Jag har ju anmält den missvisande grafiken som Aktuellt och Rapport ägnar sig åt när man redovisar antalet avlidna med covid-19. Jag har ju dessutom varit i kontakt med tittarservice och andra anställda på SVT om grafiken. Även skickat mejl till ansvariga Charlotta Friborg.
Sedan i måndags har jag också ställt frågor om inslaget som visades i måndags under temat ”Jordens feber” och försökt att få ut källdata till den grafik som man visade i inslaget men SVT vägrar lämna ut datan.
Jag passade då även på att ta upp grafiken för avlidna med Covid-19 i ett mejl. Se mitt mejl nedan.

Jag fick några timmar senare följande svar.

Det var med lite spänd förväntan jag tittade på kvällens (torsdag) Rapport. Ta mig tusan! SVT hade ändrat skalan på grafiken från 0-400 till det mer logiska 0-150. Då såg det ut så här ikväll.

Tidigare har det sett ut så som nedan när man redovisat sin grafik. En nedtryckt kurva.

Trägen vinner! Nu vet jag inte hur mycket mitt tjat påverkat SVT men jag tror att de ändå blivit påverkade och till sist insåg att de var tvungna att ändra sin grafik.
Lögnerna är likartade mellan DDR:s och Sveriges Televisions. Skillnaden är att nästan ingen trodde på DDR-regimens budskap. Folk var upprörda, förbannade, eller vred sej av skratt när deras korrumperade politruker drog sina inövade lögnvisor. I dagens Sverige är det beklagliga faktum att svensken i allmänhet har förtroende för SVT.
Kom ihåg att kyrkan upplät sina lokaler som samlingsplats i b la Leipzig, Berlin och Dresden och att många präster var ledande i upproret, protesterna mot regimen, som slutligen föll 1989.
Jämför det med Svenska Kyrkan och dess muslimkramande ärkebiskop. Bara för vidrigt.
GillaGilla
Prodi på Eric Honecker:
GillaGilla
Såja nu ser det bättre ut. Presentatörskans utstyrsel är till och med vassare än Ebbas klänning.
GillaGilla
Public service lär ha att göra med trovärdigheten framöver. På alla fronter. Inte minst SR:s vd, lilla storkäften Cilla Benkö.
Ekots försök att gömma sitt katastrofala och samhällsfarliga magplask bakom ”personalärende” i islamisthärvan visar bara hur desperata och rent ut sagt korkade de är på ledande positioner på statsradion. En mycket intrikat fortsättning lär följa. Bara att ta fram popcornen och beskåda när folkets värsta fiender vrider sig som maskar på krokarna.
https://bulletin.nu/islamistrelationen-sveriges-radio-har-inte-insett-vidden-av-sakerhetshotet
GillaGillad av 1 person
Du bör vara försiktig när du kräver ändringar av skalor i grafer. Tanken är riktig, men VIKTIGAST är att X resp Y-axlarna är PROPORTIONERLIGA.
Typexemplet är klimatbedrägliga grafer. Där 1 grad är 1 cm (10 mm) medan 100 år är 1 mm. VARFÖR! Annars visas ju ingen trend!
Kan det inte vara så att allt är stabilt och helt utan någon som helst trend?
Men sådant skrämmer ju inte.
GillaGilla
Jag håller inte med Torlalf alla gånger. Man¨bör sätta skalan på y-axel så att kurvan i det närmast upp i taket. 200 kanske hade varit bättre. Då finns det marginal om läget skulle förvärras. Man bör inte ändra skalan från tid till annan.
Lägger man flera diagram intill varandra bör man ha samma skala. Till exempel olika länder. Jag anser att man inte bör lägga dem i samma diagram eftersom befolkningsmängden är olika.
När det gäller ”klimatbedrägliga” grafer så anger man inte den absoluta temperaturen. Man anger förändringen i grader Celsius. Om man räknar i Farenheit kanske det blir annolunda.
Det är fredagskväll och min dotter kommer strax. Hennes kille kom inte in i Sverige. nu kommer han 23..00. Han hart flera pilsner att ta igen..
GillaGilla
Du är en fena på Statistik Gud vad jag skulle vilja se dig i debatt om kärnkraft kontra vindkraft med Ygeman vilken dröm måste om dagen skulle komma lägga en Skumpa på Kylning
GillaGillad av 1 person
Bra Thoralf
Det var självklart inget ”olycksfall” i arbetet för SVT, de har vi ju sett bl.a de senaste dagarna trixande med olika inslag.
GillaGilla
Bra att kommunistkanalen rättar sig! Det hade inte skett utan dina påtryckningar!
Förresten, läste om en ny flyglinje från Kalmar till Frankfurt. Hur går det ihop med klimatnödläget, vilket hyckleri av JP!
GillaGillad av 1 person
Ja, det kan man ju fråga sig. Men klimatnödläge är ju bara symbolpolitik för att vara politisk korrekt.
GillaGillad av 3 personer
Bra Thoralf!Bäva månde Kalmars hittepå politiker när du kommer igång med ditt
parti på allvar,du kommer att få helhjärtat stöd av en förståndig allmänhet.
GillaGillad av 1 person
Bra gjort Thoralf. Det visar att politik också kan påverka på sikt även om det tar tid. Önskar att du kunde ställa upp för politiken nationeltt. Antingen med AfS eller ett eget parti. Du behövs verkligen i sveriges rikspolitik för ett bättre sverige!!!
GillaGillad av 1 person
Snyggt jobbat Thoralf!
Det krävs envetenhet och tålamod av stora mått för att ta sig in i statliga Fort Knox och dessutom få tag på någon i ansvarig ställning på den statliga propagandakolossen. Och ännu svårare att få ett svar värt namnet.
En utveckling som accelererat på senare tid varför jag själv numera oftast ger upp redan vid tanken att kontakta dem i frågor/kritik som ständigt dyker upp kring deras tvivelaktiga verksamhet.
Känns som ljusår från den tid då man exempelvis kunde kommentera och även få svar i princip vid varje inslag på SR:s hemsida.
Men den direkta lyssnarkontakten ströps mer och mer tills den slutligen upphörde helt med motiveringen ”för mycket hat”. Universallösningen som alltid plockas fram som ett ess ur rockärmen hos msm när den vederhäftiga och berättigade kritiken från läsare/lyssnare/tittare blir för stor.
Det borde vara tvärtom med tillgängligheten för allmänheten/finansiärerna inte minst hos public service(sic) efter att monstret blivit tvångsbeskattat.
Så tänker man ibland när man för en stund lyckats förtränga att det är en demokratur i stadig utveckling mot diktatur vi har att göra med.
GillaGillad av 2 personer
Båda diagrammen var väl lika sanna. Alltså bara trams!
GillaGilla
En sosse begriper förstås inte bättre.
GillaGillad av 6 personer
Klockrent!
Har alltid retat mig att man använder fel Max i grafer på SVT.
Har för mig att när Stefan L får 39% av något bra för honom så är Max ca 40% o är det dåligt så blev Max ca 400% i stället.. som av en händelse.
Bra jobbat!
GillaGilla
Varför tror du att man ändrar Y-axeln, ren olyckshändelse?
Antingen är du bara naiv, eller det andra alternativet.
GillaGillad av 1 person
@PEO
Med din logik kan man även sätta y-axeln till ex.vis 10.000 och få kurvan lika intetsägande som dagens regering med påhäng.
Men båda är ändå lika sanna.
GillaGillad av 2 personer
Dina kommentarer är så korkade att man kan tro att det är Löfven själv som gömmer sig bakom signaturen.
GillaGilla
Riktat till signaturen PEO alltså.
GillaGilla
Jag tror alla förstår det 😉
GillaGilla
Din spotta på stenen taktik fungerar . Men kräver mycket tålamod.
Bäva månde dödgrävarna bland politikerna i Kalmar inför din entré i den politiska manegen med ditt parti .
Bra gjort
GillaGillad av 1 person
Bra jobbat.
GillaGilla