr45 2026-06-10/08:35

    Helt ense med dig, Thoralf. Språket och hur något uttrycks är viktigt.
    Tyvärr är svensken av idag inte så mottagliga för språkliga finesser. T ex på FB måste man vara MYCKET tydlig när man skriver.
    Svårt när ords innebörd i MSM ofta skruvas ”åt fel håll”.
    När order ”provokation” används, då vet man iaf varifrån det kommer och vilka åsikter som framförs – och varför..
    Som havandes släkt i fd DDR är ”provokation” ett bekant ord, när Väst gjorde något var det alltid ”provokation”, när man själv gjorde något var det ”försvarande av freden!
    Detta i ett land där var 5e person var en IM (informell medarbetare = spion åt Staten!

    Gillad av 1 person

  7. Profilbild för Christer Christer 2026-06-10/07:59

    Det är exakt så man ska tolka Peter Hultqvist och Magdalena Anderssons agerade när NATO inträdet kom upp på agendan . Magdalena ansåg att vårt säkerhetsläge skulle försämras och Peter skulle aldrig skriva på en inträdesansökan .

    De är måna om sina goda kontakter med KGB och Islamisterna .

    Gillad av 1 person

Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet. Håll en hyfsad ton och språk så bidrar du till bloggens kvalitet.