MINA POLITISKA FIGHTER, DEL 32 (sid 427-439)

Uteslutningen, del 1
 

Jag har varit med om mycket i mitt vuxna arbetsliv men aldrig utsatts för något liknande. Det var som en rättegång med tre åklagare, men utan någon försvarare. Där Mattias B Johansson agerade överåklagare och de två andra agerade lydiga och väldresserade springpojkar, som gläfste emellanåt. Bo Karlsson satt mest och blängde som en blodhund. Hans svullna kinder hängde nedanför kindbenet och de svarta ögonen var allt annat än trevliga när han blängde ihärdigt, medan Mattias B Johansson malde på med anklagelser eller bara satt och stirrade för att psyka mig. Martin Kirchberg försökte se arg och upprörd ut men han hade uppenbarligen svårt att upprätthålla samma attityd som Mattias och Bosse. Jag hade ju i mitt eget huvud börjat kalla den nitiska, kontrollerande och övervakande distriktsordföranden för ”Stasi-Mattias” men nu kom ett nytt epitet upp i mitt huvud ”Gestapo-Mattias”. Jag kunde se honom i en pedantisk och prickfri uniform med blankpolerade stövlar.

    Så fort det stod klart under torsdagen efter valet att jag inte skulle klara av att kryssa mig in i riksdagen hade Mattias B Johansson kallat till ett internt möte i partilokalen i Kalmar, dagen där på, under fredagsförmiddagen den 14 september.

    Det blev ett helt absurt möte med en lång rad anklagelser. Min kommentar på Facebook och den efterföljande artikeln i Barometern var uppenbarligen orsaken till det ”dåliga” valresultatet, om man skulle tolka Mattias B Johansson.

Men vi hade ju gått framåt i alla kommuner och i hela länet. Vi hade fått över 20 procent i riksdagsvalet i Kalmar län, ändå var valresultatet dåligt och i synnerhet för Kalmar kommun och huvudorsaken var mitt ledarskap.

Min kritik av media var fel, min kritik av Barometerns journalistik var fel, mitt avslöjande av Centerpartiet var fel och i synnerhet avslöjande av den falske Jaafar al-Jabiri, var absolut helt fel, mitt avslöjande av landshövdingens telefonsexsamtal var fel och allt var fel. Min blogg var ett stort problem. Mattias B Johansson ville helt enkelt ha bort mig. Jag försvarade mig men det lyssnade ingen på. ”Gestapo-Mattias” och hans lydiga blodhundar hade fått vittring på blod. Jag var överraskad och lite chockad av det hårda angreppet men ändå inte förvånad, det hade funnits under ytan den senaste tiden.

427

       Jag hade under hela valåret upplevt hur jag motarbetats av Mattias B Johansson men samtidigt hade jag inte förväntat mig detta utbrott och att Bo Karlsson och Martin Kirchberg skulle vara så lydiga. Men Martin Kirchberg hade ju blivit utlovad en regionrådspost med ca 65 000 kronor per månad i arvode så det vägde givetvis tungt för hans del. För Bo Karlsson gällde samma sak, heltidsförsörjning genom regionen so politisk sekreterare och regionstyrelsen. Då var moralen inte det allra viktigaste, utan istället plånboken. Jag lämnade mötet med många olika känslor och tankar.

    På söndagskvällen ringde Micael Foghagen och berättade att Mattias B Johansson kallat till ett hemligt möte i Kalmar onsdagen den 19 september. Jag var inte inbjuden. Micael hade fått veta det via Krister Tornberg och Petra Gustafsson. Det skulle vara ett hemligt möte och jag fick absolut inte informeras om mötet. Micael Foghagen var väldigt bedrövad och upprörd. Han hade dåligt samvete och kunde inte undanhålla att informera mig om vad som försiggicks i det fördolda. Mattias B Johansson ville avsätta mig som gruppledare och företrädare för partiet i Kalmar. Jag tackade Micael för att han berättade vad det rörde sig om. Jag informerade också Micael om vad jag trodde det handlade om och att jag varit med om ett väldigt obehagligt möte med Mattias, Bosse och Martin under fredagen där de ville avsätta mig som gruppledare för SD Kalmar. Ingen annan av mina styrelsemedlemmar hörde av sig, de flesta var sannolikt ganska ovetande om vad som skulle avhandlas på det hemliga mötet eller ville höra vad Mattias B Johansson hade att säga.

Efter mötet den 19 september ringde Micael Foghagen igen och informerade om det stormiga mötet. Micael berättade att MBJ riktat hård kritik mot mig och ville avsätta mig från alla uppdrag. Uppenbarligen var flera inne på MBJ:s linje. Mika Kotanen och Linda Kotanen ville att man skulle rösta om det direkt. Men flera ville diskutera det vidare internt under ytterligare ett möte under söndagen. Flera verkade dock lojala med mig men definitivt inte paret Kotanen. Det var uppenbart att flera av de nya medlemmarna nu verkade följa Mattias B Johanssons linje. Det var nya medlemmar som jag hade stöttat, föreslagit och lyft fram på kommunvalsedeln och där flera nu skulle bli ordinarie ledamöter av kommunfullmäktige eller ersättare. Det var Mika Kotanen, Linda Kotanen, Curt Gustafsson, Tomas Salonen och Lillith Lindgren. Alla nya medlemmar med bara något år som medlemmar i partiet, det kändes som ett väldigt svek.

    Under helgen ringer sedan Micael Foghagen och informerar mig om att den delen av styrelsen som inte tänker svika mig hade haft ett eget internt möte hemma hos Lillemor Marcus Jonsson, där Micael Foghagen, Krister Tornberg, Carina Falkestad, Tomas Trossing och Petra Gustafsson deltagit. De hade politiskt förtroende för mig och ville att jag fortsätter i gruppledarrollen, problemet är de nya som kommit in i den parlamentariska gruppen med framförallt paret Kotanen, som ingen av dem gillar eller har något förtroende för. Det var också ett frågetecken när det gällde Curt Gustafsson, Tomas Salonen och var de stod men de såg troligen nya möjligheter att få arvoderade poster om jag försvann.

428

Med tanke på det stöd jag fick från mina gamla medlemmar så bestämde jag mig för att kämpa för min position inom kommunpolitiken, ingen kunde ta ifrån mig min plats i kommunfullmäktige eller regionfullmäktige, där jag dessutom var personvald tack vare alla kryss jag fått. Men skulle Mattias B Johansson lyckas ta ifrån mig gruppledarrollen och platsen i kommunstyrelsen och samhällsbyggnadsnämnden och som ordförande för kommunföreningen? I så fall skulle jag själv lämna partiet och bli politisk vilde. Men det var inte Mattias utan den parlamentariska gruppen som hade besluten i sin hand.

    Den 23 september ringer sedan Krister Tornberg, som är vice ordförande och informerar mig officiellt om de hemliga möten som hållits. Egentligen inga nyheter men han berättar att paret Kotanen konspirerar på egen hand och att de fått med sig Curt Gustafsson, Tomas Salonen och Lillith Lindgren på sin sida. Krister förhör sig också om vad jag vill. Mitt besked är att jag gärna sitter kvar i kommunstyrelsen och samhällsbyggnadsnämnden. På måndagskvällen är hela nya KF-gruppen kallad till möte och jag är som sittande gruppledare ansvarig för mötet. Jag bestämmer mig för att ta tjuren vid hornen under mötet och bemöta alla anklagelserna från Mattias B Johansson. Men MBJ hade inte för avsikt att medverka vid detta möte så jag hade kunnat bemöta hans anklagelser inför styrelsen och den parlamentariska gruppen. Jag hade under dagen ordnat en PowerPoint-presentation som jag kunde använda till mitt försvar mot de anklagelser som jag kände till.

    Jag tog möjligheten att framföra min verklighet och hur jag motarbetats under lång tid. Jag berättade detaljer som varit helt okända för övriga i gruppen. Jag visade även en del konversation med Mattias B Johansson för att bevisa att min berättelse var sann. Gruppen kom med en del kritik mot mitt ledarskap. Att jag kan vara sur och inte lyssna, utan att jag driver saker enligt min linje. Men jag svarade att det kanske beror på att ni sällan kommer med egna initiativ och åsikter. Utan som jag upplever det, alltid varit nöjda med att jag drar det tunga lasset, inte minst i kommunfullmäktige. Alla kan begära ordet i kommunfullmäktige på samma villkor men två av er har varit helt tysta i 4 år.

    Ett av argumenten från Mattias B Johansson mot mitt ledarskap var det ”dåliga” valresultatet i Kalmar. MBJ ansåg att 12,45 procent och 8 mandat utav 61 i kommunfullmäktige var ett dåligt valresultat. I min PowerPoint hade jag sammanställt valresultatet från jämförbara residensstäder i södra Sverige. Halmstad 13,7, Jönköping 12,5, Linköping 10,6 och Växjö 8,7 procent. Det var bara Halmstad som hade ett bättre valresultat.

429

Men det finns ytterligare en faktor i Kalmar. Socialdemokraterna fick 42,7 procent i kommunvalet tack vare sitt starka kommunalråd Johan Persson, som trots ett bra valresultat ändå tappade två mandat. Tankesmedjan Tiden intervjuade sommaren 2020 Johan Persson och artikeln fick rubriken ”Partiets skickligaste politiker?” Att Johan Persson är mycket populär i Kalmar bland stora grupper råder det ingen tvekan om. Johan Persson är ingen ideolog utan en pragmatisk politiker, något han visat vid flera tillfällen, bland annat genom att privatisera drygt 120 personliga  assistenter, som därmed fick sämre anställningsvillkor. Det är få socialdemokratiska kommunalråd som privatiserar kommunanställda! Enligt artikeln i Tiden är Johan Persson också för monarkin på grund av regionpolitiska skäl, då kungafamiljen har starka kopplingar till Öland. Att som Mattias B Johansson hävda att valresultatet var dåligt i Kalmar trots att han hade full kännedom om förutsättningarna är bara så jäkla lågt. Men det var knappast någon i kommunföreningens styrelse som gick på det snacket från MBJ. Det kommer dock bli väldigt intressant att se hur SD lyckas i kommunvalet 2022.

(I valet 2022 fick SD 12,69 procent i kommunvalet)

Det kändes bra efter mötet och jag var övertygad om att flera stod på min sida. Mattias B Johansson hade aldrig varit riktigt omtyckt i Kalmar.
 
 430

Den 26 september ringer Mattias B Johansson på kvällen. Ett väldigt trevande samtal till att börja med. Sedan antyder han att partiet kan tänka sig att ersätta mig ekonomiskt på något sätt. Jag vill att han pratar ur skägget men det är fortfarande väldigt luddigt och det framgår inte direkt vilka krav som han kommer ställa men att jag skulle kunna jobba med vissa uppgifter för partiet. Men vad och hur framgår inte. Den interna gruppen i Kalmar som stödjer mig har också haft nya möten, vilket Micael Foghagen ringer och berättar om och att han kommer stödja mig till 100 procent vid alla möten. Krister Tornberg ringer kvällen därpå och berättar att han inte varit på mötet men att det pratats en del ”skit” om mig av Mika Kotanen och Linda Kotanen. Krister meddelar också att han, Micael och Carina kommer rösta på mig som gruppledare. Petra Gustafsson vacklade uppenbarligen då paret Kotanen ville att hon skulle bli ny gruppledare. Om då Petra, Curt, Mika och Linda röstar på Petra kommer det bli 4-4 vid en omröstning om ny gruppledare i den parlamentariska gruppen. Det innebär att frågan hänskjuts till kommunföreningens styrelse enligt stadgarna, som får avgöra frågan om ny gruppledare. Då kommer sannolikt rösterna utfalla 6-3 till min fördel. Carina ringer och berättar ungefär samma sak som Krister. Tomas Trossing ringer också och jag ber honom komma till gruppmötet på måndagen ifall vi tvingas att hålla ett extra styrelsemöte.

Måndagen den 1 oktober har vi gruppmöte i partilokalen, där ny gruppledare skall väljas för mandatperioden men vi skall också välja de nya ledamöterna till kommunstyrelsen, då nya KS skall utses av kommunfullmäktige den 15 oktober. Jag kände mig olustig hela dagen och väldigt orolig i magen men jag hade stålsatt mig att vara kontrollerad och skärpt, för att inte missa något i formalia som sedan skulle kunna användas för att överklaga besluten. Alla närvarande var lite spända och det kändes i luften att det var något alldeles extra på gång. Formalia gicks igenom snabbt och sedan kom frågan till val av gruppledare. Krister Tornberg föreslog mig som gruppledare och Mika Kotanen föreslog Petra Gustafsson som gruppledare. Därefter blev det sluten omröstning som slutade 4-4. Enligt det PM som skickats ut från riksorganisationen gällde då att valet av gruppledare skulle hänskjutas till kommunföreningens styrelse.

    Vi startade då ett styrelsemöte för att kunna göra en omröstning i styrelsen. Alla samtyckte till att göra så. Sluten omröstning genomfördes och den slutade med 6-3 till min fördel. Sedan valdes Petra Gustafsson som vice gruppledare. Jag förordade sedan att jag och Petra skulle väljas som ordinarie ledamöter i kommunstyrelsen vilket valdes enhälligt av den parlamentariska gruppen. Det kändes som en lättnad men jag var ändå inte helt lugn. Jag förstod att de personer som var emot mig, med stöd av Mattias B Johansson inte skulle vara glada över beslutet att välja mig som gruppledare för den nya mandatperioden. De ville ju få bort mig.

431

Dagen därpå var det sista kommunstyrelsemötet med den gamla kommunstyrelsen. Efter mötet hämtade jag min resväska och satte mig på tåget till Köpenhamn och Kastrup. Jag hade sedan länge en resa inbokad till min gode vän Anders i Spanien. Det skulle dock inte bli någon avkoppling som det var tänkt efter valrörelsen. Efter bara någon dag i Spanien får jag följande mejl från Mattias B Johansson

”2018-10-05 08:34 skrev Mattias Bäckström Johansson:

Hej,
För att vara helt transparent så har även personärendet inlämnats som främst knyter an till den fällda kommentaren i slutet av valrörelsen, vilket kommunicerats sedan tidigare.
Men då det även sedan tidigare saknas en formell varning, vilket även har framhållits, så välkomnas en samlad bedömning. Något som även legat till grund för den av oss deklarerade uppfattningen kring det politiska förtroendet regionalt.
Mattias –
 Martin – Bo”

Distriktsordförande Mattias B Johansson hade alltså nu även anmält mig till partiets medlemsutskott för att jag skulle bli utesluten. Anledningen var givetvis att hans konspiration i vår kommunförening för att avsätta mig som gruppledare hade misslyckats och att stödet för mig var större än han hade räknat med. Att använda uteslutningsvapnet var ju tyvärr inte ovanligt bland ledande sverigedemokrater. De använder uteslutning som en arbetsmetod att få igenom sin vilja. Mattias B Johansson respekterar därmed inte demokratiskt fattade beslut tagna av kommunföreningen i Kalmar. Jag begärde att få en kopia på den anmälan som ”Gestapo-Mattias” skickat till sina goda vänner i medlemsutskottet. Kom ihåg att Mattias B Johansson tidigare varit ledamot av medlemsutskottet under många år och var kompis med Magnus Olsson som fortfarande satt som ordförande för MU.

   ”Distriktsledningen har vid flera tillfällen genom åren framfört kritik till Thoralf för aktuella händelser och uppmanat honom att framför allt skruva ned tonläget på sin blogg, som återfinns på http://thoralf.bloggplatsen.se. Vid varje tillfälle har det dock inte dröjt länge förrän samma retorik som kritiken gällt, åter använts. Dessa ständiga återfall i verksamhet som är skadlig för partiet anser vi vara mycket problematiska. 

  Strax före valet passerade Thoralf definitivt under den lägsta nivå i uppförande som rimligtvis är möjlig för medlemskap i Sverigedemokraterna, i synnerhet som det här gäller en medlem med viktiga politiska uppdrag och som är den mest exponerade representanten för vårt parti i sin kommun. Dessa kommentarer, som väckt uppmärksamhet i media, skrev Thoralf både på sin blogg och på Facebook. 

432

Förutom den självklara kritiken mot de blogg- och Facebook-kommentarerna, har distriktsledningen även framfört att Thoralf har en avsaknad av fingertoppskänsla för politisk kommunikation. Vidare har framförts att Thoralfs fokus hela tiden lagts på fel saker, där vi som parti har få väljare att vinna och som inte är inom de fokusområden som valts ut som viktiga inför valet. Thoralf har vid detta tillfälle givit löften om hur främst bloggen, liksom den information som han har samlat på sig, ska hanteras och vad han ska fokusera på. Detta har dock inte hållits, utan tvärtom har material som vi var överens om att han inte skulle publicera, ändå publicerats. Detta då Thoralf låtit sig provocerats av kontrahenter, och agerat ”nyttig idiot” åt andra partier (Centern i detta fall).

Med vänliga hälsningar
Mattias Bäckström Johansson

Det Mattias B Johansson i brevet kallar för distriktsledningen är i praktiken enbart han själv. Någon distriktsledning eller distriktsstyrelse hade aldrig tidigare framfört någon kritik. Jag ingick ju själv i distriktsledningen. Det som hände efter valet, vid mötet den 14 september var första gången som något som skulle kunna kallas för distriktsledning framfört kritik. Tidigare hade Mattias B Johansson haft synpunkter på några av mina blogginlägg och på min kritik av lokalmedia. Vi hade diskuterat det men vi hade lite olika syn på hur media skulle hanteras.

     Några dagar senare, den 10 oktober, när jag fortfarande befann mig i  Spanien ringde riksombudsman Anders Olin och meddelade mig att jag blivit avstängd av partiet och jag fick nedanstående mejl.

Hej.

Efter samtal med Thoralf, Vice gruppledare Petra och vice ordförande Krister så kommer här en kort beskrivning.

    Medlemsutskottet tog på tisdagen beslut om att öppna ett personärende på Thoralf, samtidigt tog MU beslut om en utestängning tills partistyrelsen tagit beslut i ärendet. I praktiken innebär utestängningen samma sak som för en person som ej är medlem i partiet, Thoralf kommer under tiden inte att kunna deltaga i styrelsearbetet vilket gör att vice ordförande Krister Thornberg går in och gör ordförandes uppgifter i kommunföreningen.

    För den politiska gruppen gäller samma princip, Thoralf har ej möjlighet att deltaga i gruppens politiska arbete och ska under tiden som ärendet hanteras ej väljas in på nya politiska uppdrag, Petra Gustafsson är mer informerad om detta och kommer att ta detta med den politiska gruppen i ett gruppmöte, Petra Gustafsson går i egenskap av vice gruppledare in som gruppledare.

433

Thoralf kommer i slutet av veckan att få ett brev gällande hans personärende och kommer också få en möjlighet att svara på beskrivningen i ärendet, kommunföreningen kommer också att få samma möjlighet.

    Ärendets innehåll har jag ej tillgång till och kan inte svara på den typen av frågor, men om det är några praktiska frågor så är ni välkomna att höra av er till mig.  

Med vänliga hälsningar
Anders Olin
Riksombudsman
073-856 99 44

Rent formellt var det ett generalfel i mejlet från riksombudsmannen. Han skrev utestängd men jag var avstängd enligt partistadgarna men jag bråkade inte om det. Det Mattias B Johansson var ute efter genom avstängning var att stoppa mig från att väljas till ledamot av kommunstyrelsen vid det första kommunfullmäktigemötet den 15 oktober. Han satte med andra ord både handbojor och munkavle på mig och tvingade den parlamentariska gruppen i Kalmar att välja en ny ledamot till kommunstyrelsen istället för mig.

När jag den 12 oktober kom hem från Spanien träffade jag Krister Tornberg som informerade mig om läget och att Petra Gustafsson nu bytt sida på grund av Mattias B Johanssons fula agerande och anmälan till medlemsutskottet och avstängningen. Vi kunde därmed också räkna med stöd från Petra Gustafsson men även andra personer började nu vackla och luta åt att stödja mig. Paret Mika och Linda Kotanen blev bara mer och mer isolerade och illa omtyckta för sitt agerande och svek.

    Parlamentariska gruppen var nu dock tvungna att välja en ny ledamot till kommunstyrelsen istället för mig. Men nu hade de som stödde mig en majoritet i den parlamentariska gruppen. Genom avstängningen betraktades jag som en politisk vilde och fick inte ersättas av någon annan i den parlamentariska gruppen enligt stadgarna. Det innebar att det var 4-3 till mina riktiga vänner. Krister, Carina, Micael och Petra bestämde därmed alla val. Hade Lillemor Marcus Jonsson fått ersätta mig i den parlamentariska gruppen hade det varit 5-3.

Nu bildades också det som internt och lite ironiskt började kallades för ”Bilderberggruppen”. Gruppen bestod av Krister Tornberg, Micael Foghagen, Carina Falkestad, Petra Gustafsson, Tomas Trossing och Lillemor Marcus Jonsson men ytterligare några personer var väl förtrogna med gruppen.

434

Jag bjöds in till flera av gruppens möten hemma hos Petra och hemma hos Lillemor, vi hade också mycket telefonkontakt. Vi hade även ett möte på Kalmar stadshotell, en kväll med lite mat och dryck. Men också några trevliga pubkvällar där flera andra medlemmar också deltog. Mycket trevligt.

    Bilderberggruppen bestämde att Micael Foghagen skulle väljas in till kommunstyrelsen istället för mig. Paret Kotanens eller ”pusspuss” som de allmänt börjat kallas internt, skulle inte få några förtroendeposter, andra på den så kallade ”motståndarsidan” skulle få några platser men de skulle hållas kort. Det gjordes också en uppgörelse att om jag inte skulle uteslutas från partiet så skulle Micael Foghagen avsäga sig sin plats i kommunstyrelsen och jag skulle väljas in istället. Detsamma gällde samhällsbyggnadsnämnden där Krister Tornberg valdes som ledamot till att börja med.

    När sedan valberedningens förslag blev offentlig till valen av kommunstyrelse vid kommunfullmäktige den 15 oktober och att jag inte fanns med så förstod media alla turer och det fullständigt exploderade i lokalmedia med artiklar om striderna inom Sverigedemokraterna i Kalmar. Den enda som jag pratade med och gav lite uppgifter om vad som pågick var Ulf Carlsson på Östra Småland. Barometerns journalister hade jag inget förtroende för och därför nobbade jag dem mer eller mindre. I Barometerns och Östra Smålands artiklar intervjuades även Mattias B Johansson men han berättade givetvis inte sanningen och framförallt inte om sin egen roll. Fasaden skulle hållas fläckfri. Ynkligt!

https://etidning.barometern.se/741/Ostran/174615/2018-10-16/5225085/Alfsson-hotas-av-uteslutning

 http://www.barometern.se/kalmar/thoralf-alfsson-sd-avstangd-for-utredning/

Jag hade tidigare inte skrivit något om detta på min blogg och vad som pågått internt inom SD. Efter att allt blev känt genom media så blev väldigt många SD-medlemmar upprörda. Inte bara i Kalmar utan över hela Sverige. Många av dem var läsare av min blogg. Det anordnades ett nytt medlemsmöte i Kalmar där medlemmarna skulle informeras om uteslutningsärendet. Mattias B Johansson närvarade vid mötet och fick många kritiska frågor enligt vad det berättats för mig. Han blev irriterad och uttryckte något i stil med att mitt namn inte skulle få uttalas i partilokalen i framtiden. Tomas Andersson som varit medlem under många år blev så förbannad på Mattias B Johansson och att inte fler vågade säga ifrån till MBJ. Han lämnade mötet i protest under buller och bång, de kvarvarande trodde karmen skulle lossna när han slog igen dörren till partilokalen.

435

    Många var upprörda på sociala medier och jag fick många kommentarer, mejl och telefonsamtal. Sverigedemokraternas före detta kanslichef i riksdagen Helen Spaak hörde också av sig och skrev följande.

”Jag läste Kalmartidningarna, vad håller de på med? Är det någon som har något personligt emot dig? Vissa kommer undan med vad som helst och andra utesluts för minsta lilla, det beror bara på vem man är kompis med. Även om du frias nu så är det ju redan försent att få någon bra post. Det finns väl ingen i partiet som har blivit behandlad som du och ändå har varit så lojal och fortsatt kämpa och nu riskerar du uteslutning, känns fruktansvärt orättvist.”

Dessutom ringde Mattias B Johansson en dag och ville försöka köpa ut mig från kommunfullmäktige och regionfullmäktige. När nu saker och ting inte riktigt gått som Mattias B Johansson tänkt sig var han villig att köpa ut mig från politiken. Men han hade svårt att tala ur skägget. Till slut lyckades han klämma fram ett bud på 4000 kronor/månad under kommande mandatperiod om jag lämnade politiken helt och hållet, det vill säga avsade mig både platsen i kommunfullmäktige och regionfullmäktige. Ett skrattretande lågt bud!

     Idag och med facit i hand så förstår jag att beslutet om uteslutningen redan då var fattat i partitoppen. Jag skulle uteslutas, det var bara formaliteten som återstod att verkställa. Varför skulle jag annars köpas ut? Varför skulle man ha bort mig från kommunfullmäktige och regionfullmäktige om jag inte uteslöts från partiet? Partiet betalar inte 4 000 kronor i månaden under 48 månader för att få bort en person som fortfarande är medlem och aktiv i partiet. Det gör man bara med personer som är uteslutna.

     Den 21 oktober fick jag ett brev från medlemsutskottet med alla ”anklagelser”. Det märkliga var att min kommentar på Facebook från kvällen innan valdagen, som i media kallats för ett verbalt storbråk inte ens nämndes i brevet. Däremot togs en rad gamla blogginlägg upp i brevet, vissa blogginlägg så gamla som sex år. Jag blev minst sagt mycket förvånad över innehållet i brevet. Det handlade ju om rena bagateller som man letat upp på min blogg. I efterhand har det ryktats om att det var paret Kotanen som granskat min blogg och försett medlemsutskottet med uppgifterna. Uppgifterna var dessutom fullständigt tagna ur sin kontext men så brukar det ju vara när ett narrativ skall byggas upp. Det som dock retade mig var att distriktsstyrelsen hade fått brevet flera dagar innan jag fick det. De hade redan hunnit behandla brevet med anklagelserna vid ett möte innan jag ens fått ta del av det själv. Det visar på hur stora bristerna med rutinerna är inom SD.

     Även min kommunförening hade fått brevet innan jag själv fått det. Kommunföreningen skulle också lämna ett yttrande till medlemsutskottet.

Med anledning av alla turer som sedan inträffar så tycker jag att det är viktigt att alla får en möjlighet att läsa brevet i sin helhet från medlemsutskottet.

436

437

438

När kommunföreningens styrelse diskuterade yttrandet så bekände paret Mika och Linda Kotanen verkligen färg enligt de vittnesmål jag fått. De hade nu mängder av detaljer att klaga på när det gällde mig och min blogg. Mina vänner i styrelsen blev bestörta och förbannade över deras agerande. De visste ju hur jag hade stöttat och lyft fram både Linda Kotanen och Mika Kotanen och gett dem förtroende. De hade fått framskjutna platser på kommunvalsedeln och var numera nyvalda ledamöter av kommunfullmäktige. Nu svek de mig fullständigt och hade inget positivt att säga, utan de ville att jag skulle uteslutas från partiet. Reaktionerna från mina riktiga vänner blev starka och mycket negativa över paret Kotanens agerande och det kommer sannolikt bestå för alltid. Falska människor skall man inte ha som vänner, utan hålla på avstånd och inte umgås med.

Tyvärr så avslutades brevet med ett yttrandeförbud. Innehållet i brevet fick inte spridas i sociala medier eller lämnas till media för då skulle det användas mot mig och ses som ett brott mot partiets kommunikationsplan. Ett helt odemokratiskt krav från medlemsutskottet, vilket i princip innebar att jag inte kunde prata med någon och därmed riskera att uppgifterna spreds på sociala medier eller kom media till kännedom.

Om detta var anklagelserna så kunde jag omöjligt bli utesluten från partiet.

439

   

Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet. Håll en hyfsad ton och språk så bidrar du till bloggens kvalitet.