En viktig uppgift för den nya regeringen att förändra och göra rättsväsendet objektivt.
6 reaktioner på ”NU FAAN RÄCKER DET!”
Kommentarer är stängda.
En viktig uppgift för den nya regeringen att förändra och göra rättsväsendet objektivt.
Kommentarer är stängda.
Kolla upp vilka som är med i föreningarna Hilda respektive Ruben. Där finns svaret på de flesta problemen inom rättsväsendet.
GillaGillad av 1 person
Allt som tas upp i videon är ju välkänt för oss som håller oss informerade. Det svenska rättsväsendet är vänstermarinerat, rättsvidrigt och i egentlig mening ett stort skämt vad gäller allas likhet inför lagen.
GillaGillad av 1 person
Det var satan så segt….Sorry orkar inte.
GillaGilla
ANNA DAHLBERG EXPRESSEN
## Låt inte maffian koppla greppet om Södertälje ##
## Södertälje förknippas mer än någon annan stad i Sverige med den organiserade brottsligheten. Redan i slutet på 1990-talet syntes tecken på att allt inte stod rätt till i kommunen. Våldet trappades successivt upp; polishuset besköts med automatvapen och en alkoholinspektör fick en bomb placerad på sin bil – för att ta några exempel.##
##– Den vardag som man kan skönja i Södertälje närmar sig alltmer beskrivningarna av den sicilianska maffian. Det är samma beståndsdelar – makt, rädsla och pengar, säger en uppgiftslämnare. ##
## Södertäljebon Andreas Henriksson, som är redaktör på nyhetsbyrån Verifiera och har ett förflutet inom S, skräder inte orden:
– Vi har varit så aningslösa. Det krävs så lite för att ta över ett av de små politiska partierna i en kommun i dag. Det kan räcka med att skriva in 30 nya medlemmar i god tid före en avgörande omröstning. Sedan kan man dyka upp på årsmötet och ta över hela partiet.
– Om de kriminella klanerna rullar tillbaka Södertälje, då kan det göras på fler ställen i Sverige. ##
https://www.expressen.se/ledare/anna-dahlberg/lat-inte-maffian-koppla-greppet-om-sodertalje/
Maffian tar över Södertälje.!!! Började för 40-50 år sedan!!!
När tar maffian över sverige???
Kanske händer redan???
GillaGillad av 2 personer
Ett exempel kan man läsa i Samnytt: Antidemokratisk polischef befordras – Nu polischef för Göteborg.
GillaGillad av 2 personer
Henrik Jönssons, veckovideo::
## Rensa staten – Den politiserade förvaltningen ##
## POLITIK. Socialdemokraterna har missbrukat utnämningsmakten och politiserat den svenska förvaltningen. Jag [Henrik Jönsson] har gått igenom vilka maktpositioner som måste neutraliseras för att Sverige ska kunna byta riktning. ##
https://petterssonsblogg.se/2022/10/01/rensa-staten-den-politiserade-forvaltningen/
Att rensa staten har den tillträdande regeringen med SD en massa jobb att göra!!!
GillaGillad av 1 person