Idag länkade jag till mitt blogginlägg på Facebook om beslutet om markreservationen för en stor moské i Kalmar. Det fick ingen spridning.

Efter 9 timmar var det bara två gilla markeringar. Ca 2-3 timmar efter att jag länkat till mitt blogginlägg på Facebook så la jag istället upp bara min bild, utan att länka till min blogg och med endast texten ”Kalmar imorgon”.

Det gick betydligt bättre 55 gilla markeringar, 16 kommentarer och 5 delningar.
Det handlar om Facebooks algoritmer som blockerar min blogg från att komma i andras flöden på Facebook. Men finns ingen länk så kommer mina inlägg på i mina följares flöde på Facebook. Så fungerar denna plattform, där bara politiskt korrekta vänsterbudskap får spridas.
Fuck Zuckerberg och Facebook!
Förbjud allt, annars limmar jag fast mej.
Ni ska nog få se…
GillaGilla
Har aldrig skaffat FB och kommer aldrig att göra det heller!!
GillaGillad av 2 personer
Nej använder varken FB, Twitter eller fan och hans moster. Dessutom så är all Tv-tittande bannlyst. Man klarar sig gott utan den propaganda som de dagligen spyr ut. Tvi!
GillaGillad av 1 person
Thoralf: Har sett att flera opinionsbildare lägger länk i kommentarsfältet pga FB algoritmer
GillaGilla
Jag testade samma sak under valrörelsen.
GillaGilla
Charlie Weimers portas från Iran.
SD-politikern är en av flera EU-parlamentariker som hamnat på regimens nya sanktionslista.
– Jag är säker på att jag en vacker dag kommer att få besöka landet, säger han.
GillaGilla
Jag skulle vara stolt om jag hamnade på den listan!
GillaGillad av 1 person
FUCK SVT
I går den 26 oktober 20.00-21.00 sändes Kalla fakta. Första halvan av programmet handlade om en dövblind dam i 80-åldern som hade förlorat sin rätt till ledsagning enligt LLS. Intressant inte minst med tanke på allt assistentfuskande.
Andra halvan handlade om att skiljas inom islam. Skilsmässa enligt sharia. Verkligen intressant.
Jag hade tänkt tipsa er om att se programmet som ligger på SVT Play. Döm om min förvåning. Där är programmet avkortat. Andra halvan finns helt enkelt med.
Programmet går i repris enligt följande. Förhoppningsvis i ocensurerad version. Observera Ygemans kommentar:
SÄNDNINGAR
SVT1 Tor 27 okt 15:50
SVT1 Tor 27 okt 23:25
SVT1 Lör 29 okt 07:00
SVT1 Ons 02 nov 20:00
SVT1 Tor 03 nov 00:45
SVT1 Ons 09 nov 20:00
SVT PLAY NÄR SOM HELST! GRATIS! STYMPAD VERSION!!!
GillaGillad av 3 personer
Jag såg programmet. Detta skall jag kolla upp.
GillaGillad av 3 personer
Uppdrag granskning heter programmet och inget annat. Det är svårt att hålla reda på allt. Jag vet inte om det är så illa att man inte får reda på vad det handlar om innan det sänds. Inte efteråt heller som det verkar.
Det var en ren tillfällighet att jag tittade igår. Jag tittade på Rapport och sedan skulle sambon titta på ‘Vem tror du att du är’ på reklamteve på femman. Med då svarade hon att det var inte förrän nio. Så där blev jag sittande tittande på ettan.
GillaGilla
Det blir nog mer mussar i stan om moské byggs och mer av detta:
”Vid 22-tiden på onsdagen fick polisen kännedom om ett misstänkt personrån på Gröndalsvägen i Kalmar.
Han har mött två maskerade gärningspersoner som har tilltvingat sig en scooter och sedan lämnat platsen i riktning mot Kalmar centrum och Okq8-macken, säger Rickard Lundqvist, presstalesperson på polisens ledningscentral i Malmö.”
GillaGilla
Mot macken? De hade väl dåligt med soppa.
Malmö? Där har de väl annat att tänka på.
GillaGilla
Kan det vara idé att lägga upp två poster, en med länk en utan? Precis som du gjorde.
GillaGilla
Jag har testat det tidigare och det funkar ganska bra. Det genomskådar inte algoritmerna.
GillaGillad av 1 person
Skulle det inte fungera med en banner (bild) med en ‘länktext’: ”thoralfsblogg.com/2022” Alltså text i bilden – ingen länk. Eventuellt så här:
Thoralf Alfsson – thoralfsblogg.com/2022
Kan kanske vara någonting att testa 😉
Från en som inte kan något om Facebook. Men är irriterad över att man är utestängd från det mesta om man inte ‘är med på Facebook’. Det som skrivs av myndigheter, myndighetspersoner, svt, andra medier m.m. Det gäller väl även Instagram och Twitter?
Det jäkliga är att våra politiker bjuder in dessa obskyra företag till Sverige och bjuder dem på subventionerad el. Elenergi som vi så väl skulle behöva själva. Särskilt när det inte blåser. Är det någon som tror att elen till deras serverhallarna kommer att brytas om det blir skarpt läge?
Nu har jag fått skriva av mig lite.
GillaGilla
Om jag kommer ihåg rätt så blockeras bilder med länkar av FB.
GillaGilla
THORALF A 2022-10-27 / 15:17
”Om jag kommer ihåg rätt så blockeras bilder med länkar av FB.”
Menar du att Facebook skannar bilderna? Kan de vara så jävliga? Har du försökt med
thoralfsbloggpunktcomsnedstreck2022
och
thoralfsblogg(punkt)com(snedstreck)2022
GillaGilla
Annonser på Facebook med länkar i bilder är inte tillåtna
GillaGilla
Youtube har typ samma. Nämner du något kritiskt om islam blir man shadowbanned.
GillaGilla
Ursäkta min näsvisa fråga ”Varför i He…. använder ni överhuvudtaget FB ? ”
Jag har varit ute på Internet sedan början av 90-talet, och sett det mesta, utan att behöva komma i närheten FB, låt skiten självdö !!
//Gunnar
https://www.newsweek.com/roger-waters-tells-mark-zuckerberg-fyou-wanting-pink-floyd-song-1600234
GillaGillad av 1 person
Jag trodde att du förstod det. Förhoppningsvis så når man ändå ut till en del personer.
GillaGilla