Ännu ett mycket bra inlägg om subventionerna till havsbaserad vindkraft av Henrik Jönsson.
22 reaktioner på ”EN GRÖN BUBBLA”
Kommentarer är stängda.
Ännu ett mycket bra inlägg om subventionerna till havsbaserad vindkraft av Henrik Jönsson.
Kommentarer är stängda.
Svinhöga elpriser i hela landet, prisrekord efter prisrekord slås. Men var är elen från de så hyllade vindkraftverken? Var det inte dessa som skulle frälsa landet när Miljöpartiet, Centern och socialdemokraterna lagt ner 4 fullt fungerande kärnreaktorer?
GillaGillad av 3 personer
Frågan är hur länge har företagen och folket råd med dessa priser för att några tycker dom ska få max avkastning på det.
GillaGilla
Visst, det är klart. På den tiden 1950 till 60-talet. Jag slog ner en och annan neger, dom förtjänade det. Idag vågar man inte hosta i närheten av en sådan.
Vi ska bara hålla käft och betala för slöddret.
GillaGilla
Vad det gäller alla aspekter som har med energi att göra, tycker jag att vi bör rådfråga Helle Klein. Hon var präst i svenska kyrkan, är lesbisk och kommunist. SVT:s alla kriterier för en expert således uppfyllda.
GillaGillad av 4 personer
Det var bara tokar och dårar
som lyssnade på dig först.
Det var slavar och skökor och ogärningsmän
men då var ditt rike som störst.
Det var bara enkla själar
och själar på undantag.
Sen byggdes det katedraler
och kyrkor av alla de slag.
Och påvar det kom och präster
som tvistade om vart ord
du fällt på din korta vandring
på denna bullrande jord.
Men tokar det var och dårar
som lyssnade på dig först.
Det var innan ditt rike blev kartlagt
och då var ditt rike störst.
av Nils Ferlin
GillaGilla
DEBATT [Nya Dagbladet ]
## ”Återjärnväga bättre än vägelektrifiera”
Elektrifiering av bilparken tar lång tid, kostar mycket pengar och är heller inte lika energisnål som järnvägstrafiken – som dessutom redan är elektrifierad. Ett återjärnvägande av Sverige är det mest förnuftiga att göra särskilt i dessa tider, skriver Hans Sternlycke.##
## Trafiken står för 30 procent av koldioxidutsläppen. Visserligen är en elmotor tre gånger energieffektivare än en förbränningsmotor, men rullmotståndet är 15 gånger högre för gummidäck än stålhjul. Även en eldriven lastbil fordrar tre gånger mer energi än ett tåg. För att klara lika mycket trafik som ett dubbelspår behövs 15 vägfiler. Det kräver yta och ger högre investeringskostnad och klimatutsläpp. ##
## Om vi hade agerat när de första stora larmen kom på 80-talet hade omställningen inte blivit svår. Nu krävs det krishantering och samma handlingskraft som vid corona-epidemin. I stället har politikerna haft vackert miljötal och i praktiken agerat klimatförnekare. ##
https://nyadagbladet.se/debatt/aterjarnvaga-battre-an-vagelektrifiera/
Vi behöver inte uppfinna hjulet igen för att det är mooodeeeernt!!!
## rullmotståndet är 15 gånger högre för gummidäck än stålhjul.##
Tål att tänka på!!!
GillaGillad av 1 person
Det spelar faktiskt ingen roll för klimatet och den globala temperaturen om Sverige har 0 % utsläpp av koldioxid.
GillaGillad av 1 person
## Elbrist kan leda till begränsning av elbilar i Schweiz ##
https://teknikensvarld.expressen.se/nyheter/bil-och-trafik/elbil-laddhybrid/elbrist-kan-leda-till-begransning-av-elbilar-i-schweiz/
Blir det liknande elbils begränsningar i sverige!!??
GillaGilla
Om jag inte tar fel, så missar Henrik en viktig subventionsdetalj.
EU (i varje fall EU-kansliet) har nämnligen officiellt beslutat att det skall byggas typ 40000 vindkraftverk längs nordiska kuster och i Östersjön. Det sägs också att el dessa produceras skall levereras i Mellaneuropa. Därtill att resp land skall ansvara för och driva anslutningarna som behövs för överföringen till Mellaneuropa. För ungefär 1 år sedan beslutade vänster-regeringen att Sveriges el-konsumenter skall bekosta anslutningarna. Inledningsvis handlar det om 5000:- per abonnent, som EU-kanliet kräver av svenskarna. I slutändan blir det 2-3 ggr 5000:-, i bästa fall.
GillaGilla
Hur vore det om du tittade på videon innan du kommentarer! Se videon från ca 13 minuter där Henrik Jönsson går igenom subventionerna av anslutningskostnaderna. Henrik Jönsson ägnar ca 5 minuter åt just dessa subventioner.
GillaGillad av 2 personer
Jodå! Men nämndes EU-kansliets beslut och att Riksdagen antog beslutet?
GillaGilla
Se videon en gång till! Vad menar du med EU-kansliet beslut? DU får gärna länka till det.
GillaGillad av 2 personer
Så jävla sjuk kommun och föreningsliv. Ska Johan Persson öppna plånboken igen nu? Förra gången var det Kalmar FF som skulle räddas.
https://www.barometern.se/sport/ifk-kalmar-beskylls-for-att-ha-tomt-ungdomslagens-lagkassor-bristande-rutiner-96012898/
GillaGilla
Lyssna på Julia Caesars program om den lilla 9-åriga flickan i Skellefteå som blev grovt misshandlad och våldtagen av en etiopier. Nu kommer flickan behöva hjälp dygnet runt. Satans 7-klövern vad ni är skyldiga till mycket.
https://swebbtv.se/w/f2ruZCzC6hszJbhSbBZVsj
GillaGillad av 1 person
Rödgröna i Uppsala vill ha cykelgarage
https://sverigesradio.se/artikel/6768198
Kostade nästan 50 miljoner att bygga – nu ekar cykelgaraget halvtomt
https://www.svt.se/nyheter/lokalt/uppsala/cykelgaraget-halvtomt-mitt-i-snokaoset
GillaGilla
Idag fattade Norrköpings kommunfullmäktige beslut om att använda det kommunala vetot mot Holmens vindkraftsansökan. Ansökan omfattade ursprungligen 78 vindkraftsturbiner inom Finspångs kommun och Norrköpings kommun
GillaGilla
Bra agerat av Norrköpings kommunfullmäktige. Fler ska stå upp för hembygden trots de gröna vindkraftskramarna.
GillaGillad av 1 person
## Ivana Knöll kan straffas för kläderna på VM-arenan##
## ”Klä dig anständigt” är rådet till besökarna i Qatar.
Det struntar Ivana Knöll i.
Den kroatiska modellen har dykt upp lättklädd på VM-arenorna vid två tillfällen.
– Jag tror inte att min klänning eller bikini kan skada någon, säger Knöll till nyhetsbyrån PA. ##
## – Först tänkte jag att Qatar skulle tillåta det mesta och göra det bekvämt för oss besökare. Men när jag hörde om reglerna blev jag chockad, säger Knöll till den brittiska nyhetsbyrån PA. ##
## – Jag var superarg eftersom att jag inte är muslim och om vi i Europa respekterar hijab och niqab, tänker jag att de också måste respektera vårt sätt att leva, vår religion och att jag bär klänningar, fortsätter hon. ##
https://www.expressen.se/sport/fotboll/vm-2022/ivana-knoll-kan-straffas-for-kladerna-pa-vm-arenan/?referrer=rotator-item-4
Hon har helt rätt. Knöll är INTE muslim och det borde Qatar respektera.
Det gör dessa *** inte!!!
GillaGillad av 1 person
Nobelkommittén är rasistisk.
I många program på SVT, speciellt vetenskapsprogram är programledaren färgad. Så även ”vetenskapsmän” som intervjuas.
Syftet är lömskt, att svarta är lika intelligenta som vita, men ändå har inga svarta fått Nobelpris i fysik och kemi. Det är svårt för värdegrunden att svälja.
GillaGilla
Samnytt presenterar en pretentiös dokumentärserie som granskar vindkraften. Första avsnittet nu.
GillaGilla
Sveriges Radio fortsätter med sin djuplodande journalistik.
”Ugglan Percy är infångad.”
GillaGilla
Henrik är faktiskt så skarp att SvT aldrig skulle ta i honom med tång och det är för mig högsta betyg.
GillaGillad av 4 personer