Det uppdagades också under samma tidsperiod att en anställd på residenset stulit från sin arbetsgivare. Den 1 oktober 2019 startades en internutredning angående dessa stölder, alltså bara en vecka efter att Thomas Carlzon avskedats av civilminister Ardalan Shekarabi. När utredningen var klar så gjordes det en polisanmälan och brottsrubriceringen fastställdes till förskingring då det bland annat handlade om stulen sprit från residenset. Den anställde avskedades omgående den 11 november.
Innan du fortsätter läsa bör du läsa mina tidigare blogginlägg.
Del 1, https://thoralfsblogg.com/2020/09/11/vanskapskorruption-i-kalmar/
Del 2, https://thoralfsblogg.com/2020/09/12/tvivelaktiga-anklagelser/
Vem var då den anställde som avskedades?
Det var husfrun på residenset. Hon anställdes som husfru i januari 2015 enligt en artikel i Barometern.
https://www.barometern.se/bonus-weekend/vett-och-etikett-behover-inte-betyda-trakigt/
Den som anställde husfrun var Malin Almqvist. Husfrun var nämligen en god vän till henne och hon fick en väl tilltagen lön. Ernst & Young kom redan 2016 med allvarlig kritik över hur företagskort och redovisning utfördes av länsstyrelsen när det gällde residenset och dåvarande landshövding Stefan Carlsson. Malin Almqvist sa då till media att man skulle se över rutinerna. Men så verkar inte vara fallet enligt de uppgifter som jag fått.
Vilka meriter hade då husfrun när hon anställdes av Malin Almqvist? Det är det uppenbarligen många som funderat och undrat över. Handlade det enbart om vänskap/nepotism?
Jag har begärt ut polisanmälan från Länsstyrelsen men fått följande mejl till svar.

Enligt min mening är det ytterst märkligt att Länsstyrelsen sekretessbelagt sin egen polisanmälan. Inte minst med tanke på att personen avskedats och förundersökningen är nedlagd. Återigen är det åklagare Johan Henningsson som lagt ned en förundersökning med kopplingar till makten och Socialdemokraterna i Kalmar. Det fanns en internutredning och flera vittnen, trots det så lades förundersökningen ned. Sannolikt ansågs avskedandet som ett tillräckligt straff. Den avskedade kanske till och med accepterade det om förundersökningen lades ned men det är bara spekulation från min sida. Men det skulle inte förvåna mig för att skydda husfrun. Var åklagaren med på banan?
Men historien slutar inte här, utan nu kommer det mest anmärkningsvärda och vänskapskorruptionen/nepotismen.
En tid senare anställdes den sparkade husfrun Anette av Lernia och hon fick också en anställning vid ett hotell i Kalmar. Då uppmärksammades hotellet på husfruns bakgrund och att hon sparkats från Länsstyrelsen på grund av ”förskingring”. Hon skildes då omgående från sin tjänst vid hotellet.
Det visade sig då att länsrådet Malin Almqvist och sekreteraren Maria Tholén Barmark lämnat goda referenser till Lernia trots att husfrun avskedats för förskingring några månader tidigare. Något som upprörde ansvariga på Lernia.
Att länsrådet Malin Almqvist lämnar fina referenser till ett företag för en före detta anställd som sparkats för att ha stulit och förskingrat som anställd på landshövdingens residens är ytterst allvarligt enligt min uppfattning och borde underminera länsrådets trovärdighet och förtroende som anställd av Regeringskansliet. Om det dessutom handlar om nepotism är det grund för avsked som länsråd.
Så här skrev Lernias Nina Wennersten i mejl.



Mejlen visar med all tydlighet att både länsrådet Malin Almqvist och sekreteraren Maria Tholén Barmark rekommenderade den sparkade husfrun Anette till Lernia. De mörkade dessutom uppgifterna om det som i polisanmälan kallades för förskingring. Fullständigt oacceptabelt av ett länsråd!
Malin Almqvist har ju tidigare som tjänsteman och länsråd försökt fixa jobb åt sina vänner. Barometern uppmärksammade detta i en stort uppslagen artikel.
https://www.barometern.se/kalmar/lansradet-ville-hjalpa-god-van-till-toppjobb-hos-m
En gammal goding inom ”referenser”: (Albert söp på jobbet som städare.) Albert borstar bra men sopar dåligt!
Den stackars dåligt behandlade Styrman skrev i Loggboken: ”Idag var Kapten nykter”!
GillaGillad av 1 person
OT
Brev till Nordergren och Epstein. Epstein blev bestulen när hon cyklade idag.
Så fick du då känna på lite äkta multi-kulti, idealet bland er
förljugna muppar. Den stackars minoriteten zigenare berikade din dag.
Var glad för att du lever, det gör inte alla som är offer för det vansinniga
experiment som har påtvingats svenska folket. Naturligtvis utan att fråga dom.
Varför gör du en polisanmälan? Förstår du inte att det är hopplöst?
Hoppas att din kumpan snart också blir berikad, det är nog bara en tidsfråga.
Att ni två figurer skulle våga tala klartext om vad som försiggår i vårt land,
skulle jag aldrig be om. Ni är korrumperade och rädda om er bit av kakan.
Ni är två ynkliga råttor, ni borde skämmas, men pengarna gör er väl immuna.
Känn föraktet blåsa mot er.
(PS Ingen vet i nuläget om det var zigge, men enligt polisen var det en familj)
GillaGilla
Hela historien Luktar Shenko men det är alltså Sverige 2020.
GillaGilla
Johan Persson har alltså delat ett brottsligt inlägg och nu anklagar man M?
https://www.barometern.se/kalmar/s-anklagar-m-for-kappvandning-om-inlagg-svartmalning-91236df4
GillaGilla
Inga har som de svenska socialdemokraterna skövlat våra städer på dess pittoreska bebyggelse och ersatt den med grå betong, allt för att folket ska glömma det förgångna, det trygga invanda.
Folklig kultur hånas och förlöjligas av våra politiker. Likaså vårt historiska arv som av en tidigare statsminister kallades barbarisk.
Ska vi låta dessa obildade tölpar ta ifrån oss vårt kulturarv?
GillaGillad av 2 personer
”skövlat våra städer på dess pittoreska bebyggelse och ersatt den med grå betong, ”
Det var en viktig del i socialdemokraternas fascistiska samhällsbygge.
GillaGillad av 1 person
##Sverige är i akut behov av en rejäl “glasnost”##
##Sverige kommer inte tillfriskna såvida vi inte får glasnost, alltså transparens i fråga om myndigheter och politisk styrning. De senaste årens allvarliga skandaler visar på ett skriande behov av att bryta den destruktiva tystnadskulturen och att verkligen krossa den osunda åsiktskorridoren som upprätthålls av en arrogant, förljugen politikerelit som för länge sedan förlorat kontakten med verkligheten.##
https://katerinamagasin.se/sverige-ar-i-akut-behov-av-en-rejal-glasnost/
Skrämmande att läsa om allt mygel som förkommer i en sammaställning!!!
Är det försent att göra något åt det med en Glasnost???
Varningen för Klaner, kommer den försent??? Det hat ju pågott redan i fyrtio år. Se bara på Södertäljenätverket!!!
GillaGillad av 4 personer
KVINNOR KAN. Kvinnor är lika stora fifflare bättre som män trots alla feministers kampanjer.
GillaGillad av 2 personer
Förskingrare.
Jag har under många år med intresse läst om föreningskassörer som åkt dit för förskingring. Då jag själv varit kassör i många föreningar har jag tyckt detta är märkligt. Bortsett från det brottsliga och det omoraliska i handlingen så är det ju dömt att avslöjas.
En annan aspekt är att det påtagligt ofta är just kvinnor som avslöjats. Varför det är så vet jag inte. Kanske det överlag är vanligare att kvinnor är kassörer i ideella föreningar. Eller att kvinnor, som har mindre hjärnor, tror sig komma undan med att stjäla.
Som sagt. Här behöver det forskas. Vad säger SnickiSnacki?
GillaGilla
Kvinnor begår sällan förmögenhetsbrott genom t ex stöld med hjälp av inbrott. Men däremot gör de gärna förmögenhetsbrott genom t ex förskingring eller bedrägeri.
GillaGilla
Det blir bara värre och värre!
https://www.barometern.se/nyheter/inbrottsforsok-hos-pantbank-2c60a0a0
GillaGilla
Den ligger centralt, så det kommer närmare helt klart!
GillaGilla
Expressen:
”Programledaren Camilla Kvartoft frågar om kriminella tagit sig in i exempelvis riksdagen. Men Löfving vill inte svara.
– Jag kommer inte gå närmare in på vilken underrättelseinformation vi har. Men vi tycker det är viktigt att följa vart de här kriminella tar vägen och hur deras nätverk ser ut, säger han”
Han svarar inte direkt nej på frågan. Det betyder alltså att riksdagen är infiltrerad av kriminella muslimska klaner.
GillaGillad av 2 personer
Raljerandet fortsätter och så spy lite galla över SD och Jimmie Åkesson såklart.
http://www.johanstankar.se
GillaGilla
Det värsta för Kalmar är som Johan skriver ”…att prognoserna över skatteintäkterna går rakt ned i källaren nästa år.
Ökningen av skatteintäkterna täcker inte ens avtalade löneökningar, än mindre täcks kostnader för investeringar eller kostnader för fler äldre och yngre.”
Kalmar klarar sig inte på skatten från kommunens egna företag och personer. Kalmar måste förlita sig på tillskottet på 14 miljarder från staten (jag antar att det är utjämningsbidraget mellan kommunerna).
Det kommer en dag när de kommuner som kan ge positivt skattebidrag blir färre och färre – då kommer allt att kollapsa. Och all kommer att ske på en gång.
Det parti som kan vara trovärdiga i sin ekonomihantering kommer att gå långt i valet 2022.
GillaGillad av 1 person
Skatteintäkterna går rakt ner i källaren alltså. Inte lustigt med den kulturberikning han bedriver.
Jag trodde att hans skryt om 70 000 invånare skulle ge positiva effekter på skatten, men det blev alltså tvärtom. Så oväntat! Siffror före allt.
GillaGilla
Var det inte han som skröt nyligen om att i Kalmar behövde man inte höja skatten? Låter han andra kommuner betala för hans generösa invandring?
GillaGilla
Det verkar som om Stockholmsregionen håller uppe hela Sverige. https://www.ekonomifakta.se/Fakta/Offentlig-ekonomi/kommunal-ekonomi/kommunala-utjamningssystemet/?graph=/25330/1/all/
GillaGilla
Varför sparkade Kalmar FF Nenad Djordjevic som tränare för U19 utan någon som helst förklaring och ersatte med Festim Pasho? Är det bara amatörer överallt i denna stad?
GillaGilla
Kalmar FF, liksom Kalmar kommun har väl aldrig haft någon transparens?
GillaGilla
Folk som bor i Kalmar verkar helt avskärmade från verkligheten. Ser de inte vad som pågår? De fortsätter sova djupt och röstar på patrasket och dess anhang, ofattbart!
GillaGillad av 1 person
Ang, ”verkar helt avskärmade från verkligheten”, så är det också med folket i Mönsterås, fast värre, de VILL INTE se!
GillaGilla
Man har snart tappat alla ord. Hur kan det få gå till så här utan att folket sätter ner foten? JO, JK?Länsstyrelsen verkar ju inte vara det enda stället där nepotism försiggår. Jag måste säga att jag skulle ha väldigt svårt att bo i en liten stad som Kalmar, urk!
GillaGilla
Barnen ska prioriteras. Vilka ”barn”?
https://sverigesradio.se/artikel/7553084
GillaGilla
Självklart de med skägg.
GillaGilla
Det ser precis likadant ut i kommunen och i Landstinget!
GillaGilla
Detta är grävande journalistik som bäst.
GillaGillad av 3 personer
Det kommer aldrig bli någon ändring i Kalmar, eftersom de högsta hönsen och de högst bestämmande, de som ska granska, är lika ruttna som de i lägre leden.
Johan och hans korrupta kärring måste bort, men vem ska ta bort dem när alla ryggdunkar alla?
GillaGilla
Snyggt jobbat Thoralf
GillaGillad av 2 personer