Har nu tittat på gårdagens Aktuellt. Jag blir minst sagt häpen över hur ohederliga Aktuellt och Erika Bjärström är i inslaget där man säger att både Lars Bern och Elsa Widding har tackat nej till att deltaga. Det är inte sant. Elsa Widding har i flera videoklipp berättat om hennes kommunikation med Erika Bjärström. Elsa Widding har tackat ja till att medverka i direktsändning men inte i en intervju som sedan SVT kan fulklippa. Det blir en annan ”sanning” för statstelevisionen. Jag gissar att detsamma gäller Lars Bern.
Varför attackerar statstelevisionen Elsa Widding och Lars Bern? Fundera lite på den frågan.
Statstelevisionen fortsätter sedan med en rad påståenden, kom ihåg att det är påståenden och inte fakta.

Det är ett mycket vågat påstående att påstå att dagens nivå av koldioxid aldrig varit högre på 3 miljoner år.
Men läs sedan det sista påstående väldigt noga och försök förstå vad Erika Bjärström menar.
”Senaste IPCC-rapporten visar att det senaste årtiondet var varmare än någon annan flerahundraårsperiod de senaste 100 000 åren.”
Varför har man i detta fall valt 100 000 år och inte 3 miljoner år? Den som kan sin historia vet varför!
Under drygt 90 000 år av dessa 100 000 år hade vi en istid på jorden!
Det statstelevisionen anklagar klimatskeptiker för är precis vad statstelevisionen och IPCC använder sig av för metoder att bevisa sina sanningar. Vi har sett det också gällande covid-19.
Man väljer själv sina startår i olika diagram och rapporter. Den som läser IPCC-rapporter vet att det alltid är olika startår för olika parametrar. Inte minst temperaturer sedan 1900-talet början då IPCC gärna undviker det varma 1930-talet eller den sänkning av medeltemperaturen som skedde från 40-talet fram till 70-talet då många forskare varnade för en ny istid om utvecklingen skulle fortsätta.
Jag litar inte det minsta på statstelevisionen eller statsradion. Jag anser att de borde bjuda in både Elsa Widding och Lars Bern till en direktsänd debatt med Johan Rockström och någon expert från myndigheten SMHI. Låt dem få 60 minuter att debattera klimatförändringarna.
Hur många tror att statstelevisionen vågar detta?
PS
Jag har skickat förslaget om en direktsänd debatt till Charlotta Friborg på SVT. Hur många tror att jag får ett svar?
Kommentar på Göteborgsposten: Lennart Lindgren – 9 minuter sedan
”Vad pågår? Dagligen bomber, mord, skjutningar, klanuppgörelser, gruppvåldtäkter, förnedringsrån. Knappt en reaktion. Bortförklaringar. Nu det här. Har det ens hänt något? Halva landet är i lynchstämning. Ingen som tycker något verkar märkligt?”
Var finns metoo-aktivministrarna?
GillaGilla
Det är typiskt för SVT, att ställa frågor till meningsmotståndare, men vägra direktsändning så att klipp o klistra gänget kan forma om vad intervjuoffret sagt så att det framstår som något helt annat.
Det är inga svårigheter med direktsändning när den intervjuade är den intervjuade har samma
åsikter som Agendajournalisterna själva!
Så det är helt rätt av Elsa Widding och Lars Bern att vägra ställa upp om det inte är direktsändning
man ska inte ge den ohederliga Erica Bjerström, som långt ifrån har några större kunskaper om klimatet att fabricera och göra om uttalanden. SVT blir mer o mer en stor skandal, detta fjäskande för makten , här i Sverige, i EU, och globalt har blivit mycket tydligare sen dom blev
tvångs finansierade via skatten, dom tycker sig kunna bete sig som dom vill, folket får ändå betala för skiten!
GillaGillad av 2 personer
Svensk journalistik hos SR, SVT, DN, Svd och andra media är död. I vilket fall så är den i alla fall så ohederlig och förljugen att den är allvarligt sjuk.
GillaGilla
”det senaste årtiondet var varmare än någon annan flerahundraårsperiod de senaste 100 000 åren.” påstår Erika ”
Egentligen ganska otäckt hur dessa journalister rätt ut ljuger och desinformerar. Tre intressanta artiklar. På sydpolen har det växt skog.
https://www.cnn.com/2018/01/05/health/polar-forest-antarctica/index.html
https://www.stuff.co.nz/environment/climate-news/120787344/south-islandtype-forests-flourished-near-south-pole-90-million-years-ago-study-shows
https://www.bbc.com/news/science-environment-12378934
GillaGilla
Lamotte om det muslimska klankaoset i Lund.
”Enligt honom har släkten Gültekin gått med på att betala två miljoner kronor i blodspengar till släkten El-Zein”
Två miljoner kronor? Det har babbarna råd med. Vem ska betala för skadegörelsen då? Är Skatteverket informerad om transaktionen? Är ”blodspengar” att betrakta som inkomst av näringsverksamhet? Jag anser att det är det.
GillaGilla
Erika Bjärström – i sanningens tjänst. Vet allt, kan allt och berättar alltid sanning. Hon är i princip expert på precis allt. Eller är hon kanske bara väderleksförnekarnas egen lilla Krösa-Maja?
GillaGilla
Det är ett år till valet. Detta är bara en västanvind i jämförelse med hur statsmedia kommer utmåla väderhändelser nästa sommar. Jordens undergång kommer trumpetas ut konstant. Allt för att rädda extremistpartiet MP över 4%. Det känns extra tungt när man dessutom ska avlöna eländet (SVT/SR) via skattsedeln.
GillaGillad av 2 personer
Tänk om det blir ett stillsamt väderår under 2022!
GillaGilla
Är inte säker att det har någon betydelse för denna ”sekt”. Vi får i så fall säkert höra något i stil med att ”Jorden är nu så nära undergång att den orkar inte reagera på människans fortsatta förstörelse. Den sista sucken är nära (10 år)”. Vill man hitta katastrofsymptom, då finner man dem.
GillaGilla
”Det första avskummet som kom till Nordamerika var britter och fransmän.
Sedan tog de dit afrikaner för de var själva för lata för att arbeta.
Efter dessa följde allsköns slödder från Europas alla hörn som trodde blint på Mammons makt.
En nation av banditer hade bildats.”
GillaGilla
Miljöpartiet är en fanatisk klan med två kärringar som klanledare.
GillaGillad av 2 personer
OT
Klanerna Nilsson och Johansson slåss vilt i Lund. Förstärkningar anlände från Malmö och Helsingborg, Knivar användes och en redan belastad sjukvård tvingades vårda slöddret.
Vad tror ni sjukvårdspersonalen tänker?
Gör som i Brooklyn, det är så lätt att en ambulans kör vilse, får punktering, hindras.
Låt lagd buse ligga.
GillaGillad av 2 personer
När det gäller påståendet att det senaste decenniet varit det varmaste på de sista 100 000 åren spricker inte bara med hänsyn till istiden.
Historiska museet skriver följande på sin hemsida om klimatet i forntiden.
” Temperaturen i Sverige steg långsamt och för mellan 5000 och 8000 år sedan nåddes den högsta medeltemperaturen. Då var det så varmt att det fanns pelikaner i det som nu är södra Sverige. Efter hand sjönk temperaturen igen. För cirka 3000 år sedan var det fortfarande varmare än det är idag.”
Förväntar mig nu att SVT och Erika Bjärström hänger ut historiska museet som klimatförnekare
https://historiska.se/upptack-historien/artikel/hur-var-klimatet-under-forhistorien/
GillaGillad av 5 personer
Tänk om det fanns något oberoende organ som kunde och orkade följa och notera de flesta överdrivna eller falska påståenden i SVT/SR och redovisa på en blogg varje dag. Även redovisa obalansen mellan olika synpunkters möjligheter på motsvarande programtid. Den som åtar sig något sådant lär inte få skattebidrag som ena parten i dagens debatt är skicklig på att inhösta för sina drev. Och även nyttjar för skadeståndskrav på pensionärer.
Nu läser jag att Ericson i Ubbhult skriver till programchef Charlotta Friborg och kräver rättelse för ljug om honom i klimatdebatten. Det borde alla göra som misshandlas. Ösa över dem och inte tiga.
Vad har t ex SVT för mandat i avtalet att nu driva en kampanj mot ”klimatskeptiker” med Erika Bjerström som frontfigur. Även på SVTs Webbsida som är undantagen anmälan till Granskningsnämnden – ett typiskt svenskt kryphål för orättvisa?
Det blir än värre. Nu har tydligen SVT anställt Linus Brohult för att granska det svenska skogsbruket. Den som har glömt Linus bravader kan läsa nedan.
https://petterssonsblogg.se/2021/09/15/svts-oberoende-granskning-kanns-inte-sa-oberoende/
GillaGillad av 1 person
Om ni undrar varför Sverige för varje dag sjunker djupare i förfallet.
Titta på ”Ullared” eller ”Böda Sand” eller ”Allsång på Skansen”.
Tror ni att dom här fåntrattarna kan fatta ett enda rationellt beslut?
GillaGillad av 1 person
Å så har vi ju Mello också
GillaGilla
Usch, jag orkar inte se på Erika Bjerström. Grodorna hoppar ju ur munnen på henne. Så typiskt att hon i flera år arbetade åt Miljöpartiet.
GillaGilla
Favorit i repris.
Birgitta Sparf: ”jag har sagt det tidigare och jag säger det igen: Kvinnor som inte kan förhålla sig neutrala och formella runt de nyheter de förmedlar har ingenting i en nyhetsstudio att göra. De ska avhålla sig från att bli känslosamma, glada, bekymrade, oroliga eller smetigt omhändertagande när de hanterar nyhetsmaterial.”
GillaGillad av 1 person
Så här såg klimatpropagandan ut på 70-talet. De hade fel då och framtiden kommer att visa att de har fel nu.
GillaGilla
”… det senaste årtiondet var varmare än någon annan flerahundraårsperiod de senaste 100 000 åren.” påstår Erika. Då är all fakta att Vikingatiden gynnades av av det varma klimatet mellan åttahundra och trettonhundratalet lögn.
GillaGilla
Sådana som pissmyran Lööf och miljömuppar som Stenevi och Bolund måste bort ur svensk politik om landet någonsin ska komma på rätt köl igen. Det behövs handlingskraftiga män och inte fjollor.
GillaGillad av 2 personer
Lars Bern är ju dock en riktig foliehatt vad gäller sjukdomen Covid-19.
GillaGilla
Det finns en motsatt uppfattning.
GillaGillad av 1 person
Brukar inte titta på Widdings inslag men det dök upp i mitt flöde och jag såg hennes svar till SVT (nr 46) innan Aktuellt sände sitt inslag.
Widding nämner hon att först tackat ja till en bandad intervju men sedan blir avrådd att deltaga för att citat: ”Risken är stor att intervjun kommer att kortas ned, rycks ur sitt sammanhang och att ett antal personer kallas in i studion för att diskutera dina avkortade meningar. Utan att du får en chans att bemöta.”
SVT säger sedan i inslaget att hon tackat nej till bandad intervju, visst, man ljuger inte genom att säga detta men man är medvetet otydlig. Det är nog väldigt få tittare som tolkar detta på annat sätt än att hon vägrar låta sig intervjuas trots att hon ville ställa upp i direktsändning.
GillaGillad av 1 person
Här är Elsas oklippta svar till SVT
GillaGillad av 1 person
Galningen Lars Bern ska inte bjudas in någonstans!
Har du inte noterat hans uttalanden om viruset, vaccinen och virustesten? Eller vad han sagt om Hydroxykloroin, Ivermectin och kolloidalt silver?
GillaGilla
Håller med om att han har gjort en del märkliga uttalanden gällande covid-19. Skulle inte förvåna mig om han vaccinerat sig själv.
Men när det gäller klimatförändringar så har han gjort flera bra saker.
GillaGillad av 1 person
Vad har Lars Bern gjort för märkliga uttalanden beträffande covid-19?
Jag har inte sett något från honom som han inte har goda bevis för.
Har jag missat något?
GillaGillad av 1 person
Jag saknar riktiga källor till flera av hans uppgifter.
GillaGilla
Lars Berns källor ligger som jag förstår det på hans egen hemsida https://anthropocene.live/
GillaGillad av 3 personer
Du som inte vågar framträda under eget namn skall inte uttrycka dig om ”galenskap”. Lars använder sig av fakta, sammanställt från en stor mängd kritikers synpunkter. Kommunistisk propaganda, där sannolikt du själv ingår, är inte att lita på. Alltså inte du själv heller. ÄR DU ETT TROLL?
Överhuvudtaget kan vi inte lita på något västerländskt MSM/Public Service. De är i händerna på kommunistiska ”frontorganisationer” och lyder bara order av Big Pharma. Sverige bör snarast lämna WHO, som snarast har blivit en belastning för världens gräsrötter.
Nyss rapporterade några media, som INTE är i händerna på komminister, om vaccinkatastrofen i Tamil Nadu. Indien. Smittan och insjuknade ÖKAR katastrofalt, samt vaccineringarna verkar ha hjälpt till. Detta medan majoritéten av Indiska delstater, som valde Ivermectinlinjen (en stor mängd Indier äter redan malariamediciner) har behandlats enligt detta koncept och redan efter ett par veckor, så är det svårt att hitta smittbärare, insjuknade är nära 0, samt döda AV Covid-19 är 0. Visserligen hittar man avlidna av orsaker inom normala spektrat, som har antikroppar mot Covid-19, vilket visar att de tillfrisknat efter Covid-19, men dör senare av vanliga orsaker. Alltså död MED Covid-19, vilket inte är något att oroa sig över. Jämför då med svenskt dödsfallsregister där i stort inga dödsfall registrerats AV Covid, utan enbart MED Covid. Detta är ju ingen fara, då flertalet tillfrisknat efter Covid. Och sedan dör av sin cancer el dyl, inte minst ålderdom. Notera att oavsett dödsorsak, så avslutas de flestas liv genom lunginflammation, eller åtminstone att andningsvägarna kollapsar.
För någon dag sedan rapporterade Israel, världens mest vaccinerade land, att smittspridning och mängden insjuknade ÖKAR i katastrofal takt, liksom sker i Indiska Tamil Nadu, trots att alla är vaccinerade en andra gång, samt tredje gången pågår. Att skylla på en mutation håller naturligtvis inte. Acceptera att viruset i sig är harmlöst, medan det är spikproteinet som utgör verkliga faran, och det är spikproteinet vaccinet är avsett att kroppen skall triggas att själv producera. Just nu ser vi de akuta biverningarna av idiotin! Snart kommer vi a få se vilka kortsiktiga biverkningar som genererats. Om 10 år får vi se de långsiktiga biverkningarna, men då är det definitivt försent att göra något.
I VARJE FALL ÄR DET DAGS ATT STOPPA VACCINERINGARNA, OCH ÅTMINSTONE FÖR KVINNOR UNDER 40 ÅRS ÅLDER – OCH I SYNNERHET BARN.
En amerikansk jude, läkare och infektions-specialist påminde Israelerna om att en idiot kan gör ett experiment EN gång, och det misslyckas, möjligen kan göra samma sak igen (och fortfarande misslyckas). Att då göra om en tredje gång är dokumenterad idioti, som borde föranleda inlåsning på mentalsjukhus.
GillaGillad av 1 person
Vad har du att anmärka på?
GillaGilla
Bjuda in faktaresistenta förnekare är ju fullständigt meningslöst vare sig det gäller klimatförnekare, förintelseförnekare, vaccinförnekare, förnekare att jorden är rund eller förnekare av månlandningen. Inga av dessa är något att ta på allvar.
GillaGilla
Vilka fakta förnekar de?
GillaGillad av 3 personer
Peo, efter vilken dos kommer du att förneka fortsättningen? Efter den fjärde? Femte? Sjätte? Sjunde?
GillaGilla
Kan man bli teknologie doktor vid Chalmers om man är faktaresistent?
GillaGilla
Men faktaresistenta samhällskollapsförnekare bjuder man in?
GillaGilla
PEO är väl en riktig faktaförnekare! Han förnekar att Sverige blir alltmer kriminellt, att islam flyttar fram sina positioner, att invandringen måste hejdas, att ekonomin i Sverige är urusel, att sossarna är korrumperade m.m. PEO är en faktaförnekare av rang!
GillaGilla
Se där! Där dök han upp igen.
Träbocken som tror sej kunna mjölka.
GillaGilla
Jag bli inte lika häpen av svt:s ohederliga reportrar som Erika Bjerström i detta fall och smutskastning är agendan mot alla som inte köper klimatsektens undergångsprofetior.
Jorden brinner upp i så snabb takt att vi kanske inte hinner fira jul en gång till…ja tjenare…
Noterade att direkt efter handlade det om årets första snöfall som kom rekordtidigt i norra Sverige..
SvT är korrupta. Jag skiter i dom.
Uppfriskande ändå att Chang Frick täppte till truten på Frida Boisen i ”svtmötet”.
Boisen är en hysterisk känslostörd floskelbimbo i fronten för symbolpolitik. Hennes livsluft är sociala medier och hur många goda kommentarer hon fått.
GillaGillad av 4 personer
Det tidiga snöfallet beror givetvis också på den globala uppvärmning enligt statstelevisionen.
GillaGillad av 4 personer
Min dator kraschade igår, jag är nu helt säker på att det beror på ökande koldioxid.
GillaGilla
Kommer julgranen att brinna!?
GillaGilla
Går inte en dag utan att dom larmar om klimatet i Public service numera. Denna propaganda i Public Service och övrig MSM har verkligen tilltagit på sistone.
Det värsta är att dom flesta i befolkningen inte förstår att det är just renodlad propaganda man är utsatt för. Man sväljer därför okritiskt all den här propagandan med hull och hår. Man skulle önska att förmågan att tänka kritiskt var lite större hos den stora massan.
GillaGillad av 6 personer
De flesta förstår inte p g a indoktrinering. När ALLA medai säger ungefär samma sak, så har man inte förmåga eller nog integritet för att se genom lögnerna. Har ni sett TV från Nordkorea resp Kina? Efter varje program ändras bilden till en politruck som skall förklara hur tittarna skall tänka.
SVT använder samma koncept, d v s det är en ”Expert” som kommer in och undervisar alla tittare om hur de skall tänka. Alltså indoktrinering.
GillaGillad av 1 person
Efter 50 år i Kina har jag aldrig set någon politruk efter något program. Om dom finns har dom en fantastisk förmåga att vara osynliga.
GillaGilla
Inte svårt bland över en miljard människor.
GillaGilla
Den miljarden människor syns i motsats mycket tydligt i politiken för dom styr den – folkstyre.
GillaGilla
Så du menar att det inte finns en maktelit i Kina?
GillaGilla
Jo – det finns en maktelit i Kina, vanligen kalla ”folket” eller ”medborgarna”. Nyligen försökte Jack Ma med flera bilda en egen, men dom blev satta på plats.
GillaGilla
Det gäller för SR/SVT att rädda kvar MP (Mentalpartiet) riksdagen och då skyr man inga propagandistiska knep för lura den del av folket som inte är så begåvade att de kan se igenom propagandan. Varje dag ljugs det om klimatet som den om varanerna på Komodo. Dessa varaner har klarat istider, massiva vulkanutbrott, människan m.m under miljontals år så det är ju rena löjan att tro att de skulle duka under för en högst marginell havsnivåökning!
GillaGillad av 2 personer