Många kloka ord från Gustaf Kasselstrand. Jag har stort förtroende för Gustaf och hans sätt att uttrycka sina tankar. Mycket bra!
Det är dags för en ny T-tröja! Jag tar för givet att det finns ett intresse för även en T-tröja på Swexit-tema. På framsidan skulle den vänstra bilden vara ett alternativ men för en extra kostnad kan man även få ett extra tryck på ryggen.
”När politikerna inte lyssnar på folket, då är det dags att byta ut dem!”
Citatet sägs vara från Astrid Lindgren men företaget Saltkråkan AB, som äger rättigheterna efter Astrid Lindgren framhärdar med emfas att Astrid Lindgren aldrig sagt detta. Jag tror dock att så är fallet och det gör även en väninna till Astrid Lindgren. Därför går det inte att sätta Astrid Lindgrens namn under ”citatet”. Då skulle en stämning komma som ett brev på posten från Saltkråkan AB.
Men jag tycker att citatet passar alldeles utmärkt på en T-tröja angående Swexit.
Det skulle vara intressant att veta vad mina läsare tycker om en T-tröja enligt ovanstående tankar. Har ni några andra idéer eller förslag?
Hur många skulle tänka sig att köpa en T-shirt enligt detta förslag? Är det värt att jag beställer hem enligt detta förslag? Jag kommer i vilket fall som helst beställa en T-tröja för eget bruk 😉
EU är en extremt dyr klubb!
GillaGilla
Många förstår inte vad vi betalar till EU! De tror på att exporten är jätteviktig! Det är den.. För ex familjen Wallenberg.. Vanliga svenskar tjänar inget på handel med EU! Alla export som går med plus, sker utanför EU!
Att Sverige gått back, dvs gjort handelsbalans förluster med EU sedan 97 är det i princip ingen som känner till! Förra året låg de på omkring 200 miljarder, utöver EU avgiften såklart!
Vi måste lämna EU! Annars blir det slutet på Sverige!
GillaGilla
Hur i helvete kan Polisen släppa en jävla idiot som har kört ihjäl 2 människor på Öland? Han är fortfarande misstänkt skriver Polisen. Hur tror Polisen att Pappan känner sig när dom släpper ett sånt jävla as. Hade det varit min familj som han hade mördat så hade inte han levt längre det är en sak som är säker. Det enda Polisen gör är att glida runt i sina bilar o kollar om nån står o pissar nånstans o får skriva böter. Sverige är på väg rakt åt helvete men de gillar landsförädaren Stefan Löven o hans Rikspucko till Regeringskompisar. Jag undrar hur nån i Sverige kan rösta på dessa satans idioter. Har inte Svensken nån verklighetsuppfattning?
Mvh
Pellesnick
GillaGillad av 1 person
Om man betalar (som ett exempel) 20 000 SEK för att få tillbaka 10 SEK.
Är man inte då mogen för tvångsvård?
GillaGilla
Om man ska tvångsvårdas är det ju bra om man har en att hjärna att tvångsvårda. Det har inte byfånen Löfven.En nolla som kom hem från Bryssel med bara nollor i bagaget. Har vi inte tillräckligt med nollor i Sverige? Hela jävla regeringen består ju av nollor.
GillaGilla
Lejonet från Sverige, Löfven, har återigen svikit Sverige.
Visst är han en sällsynt stor nolla?
Ett byfåne i dyr kostym.
GillaGilla
Misstänker på goda grunder att Kasselstrand också vill göra processen kort med statsmedia.
Här är vad som lyftes fram som angelägnast bland nyheter och reportage i statsradion i morse.
1. Om HBTQ-personers situation i Swasiland! Utsände rapporterar.
2. Kvinnomisshandeln ökar i Chile! Reportage.
3. Situationen i Sudan blir allt värre! Biståndsminister Peter Eriksson intervjuas (läs understöds) i kraven om kraftigt ökat bistånd dit.
4. Likaledes lotsande intervjuer med välfärdsmigranter som inte beviljats uppehållstillstånd men trots det befinner sig här år ut och år in och som nu hoppas på nya möjligheter genom den väntande migrationsuppgörelsen. Långt snyftreportage.
Frågan är vem man gör nyheter för mer än för de närmast sörjande i propagandabunkern. Detta är i varje fall definitivt inget den genomsnittlige medborgaren efterfrågar. Var är exempelvis den granskande och djuplodande journalistiken kring den skamlösa EU-uppgörelsen? Inte ett ljud till Löfvens stora lättnad. Sverige är paria och varnande exempel för omvärlden med en annalkande samhällskollaps och därmed reportageuppslag i massor som väntar kring det fasansfulla coronadebaclet, våldtäkter, gängskjutningar, mord, förnedringsrån, skamlöst ovärdig åldringsvård m m i all oändlighet. Men detta är vad vi får som dimridåer. Urvalet är minst lika sövande, samhällsskadligt och folkfientligt som någonsin deras renodlade lögner och propaganda.
Missfostret public service måste läggas ned och det fortare än kvickt!
GillaGilla
Snart i din butik.
GillaGilla
Pudels kärna och varför jag tror att storskalig repatriering kommer att bli möjlig om några år.
”Kulturen på Sveriges Radio dock en annan – där är medarbetarna främst ängsliga kappvändare utan fast ideologisk övertygelse[…]På Sveriges Radio finns ingen fanatisk elit, utan välanpassade och trendkänsliga gruppmänniskor, alltid redo att byta tröja om en annan färg sägs funka bättre den här säsongen.”
När alla är kappvändare utan ideologisk övertygelse tenderar alla att överdriva sitt engagemang och ofta gå till grova överdrifter. Det finns hundratals exempel(se bild). Det är precis det som pågår på SVT och SR.
Vad händer den dagen islam och muslimer inte längre ska skyddas?
Sveriges Radio Anna Björklund. Sparkad SR-profil: ”Folk avbröt inspelningen och ropade in i studion när jag pratade om migration”
https://www.friatider.se/sparkad-sr-profil-folk-avbrot-inspelningen-och-ropade-i-studion-nar-jag-pratade-om-migration
GillaGilla
Swexit? Ja tack.
GillaGilla
Det finns en annan aspekt dessutom, som kommer att underlätta. Om de som ska eller vill repatrieras behåller sin livsstil i Sverige, då är det så mycket lättare att flytta till annat land. Så låt dem behålla slöjor etc etc.
GillaGilla
DN: ”Nigeria kan rädda Europa från framtida åldersfälla”.
Jag roade mig för några veckor sedan att göra mängder av nedslag på gatunivå i Lagos. Överallt, precis överallt ser man afrikanska män som hänger i klungor och hela Lagos betraktar jag som en gigantisk soptipp. Till och med i de ”finare” områdena är att betrakta som slum.
Jag gjorde likadant med Tokyo. Där går inte ens att hitta ett kolapapper som ligger och skräpar.
Hur tänker folk som tror att det är en bra idé att ta hit sådana människor? Det är Nigerias befolkning som har byggt landet. Vill DN förvandla Sverige till en soptipp på rekordtid? Jag tycker att Csaba Perlenberg kan flytta till Lagos i stället.
Tre slumpvist valda gatunivåer i Lagos
https://tinyurl.com/y3dmpx5c
https://tinyurl.com/y3vpx42f
https://tinyurl.com/y2uye5yr
ps. Den som hittar en välskött del av Lagos, som håller europeisk standard – får en guldsjärna.
GillaGillad av 1 person
Väl funnet. Bra argument. Var är vi på väg i Sverige?
Kung Midas hade förmågan att göra guld av allt han rörde. Löfven och många andra i Regeringen har en omvänd förmåga, dvs de kan bryta ned det mesta till skräp.
GillaGilla
”Den högra” är inte bra.
Är tvetydig betr syftningen, dålig svenska helt enkelt.. Är det folket eller politiker som ska bytas ut?
GillaGilla
Det är väl ganska uppenbart vem som skall bytas ut.
https://www.expressen.se/nyheter/oklarheter-kring-spritt-astrid-lindgren-citat/
GillaGillad av 1 person
Beställer 1 ex av den högra. Du har adressen sedan tidigare. Hur mycket skall sättas in på konto?
GillaGilla
Lugn! Jag kollar upp intresset och samlar in synpunkter. Sedan återkommer jag med ett färdigt utkast.
GillaGilla
Jag är medlem i AfS igår….Gustaf Kasselstrand-kanonbra m fl
GillaGilla
Tar också en XL till höger.
GillaGilla
Vad menar du med till höger? Så det inte blir något missförstånd
GillaGilla
Ja Gustav är en klok man och har helt rätt vad det gäller EU, korruptionen där är förödande.
Angående tröjan så håller jag med ”Andersson i pinan” texten borde vara ”Vad fan får jag för pengarna” och under SWEXIT…..då köper jag en eller två.
GillaGillad av 1 person
Det är flera som har den åsikten.
GillaGillad av 1 person
Får man Swexit för pengarna? (vad fan får man för pengarna, SWEXIT).
Otydligt budskap Thoralf
GillaGilla
Den tycker jag är bra, kan absolut köpa den texten.
GillaGillad av 1 person
Jeff Ahl AFS talar och säger sanningen!
GillaGilla
Är Stefan Löfven en ”mästerförhandlare”? Nej, han är en jubelidiot förstås! Hur kommer det sig att vi inte kommer att få analyser som dessa på SVT?
”Då Sveriges andel av EU:s befolkning utgör drygt 2,3 procent, blir med rådande växelkurs den svenska kostnaden för stödpaketet 177 miljarder kronor[…]Annorlunda uttryckt, vad Stefan Löfven i dagarna lovat bort är ingenting mindre än ett belopp motsvarande 35 000 kr per arbetande svensk.”
Fnordspotting: Grispaketet
http://fnordspotting.blogspot.com/2020/07/grispaketet.html
Tino:
”Sverige får visserligen minst av alla 27 EU-länder trots att man har 4:e högst dödlighet i Corona, å andra sidan är regeringen nöjda då de i förhandlar fokuserade på klimat- och värdefrågor.”
GillaGilla
Jimmie Åkesson har blivit en trött, fet och kastrerad hankatt. Vi behöver någon som kan och vågar klösa. Kasselstand är vår man.
GillaGillad av 2 personer
Smockfullt med folk i Smögen idag. Corona-rädslan är som bortblåst.
GillaGilla
…och Nyheter Väst(SVT) hittade så klart en ”afrikan” att intervjua på bryggan om trängseln.
Jag ger upp!
GillaGilla
Verkligen ett bra tal av Kasselstrand.
GillaGillad av 1 person
Titta gärna på de brittiska devisen som har använts. Uppenbarligen så fungerade det. Jag skulle vänta med order Swexit, det är kopplat alltför mycket till Brexit. Kanske inte alla fattar vad Swexit betyder. Det är ett svenskt utträde vi vill ha.
Några exempel på brittiska devis:
Let’s take back control
Vote Leave, take control
£350 million the EU takes every week
De ska naturligtvis översättas och anpassas.
GillaGilla
Jag tycker man gott kan lägga till en tredje mening: Helst innan politikerna byter ut folket.
GillaGilla
De va fn vad fort EU-debatten dog i gammelmedia, nu är det Trump och hans munskydd vara eller inte, vad fan har vi med det och göra, de är så urbota dumt så det är inte sant, märker de inte det själva då är det verkligen illa ställt…..
GillaGillad av 4 personer
”Swexit – Vad fan får vi för pengarna”
Jag tycker det låter en aning motsägelsefullt
”SWEXIT – UT UR EU NU” kanske
GillaGillad av 2 personer
Jag ser det snarare som Vad fan får vi för pengarna? och att det leder till Swexit.
GillaGillad av 1 person
Det är hur andra ser det som är det väsentliga. Vänd på det och känn efter hur det känns.
Vad fan får vi för pengarna?
…..SWEXIT…..
GillaGillad av 1 person
Löfven, inga barn. Merkel, inga barn. Macron, inga barn.
Men andras barn har dom skitstövlarna inga problem med att skuldsätta.
GillaGillad av 5 personer
En av de stora frågorna på 70-talet var Bai Bang, ett pappersbruk i Vietnamn. Det var SIDAs dvs svenska folkets största biståndsprojekt någonsin. Sverige har plöjt ner massor med pengar i projektet. De svenska specialisterna bodde år efter år, säkert 25 år i speciellt uppförda läger.
Jag råkade komma in på ämnet så här långt efter och hörde att pappersbruket ägdes numera av ett privat bolag. Var det verkligen tanken att det svenska jätteprojektet skulle ägas av privata personer.
Kommer det att bli samma med de 700 miljarderna Euro som kommer att gå till Södra Europa, kommer de att rassla in i privata pesoners plånböcker.
GillaGillad av 4 personer
Nej, de pengarna rasslar in på bankirernas konton som har dåliga lån till länderna i Sydeuropa och givetvis för att rädda den sjunkande EU-skutan och Euron! Allt detta ska vi vara med och finansiera och dessutom betala mer i EU-avgift! En verkligt bra deal enligt Svetsaren som nog borde stannat kvar vid svetsen och kämpat vidare med svetskursen han inte klarade för Sveriges bästa! Idioten ska naturligtvis spärras in för landsförräderi!
GillaGillad av 2 personer
Stefan ”förrädaren” Löfvén blev GRUNDLURAD av Merkel och Macron. Först röstar man om den stora räddningen av Euron. Sedan röstar man om långtidsbudgeten, OCH DÄR FINNS INGA RABATTER TILL SVERIGE MEDTAGNA. Dessa nya miljarder skall tas ut genom sänkt välstånd i Sverige, samtidigt som mångmiljardinvesteringar krävs för att rädda energiförsörjningen i landet. Och finns några pengar att uppbringa, så går de till ökad massinvandring och onödigt snabbtågsystem.
GillaGillad av 1 person